Jan Josef Löw z Erlsfeldu na místě původní tvrze a renes.zámečku vystavěl r.1750 trojkřídlý jednop.barokní zámek. Pravé křídlo završila věžička. Součástí novostavby byla kaple. Továrník František Ringhoffer v l.1902–1903 upravil do dnešní podoby.
Hlavní obrázek místa
Zámek na obr. I.A.Venuta z r. 1804
© Ing. Karel Kubín, 09/2017
Ves Lojovice se nachází 11 km jižně od Říčan a 3 km jihovýchodně od Velkých Popovic. První zmínka o vsi je z roku 1318. Tvrz v Lojovicích se poprvé připomíná v r. 1509. V r. 1596 přestavěna v renesanční sídlo. Pozůstatky tvrze jsou dodnes patrné ve zdivu pravého křídla zámku. R. 1710 získal Lojovice lékař Jan František Löw z Erlsfeldu. Löwův syn Jan Josef započal r. 1750 s přestavbou renesanční stavby a vystavěl trojkřídlý jednopatrový barokní zámek. Byl kryt mansardovou šindelovou střechou s vykýřky. Mohutnější pravé křídlo završila věžička. Součástí novostavby byla kaple P. Marie, která zabírala větší část levého zámeckého křídla. U zámku byla zřízena zahrada obehnaná kamennou zdí. Roku 1869 získal zámek továrník František Ringhoffer. Do dnešní podoby byl zámek upraven v l. 1902 – 1903, kdy byla zrušena kaple a přeměněna v obytné místnosti, šindelová krytina byla nahrazena taškovou a byla opravena barokní fasáda. Po roce 1948 zámek sloužil léčebným účelům a bylo zde umístěno jedno z oddělení fakultní nemocnice v Praze. Později zde byla umístěna léčebna drogově závislých. V současné době je zámek opraven, je v soukromých rukou a pro veřejnost je nepřístupný.
Pavel Vítek (levap), 9.2. 2006
historie

První zmínka o vsi je z roku 1318. Počínaje Mikšem z Lojovic, který zemřel r. 1388, připomínají se vladykové z Lojovic. Tvrz v Lojovicích se poprvé připomíná v r. 1509, kdy byl jejím majitelem Petr Břízský z Břízy. Manželka Jana Břízského, Anna Břízská z Losu r. 1596 odkázala svůj majetek dceři Alžbětě Beřkovské z Břízy, která se svým manželem Jindřichem Beřkovským ze Šebířova přestavěli lojovickou tvrz v renesanční sídlo. Pozůstatky tvrze jsou dodnes patrné ve zdivu pravého křídla zámku. Od roku 1622 se majitelé Lojovic rychle střídali až je r. 1710 získal lékař Jan František Löw z Erlsfeldu. Löwův syn Jan Josef započal r. 1750 s přestavbou renesanční stavby a vystavěl trojkřídlý jednopatrový barokní zámek. Byl kryt mansardovou šindelovou střechou s vykýřky. Mohutnější pravé křídlo završila věžička. Součástí novostavby byla kaple P. Marie, která zabírala větší část levého zámeckého křídla. U zámku byla zřízena…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Praha a okolí, Nakladatelství Svoboda 1984, 9.2. 2006

Půdorys místa

plán přízemí
© Jiří Úlovec (in Encyklopedie českých tvrzí, II. díl [K-R], ARGO, Praha 2000)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Praha-východ  (PH),

Místa v okolí

 Mokřany
 Velké Popovice
 Ládví
 synagoga
 Pyšely
 lom Chlum
 Božešice
 Chlum
 Berchtold
 Petrkov
 dům ATIS
 Štiřín
 Kamenice
 židovský hřbitov
 kaple sv. Anny
 Předboř
 Ringhofferova hrobka
 Ježov
 synagoga
 Hrad u Čtyřkol
 Husův sbor
 Strančice
 Nebřenice
 Zlenice
 morový sloup
 Zbořený Kostelec
 fara
 kostel sv. Martina
 Zittův mlýn
 Mandava
 Lštění
 Štefánikova mohyla
 Husův sbor
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Petra
 kamenný most
 křížový kámen
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 Sulice
 Stará Dubá
 městečko Odranec
 Skalsko
 Myšlín
 Mrač
 Mrač
 Na výhledu
 zvonice
 Mrač
 Týnec nad Sázavou
 Tehov
 Struhařov
 Modletice
 Vidlákova Lhota
 Obětní kameny
 Turyň
 mariánský sloup
 Říčany
 Dobřejovice
 Lešany
 kostel sv. Václava
 Čejchanov
 kostel sv. Ludmily
 radnice
 Komorní Hrádek
 Radlík
 Krásná Hora
 mlecí kameny
 Kostelní Střimelice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Martina
 Včelní hrádek
 lom Kaménka
 Žampašský most
 rozhledna na Pepři
 kostel Božího Těla
 štola sv. Josefa
 Hradové Střimelice
 kostel sv. Ondřeje
 Kolovraty
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Jiljí
 vyhlídkový gloriet
 Dolní zvonice
 kostel sv. Mikuláše
 Konopiště
 Benice
 Kozmice
 Průhonice
 pivovar
 kostel sv. Jakuba
 Zlatníky
 Skalka
 vodní mlýn
 Březí
 Stříbrná Skalice
 radnice
 Kožlí
 Hodkovice
 Teletínský lom
 Lažany
 kostel Všech svatých
 Ostředek
 synagoga
 Uhříněves
 Neštětická hora
 Střížkov
 kostel sv. Jiří
 Štít
 Konojedy
 Dolní Břežany
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 Fantův mlýn
 lom Na Plachtě
 Tloskovský mlýn
 kostel sv. Martina
 Petrovice
 kostel sv. Jakuba
 boží muka
 Špulka
 Písnice
 sousoší Kosmonautů
 Doubravčice
 Šember
 Kunratice
 kaple sv. Kříže
 Libuš
 Třebešice
 Nový hrad
 Chodovská tvrz
 Jablonná
Základní informace místa
ID místa: 1678
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 9.2.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama