Jednolodní hřbitovní kaple byla postavena luterány někdy kolem poloviny 16. století. V r. 1897 byl do kaple přenesen hlavní oltář z kostela sv. Jiljí. V 19. a 20. století byla stavba upravována. Od r. 1996 je kulturní památkou ČR.
Hlavní obrázek místa
kaple sv. Kateřiny ve Dvorcích
© Luděk Vláčil 10/2019
Dvorce (dříve Dvorec, německy Hof) je větší obec ležící na severní Moravě v okrese Bruntál v Moravskoslezském kraji. Obec leží ve zvlněné pahorkatině Nízkého Jeseníku a její dominantou je kostel sv. Jiljí. Další sakrální památkou je hřbitovní kaple sv. Kateřiny nacházející se na severovýchodním okraji obce při ulici Budišovské.
11.12. 2019
popis

Kaple je jednolodní plochostropá stavba s předstupující hranolovou věží v průčelí a odsazeným polygonálním kněžištěm. Sakristie je pravoúhlá. V interiéru se nacházejí kamenné náhrobky a oltář z farního kostela sv. Jiljí. Kaple se dochovala v původním stavu mimo omítky a střešní krytinu.

11.12. 2019

historie

Ves Dvorce se prvně vzpomíná v roce 1339. V průběhu 16. století byla vesnice luteránská. Od roku 1538 zde luteránství zaváděl luteránský farář Jan Taufer. Někdy kolem poloviny 16. století, nebo snad již kolem roku 1530, byla luterány postavena jednolodní hřbitovní kaple. V roce 1630 byl do vsi dosazen katolický farář, který zahájil rekatolizaci. V roce 1897 byl do kaple přenesen hlavní oltář a kamenné náhrobky z kostela sv. Jiljí. V 19. a 20. století byla kaple upravována. I přes tyto úpravy se, kromě střešní krytiny a omítek, dochovala v téměř původní podobě. Od roku 1996 je stavba kulturní památkou ČR.

Luděk Vláčil - zdroj: https://pamatkovykatalog.cz/ a další, 11.12. 2019

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Dvorce

Místa v okolí

 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Markéty
 Vildštejn
 Šternek
 Medlice
 Nové Valteřice
 Slezská Harta
 Velký Roudný
 Kerhartice
 kostel sv. Martina
 fara
 kaple
 radnice
 kamenný most
 vodní mlýn
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Mikuláše
 kostel Panny Marie
 Kružberk
 Polzerova kaple
 kostel sv. Floriána
 Moravský Beroun
 kostel sv. Trojice
 kostel sv. Michala
 Stará Voda
 kostel sv. Michala
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Jiří
 Jánské Koupele
 Jakartovice-Deštné
 Jakartovice
 Staré Heřminovy
 kostel sv. Mikuláše
 kaple
 kaple
 kostel sv. Markéty
 kamenný most
 větrný mlýn
 kostel sv. Anny
 Bělá
 kaple sv. Alfonse
 Mladecko
 Malý Rabštýn
 kašna
 Lafayettův dům
 Klokočov
 větrný mlýn
 kostel sv. Michala
 kaple sv. Antonína
 kostel sv. Josefa
 větrný mlýn
 dvoupatrový most
 Těšíkovská kyselka
 Hlavnice
 Litultovice
 Františkův Dvůr
 kostel sv. Ondřeje
 Choltice
 sousoší Kalvárie
 kostel sv. Vavřince
 Spálov
 Švédská skála
 Tepenec
Základní informace místa
ID místa: 14454
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 12.12.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama