Jednolodní hřbitovní kaple byla postavena luterány někdy kolem poloviny 16. století. V r. 1897 byl do kaple přenesen hlavní oltář z kostela sv. Jiljí. V 19. a 20. století byla stavba upravována. Od r. 1996 je kulturní památkou ČR.
Hlavní obrázek místa
kaple sv. Kateřiny ve Dvorcích
© Luděk Vláčil 10/2019

Dvorce (dříve Dvorec, německy Hof) je větší obec ležící na severní Moravě v okrese Bruntál v Moravskoslezském kraji. Obec leží ve zvlněné pahorkatině Nízkého Jeseníku a její dominantou je kostel sv. Jiljí. Další sakrální památkou je hřbitovní kaple sv. Kateřiny nacházející se na severovýchodním okraji obce při ulici Budišovské.
11.12. 2019

  historie

  Ves Dvorce se prvně vzpomíná v roce 1339. V průběhu 16. století byla vesnice luteránská. Od roku 1538 zde luteránství zaváděl luteránský farář Jan Taufer. Někdy kolem poloviny 16. století, nebo snad již kolem roku 1530, byla luterány postavena jednolodní hřbitovní kaple. V roce 1630 byl do vsi dosazen katolický farář, který zahájil rekatolizaci. V roce 1897 byl do kaple přenesen hlavní oltář a kamenné náhrobky z

  Luděk Vláčil - zdroj: https://pamatkovykatalog.cz/ a další, 11.12. 2019

  popis

  Kaple je jednolodní plochostropá stavba s předstupující hranolovou věží v průčelí a odsazeným polygonálním kněžištěm. Sakristie je pravoúhlá. V interiéru se nacházejí kamenné náhrobky a oltář z farního kostela sv. Jiljí. Kaple se dochovala v původním stavu mimo omítky a střešní krytinu.
  11.12. 2019


  Vložit do oblíbených
  Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Dvorce

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 14454
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: kaple
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: přístupno příležitostně
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=14454
  Uveřejněno: 12.12.2019
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Mikulovská středověká rozhledna a zatopený vápencový lom – dvě úžasné scenérie, které stojí za vidění

  Cestování

  Moje podzimní toulky jihem Moravy se pomalu blíží do finále. Po návštěvě Valtic a lednického Minaretu se dnes vydáme na dvě trošku méně známé lokality. Jednomu se říká Kozí hrádek a druhému Janičův vrch. Obě místa od sebe dělí zhruba dva kilometry pěší chůze.

  Škoda na autě? Její náhradu vyřeší pojištění

  Reklamní sdělení

  Měli jste bouračku a máte poškozené auto? Opravy nebudou laciné, škody na autě se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pokud máte správné pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění.

  Trápily naše předky kilogramy navíc nebo jde o novodobý fenomén?

  Zajímavosti

  Vánoce utekly jako voda, dárky jsou rozdány, zásoby jídla pomalu mizí a jediné, co nám přibylo, bude nejspíš nějaký ten kilogram hmotnosti navíc. Celý rok se snažíme držet linii a pak stačí pár dní a naše snažení je pryč.

  Putování starými českými vánocemi aneb co jste o nejkrásnějších svátcích roku možná vůbec netušili….

  Hrady a zámky

  Adventní a vánoční čas býval již od nepaměti spojen s řadou rituálů, pověr a tradic starých jako lidstvo samo. Po mnohá staletí se udržovaly především na venkově. Původní pohanské rituály se časem promísily s křesťanskými vlivy a do dnešních dnů nám tu zanechaly řadu krásných vánočních zvyků.

  Jak to vypadalo v městské kuchyni v dobách středověku a proč mívali černé kuchyně, když my máme bílé?

  Hrady a zámky

  Napadlo vás někdy, jak asi vypadala kuchyně za dob středověku? Byla to samostatná místnost jako dnes? V čem se vařilo, v čem se peklo? Jak uchovávali zásoby, existovaly spíže? A co tehdejší kuchyňské vybavení?

  Minaret Lednice nabízí úžasný pohled do krajiny z ptačí perspektivy

  Hrady a zámky

  Lednický minaret je asi zbytečné dlouze představovat. Každý rok k němu zavítá na 100 000 návštěvníků a ani my jsme nebyli výjimkou. Je to naprosto unikátní stavba, jediná svého druhu v naší vlasti a zároveň jde o nejvyšší minaret v neislámských zemích.

  reklama