Jednoobloukový kamenný most přes potok Bystrý, též se nazývá Konopišťský. Pochází z let 1857 - 1858. Most postavený ze žulových kvádrů. Most dlouhý 26 m a široký 7m.
Hlavní obrázek místa
Kamenný most přes potok Bystrý v Poříčí nad Sázavou
© Pavel Vítek 12/2017
Poříčí nad Sázavou leží 25 km jihovýchodně od jižního okraje Prahy a 6 km severně od Benešova. Kamenný most vede přes Konopišťský potok na staré benešovské silnici.
Pavel Vítek, 15.4. 2018
popis

Řeku a přilehlé potoky zde překonávala jedna z nejvýznamnějších komunikací v zemi, která spojovala Prahu s jihem Čech a s Rakouskem. Stará cesta byla okolo roku 1720 upravována na císařskou silnici. Kamenný most s jedním obloukem přes potok Bystrý, který se též nazývá Konopišťský potok, pochází z let 1857 - 1858. Základní kámen tohoto mostu byl položen v červenci roku 1857. Stavba mostu probíhala až do prosince a pokračovala dál do září 1858. Tehdy byl most dostavěn. Most je postavený ze žulových kvádrů, z údajně vyřazených při stavbě mostu Františka Josefa I. přes Sázavu, který byl vystavěn zde v Poříčí nad Sázavou. Most je dlouhý 26 m a široký 7m.

Pavel Vítek, 15.4. 2018

Středočeský kraj,  Benešov  (BN), Poříčí nad Sázavou

Místa v okolí

 kostel sv. Petra
 kostel sv. Havla
 Mrač
 Mrač
 Mrač
 Vidlákova Lhota
 Husův sbor
 Pyšely
 synagoga
 Lštění
 Dolní zvonice
 kostel sv. Mikuláše
 Týnec nad Sázavou
 Božešice
 pivovar
 Konopiště
 Krásná Hora
 Zlenice
 Zbořený Kostelec
 Hrad u Čtyřkol
 Mokřany
 Stará Dubá
 městečko Odranec
 Lojovice
 Ládví
 kostel sv. Jakuba
 Ježov
 vodní mlýn
 Kožlí
 lom Chlum
 Kozmice
 Chlum
 Střížkov
 Čejchanov
 Komorní Hrádek
 Na výhledu
 Kamenice
 Tvoršovice
 Velké Popovice
 hřebčín Pecínov
 Ringhofferova hrobka
 dům ATIS
 Berchtold
 Neštětická hora
 Štiřín
 Petrkov
 Lešany
 Líšno
 Ostředek
 kostel sv. Václava
 Štefánikova mohyla
 Husův sbor
 morový sloup
 fara
 kostel sv. Martina
 Zittův mlýn
 Obětní kameny
 Špulka
 Skalsko
 kaple sv. Anny
 Myšlín
 Strančice
 židovský hřbitov
 synagoga
 Tloskovský mlýn
 Turyň
 Mandava
 kostel sv. Ludmily
 Jemniště
 Třebešice
 Hradové Střimelice
 Kostelní Střimelice
 kostel sv. Martina
 Předboř
 Jemniště
 Nebřenice
 Sulice
 křížový kámen
 Struhařov
 Tloskov
 Stříbrná Skalice
 Chotýšany
 radnice
 židovský hřbitov
 Včelní hrádek
 Chotýšany
 Žampašský most
 kostel sv. Mikuláše
 mlecí kameny
 kostel sv. Václava
 štola sv. Josefa
 Teletínský lom
 zvonice
 radnice
 Tehov
 Stajice
 rozhledna na Pepři
 synagoga
 Radlík
 kostel Božího Těla
 kaple sv. Prokopa
 Modletice
 lom Kaménka
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiljí
 Konojedy
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 Památník Josefa Suka
 kostel sv. Lukáše
 Suchdol
 Zlatníky
 Domašín
 Hodkovice
Základní informace místa
ID místa: 13818
Typ místa: most
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 15.4.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama