Zbytky gotického hradu. Založen patrně za Karla IV. jako šlechtický objekt. Poprvé zmiňován r. 1377. Zanikl zřejmě v době poděbradských válek. R. 1525 připomínán jako pustý. Výrazně poškozen při stavbě železniční tratě, která jím dnes prochází.
Hlavní obrázek místa
2003 ©Jiří Marounek
Ježov stával na ostrohu Mirošovického potoka a Mnichovky. Dnes na tom místě stojí dvojdomek ČD před vjezdem do stanice Senohraby směrem od Prahy. Ještě při stavbě železnice se na jižní stráni nacházely zbytky hradebních zdí. Přes bývalé hradní nádvoří dnes jezdí vlaky
Mass, 10.8. 2003
turistické

Na hrad se dá lehce dostat z nádraží Senohraby. Stačí ujít asi 200m po kolejích směrem na Prahu a obejít nádražní domek, který se nachází přímo napříč přes příkop mezi předhradím a jádrem. Ježov patřil pravděpodobně mezi menší šlechtické objekty.

Jirka Marounek, 9.11. 2003

Další texty turistické
historie

Název hradu připomíná dnes pouze myslivna v katastru obce Senohraby. Hrad byl vystavěn ve 14. století a náležel k panství Zlenice. První písemná zpráva o něm je z r. 1377, když Karel IV. dal nejvyššímu zemskému sudímu Ondřeji z Dubé hrad Ježov spolu s hradem Zlenice v manství a léno. K r. 1395 je zapsána odúmrť na Ježově a r. 1399 zemřela v Ježově Anežka a o odúmrť po ní se hlásili Předbor z Ježova a Předbor z Nespeřic. Král však odúmrť dal r. 1399 Buškovi z Petrovic, který složil 30 kop grošů. Dlouho pak není o Ježovu zmínka. R. 1463 koupil statek Zlenice s Ježovem Zdeněk Kostka z Postupic k panství Hrádek (Komorní Hrádek). S ním se dostal i Ježov počátkem 16. století do vlastnictví Ludvíka Zajímače z Kunštátu; protože však Zajímač upadl do dluhů, byl nucen statek prodat Jaroslavovi ze Šelmberka a z Kosti, který si dal celé panství v r. 1525 úřadně…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Střední Čechy, 12.8. 2005

Další texty historie

Půdorys místa

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj, Senohraby

Místa v okolí

 Hrad u Čtyřkol
 Zlenice
 Na výhledu
 lom Chlum
 Chlum
 Stará Dubá
 městečko Odranec
 Lštění
 Štefánikova mohyla
 Myšlín
 morový sloup
 fara
 synagoga
 Husův sbor
 Pyšely
 Zittův mlýn
 Berchtold
 Husův sbor
 Struhařov
 kaple sv. Anny
 Kostelní Střimelice
 kostel sv. Martina
 Lojovice
 Čejchanov
 Komorní Hrádek
 Strančice
 synagoga
 mlecí kameny
 Mokřany
 Hradové Střimelice
 židovský hřbitov
 Velké Popovice
 křížový kámen
 kostel sv. Havla
 Mrač
 Mrač
 Mrač
 kamenný most
 kostel sv. Petra
 Tehov
 lom Kaménka
 Krásná Hora
 Ládví
 Stříbrná Skalice
 radnice
 Božešice
 Petrkov
 Předboř
 kostel sv. Mikuláše
 dům ATIS
 Štiřín
 Kozmice
 kostel sv. Václava
 Nebřenice
 Konojedy
 Ostředek
 kostel sv. Václava
 Kamenice
 kostel sv. Jiří
 Skalka
 Vidlákova Lhota
 Zbořený Kostelec
 mariánský sloup
 kaple sv. Prokopa
 Lažany
 Ringhofferova hrobka
 Říčany
 Mandava
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Martina
 Modletice
 Týnec nad Sázavou
 kostel sv. Martina
 sbor Opata Prokopa
 zvonice
 Čertova brázda
 Střížkov
 Sulice
 Dolní zvonice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Martina
 pivovar
 Březí
 Doubravčice
 Špulka
 kaple sv. Kříže
 Skalsko
 Šember
 starý špitál
 stará škola
 kostel sv. Ondřeje
 masné krámy
 Kolovraty
 Dobřejovice
 Konopiště
 panská sýpka
 nový špitál
 kostel sv. Vojtěcha
 lom Na Plachtě
 Obětní kameny
 Benice
 kostel sv. Prokopa
 Třebešice
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Jakuba
 Lešany
 vyhlídkový gloriet
 vodní mlýn
 synagoga
 židovský hřbitov
 Průhonice
 Kožlí
 kostel Všech svatých
 Uhříněves
 synagoga
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Prokopa
 Český Šternberk
 socha sv. Vendelína
 Neštětická hora
 socha sv. Prokopa
 Štít
 Fantův mlýn
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jakuba
 Petrovice
 Vitice
 Tloskovský mlýn
 sousoší Kosmonautů
Základní informace místa
ID místa: 691
Typ místa: hrad
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.2.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama