Pouhé zbytky zdiva zůstaly po hradu, patřícím zřejmě pánům ze Šternberka. Jeho historie trvala jen desítky let. Stával na ostrožně ze dvou stran obklopený hlubokým srázem. Jeho definitivní konec nastal po stavbě silnice Opava-Olomouc v letech 1775-7.
Hlavní obrázek místa
hradní příkop
© Michal Petr, 01/2012
Hrad vznikl pravděpodobně někdy před rokem 1308 a měl kontrolovat cestu a brod. Roku 1403 připadl olomouckému biskupství jako léno. Toto léno získal Petr z Kravař, který hrad neužíval a roku 1410 ho snad spolu se vsí postoupil městu Dvorce. V roce 1561 se hrad uvádí již jako pustý.
Luděk Vláčil, 11.10. 2019
pověsti

Loupežníci ze Šterneku

Hrady Medlice a Šternek se staly sídlem loupeživých rytířů. Po obchodní cestě přes Dvorce do Opavy jezdilo mnoho obchodníků, a tak jejich živnost rostla. Hradní posádky pořádali společné výpady. Kdykoliv některý z hradů oblehly měšťanská vojska, přispěchala druhá hradní posádka na pomoc a útočníky pak společně zahnali. Dorozumívali se prý zvláštním způsobem. Mezi hrady měli zavěšený tenký drát, na jehož konci měli zvonky. V nebezpečí tak varovali druhou posádku. Drát byl tak tenký, že nebyl vidět. Jednou však Dvorečtí oblehli hrad Melici. Jeden měšťan měl ochočenou vránu. Ta však usedla na tenký drát a signalizaci prozradila. Měšťané drát přeřezali a hrad dobili. Posádka hradu Šterneku o ničem nevěděla a o několik dnů poté byla přepadena a pobita. Dvorečtí pak oba hrady rozbořili.

IvoR-Moravskoslezské pověsti (J+J Poláškovi 2000), 14.6. 2006

Půdorys místa

terénní náčrt hradu
© M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí. Libri, Praha 2001
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR),

Místa v okolí

 Medlice
 kostel sv. Markéty
 Slezská Harta
 kostel Panny Marie
 kostel sv. Martina
 Kerhartice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Michala
 kaple sv. Kateřiny
 kostel sv. Jiljí
 Vildštejn
 Velký Roudný
 kostel sv. Floriána
 Jakartovice-Deštné
 Jakartovice
 Kružberk
 Staré Heřminovy
 radnice
 fara
 vodní mlýn
 kamenný most
 kostel sv. Michala
 Jánské Koupele
 Mladecko
 kostel sv. Trojice
 Nové Valteřice
 větrný mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 kaple
 kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Hlavnice
 větrný mlýn
 Polzerova kaple
 Litultovice
 kaple
 Choltice
 kostel sv. Markéty
 Melč
 kostel sv. Jiří
 Dolní Životice
 Dolní Životice
 Dubová
 Moravský Beroun
 Stará Voda
 Roderichova kaple
 Jezdkovice
 arboretum
 Vikštejn
 Nový Dvůr
 Nový Dvůr
 Vítkov
 kostel sv. Michala
 hrobka rodu Bellegarde
 Sosnová
 Sosnová
 kostel sv. Jiří
 Klokočov
 Velké Heraltice
 evangelický kostel
 Stará radnice
 Gabrielův dům
 panský dům
 Františkův Dvůr
 městské hradby
 kaple sv. Michala
 Bruntál
 kostel sv. Ondřeje
 kostel sv. Anny
 Štemplovec
 Loděnice
 Neplachovice
Základní informace místa
ID místa: 630
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.2.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama