Původně redukovaná románská basilika z konce 12. či počátku 13. století, po požáru r. 1620 kostel opraven a v roce 1677 barokně přestavěn. Dnešní podoba z l. 1745–1750. Pod apsidou románská krypta, na jižní stěně lodi odkryt románský portál.
Hlavní obrázek místa
© Alena Volná, 5/2010
Redukovaná románská basilika s obdélníkovou lodí, čtvercovým chórem a s půlválcovou apsidou, pod níž je původní románská krypta. Ze dvou románských věží se dochovala pouze jižní, severní je zachována jen do výše lodi. Loď i krypta jsou zaklenuty křížovou klenbou, v kryptě jsou původní okna a vstupy. Na místě tribuny je nynější kruchta. Řezbářská výzdoba z lipového dřeva je dílem Lazara Widmanna. Na hlavním oltáři je obraz sv. Havla z r. 1750, od plzeňského malíře Františka Luxe. Na oltáři je dále sousoší sv. Libora s klečícím kajícníkem, který je podle tradice autoportrétem řezbáře Widmanna. Na druhé straně oltáře je sousoší Jana Nepomuckého s žebrákem, za jehož vzor si Widmann vzal svého pomocníka Daniela Piláta. Na zdi mezi oratoří a kruchtou visí pozdně gotický kříž. Varhany pocházejí z r. 1868. Dva zvony – větší Havel a menší Václav – jsou z roku 1673.
Milan Caha (zdroj: Podlaha A. Soupis památek, ročník 35. Politický okres benešovský, Praha 1911)., 6.7. 2009
historie

Původně románský kostel z konce 12. nebo začátku 13. století. Po požáru r. 1620 byl kostel opraven a v roce 1677 barokně přestavěn. Dnešní podoba pochází z přestavby v letech 1745–1750, kdy byly přistaveny obdélníkové přístavky, byl zazděn románský vchod na jižní straně a proražen současný vchod v západním barokním průčelí. Poslední úpravou bylo odstranění dřevěné nástavby jižní věže a nahrazení kamennou věží. V r. 1948 byl odkryt původní románský portál kostela, restaurován v roce 1971.

Mialn Caha (zdroj: POCHE, E.: Umělecké památky Čech 3. P - Š. Academia, Praha 1980)., 6.7. 2009

Půdorys místa


Antonín Podlaha: Soupis památek, ročník 35. Politický okres benešovský, Praha 1911
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Benešov  (BN), Poříčí nad Sázavou

Místa v okolí

 kamenný most
 kostel sv. Petra
 Mrač
 Mrač
 Mrač
 Husův sbor
 Vidlákova Lhota
 Pyšely
 synagoga
 Lštění
 Božešice
 Hrad u Čtyřkol
 Zlenice
 Dolní zvonice
 kostel sv. Mikuláše
 Mokřany
 Krásná Hora
 Stará Dubá
 Týnec nad Sázavou
 městečko Odranec
 Lojovice
 Zbořený Kostelec
 pivovar
 Konopiště
 Ládví
 Ježov
 lom Chlum
 Chlum
 kostel sv. Jakuba
 Kozmice
 vodní mlýn
 Čejchanov
 Na výhledu
 Střížkov
 Komorní Hrádek
 Kožlí
 Velké Popovice
 Kamenice
 Berchtold
 dům ATIS
 Ringhofferova hrobka
 Štiřín
 Petrkov
 Tvoršovice
 hřebčín Pecínov
 Štefánikova mohyla
 morový sloup
 Husův sbor
 fara
 Ostředek
 Zittův mlýn
 Neštětická hora
 Lešany
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Martina
 Myšlín
 Špulka
 Líšno
 židovský hřbitov
 Skalsko
 synagoga
 Obětní kameny
 Strančice
 kostel sv. Václava
 Hradové Střimelice
 Mandava
 Kostelní Střimelice
 kostel sv. Martina
 Předboř
 Turyň
 Nebřenice
 kostel sv. Ludmily
 Třebešice
 Struhařov
 křížový kámen
 Jemniště
 Tloskovský mlýn
 Sulice
 Jemniště
 Stříbrná Skalice
 radnice
 kostel sv. Mikuláše
 mlecí kameny
 kostel sv. Václava
 Tehov
 Tloskov
 Včelní hrádek
 Chotýšany
 Žampašský most
 zvonice
 Chotýšany
 štola sv. Josefa
 židovský hřbitov
 Teletínský lom
 radnice
 rozhledna na Pepři
 synagoga
 kaple sv. Prokopa
 Radlík
 Modletice
 lom Kaménka
 Stajice
 kostel Božího Těla
 kostel sv. Václava
 Konojedy
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 Zlatníky
 Památník Josefa Suka
 kostel sv. Lukáše
 Domašín
 Hodkovice
 Čínský pavilon
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Poříčí nad Sázavou
Čerčanská 118
257 21, Poříčí nad Sázavou
Tel: 317 778 410
http://www.web-mia.com/farnost-porici/Default.aspx
Základní informace místa
ID místa: 8000
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 6.7.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama