Barokní kostel sv. Vavřince, který nyní stojí na břehu vodní nádrže Slezská Harta, měl být dokončen v r. 1768. Současně vznikla i lokálie, která byla později povýšena na farnost. Někdy na přelomu 19. a 20. stol. byla patrně upravena věž.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 09/2013
Obec Leskovec nad Moravicí ležící v Moravskoslezském kraji v okrese Bruntál na severovýchodním břehu vodní nádrže Slezská Harta, jejíž stavba započala v roce 1985. Celá zástavba a téměř celé území obce leží ve Slezsku, avšak některé pozemky na jejím jižním břehu, původně náležely ke katastrálnímu území sousední moravské obce Bílčice. V zátoce s půjčovnou lodiček, na jižním okraji obce, nedaleko od břehu stojí barokní kostel sv. Vavřince s přilehlým hřbitovem. Kolem něj prochází naučná stezka Zaniklé osady. Přehrada je hojně využívána k jachtingu, koupání a rybolovu. Díky okolní krásné lesnaté krajině jsou její členité břehy s množstvím zátok a zajímavých míst vhodné i pro turismus.
Luděk Vláčil, 4.2. 2017
historie

První zmínka o vsi pochází z roku 1224. Původně patřila k panství Miloty z Benešova, a ten polovinu vsi v roce 1302 daroval velehradskému klášteru a druhá polovina zůstala v majetku rodů pánů z Benešova. V roce 1320 ves získal opavský kníže Mikuláš II. a od roku 1377 ji vlastnil Jan I. V období husitských válek byla několikrát napadena a zpustošena. O kostele a farnosti většina zdrojů zarytě mlčí a pokud se nějaké zprávy přece jen objeví, jsou velmi strohé. První známou sakrální stavbou je až dřevěná evangelická modlitebna vybudovaná v roce 1557. Později byl přibližně na jejím místě postaven kostel, k jehož dokončení a vysvěcení olomouckým světícím biskupem mělo dojít v roce 1688. Současný barokní kostel sv. Vavřince měl být dokončen v roce 1768. Současně vznikla i lokálie, duchovní správa s vlastním knězem, která byla později povýšena na farnost. Někdy na přelomu 19.…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj:http://www.soupispamatek.com, http://www.leskovecnadmoravici.eu, http://www.soupispamatek.com/okres_bruntal/foto/leskovecnadmoravici/leskovecnadmoravici_historie.htm a další, 3.2. 2017

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Leskovec nad Moravicí

Místa v okolí

 Slezská Harta
 Velký Roudný
 kostel sv. Michala
 kostel sv. Markéty
 Šternek
 Staré Heřminovy
 kostel sv. Michala
 Medlice
 kostel Panny Marie
 Jakartovice
 Jakartovice-Deštné
 kaple sv. Kateřiny
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jiljí
 Kerhartice
 větrný mlýn
 Nové Valteřice
 Vildštejn
 větrný mlýn
 kostel sv. Floriána
 Mladecko
 kostel sv. Michala
 Kružberk
 kostel sv. Jiří
 Hlavnice
 evangelický kostel
 Stará radnice
 Gabrielův dům
 panský dům
 kaple sv. Michala
 Sosnová
 městské hradby
 Sosnová
 Bruntál
 Jánské Koupele
 fara
 radnice
 vodní mlýn
 kamenný most
 Litultovice
 Choltice
 hrobka rodu Bellegarde
 kostel sv. Trojice
 Velké Heraltice
 kaple
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiří
 arboretum
 Jezdkovice
 kaple
 Dolní Životice
 kaple
 Nový Dvůr
 Nový Dvůr
 Moravský Beroun
 Melč
 kostel sv. Markéty
 zvonice
 Vartnov
 Dubová
 Roderichova kaple
 Vikštejn
 Vítkov
 kostel sv. Barbory
Základní informace místa
ID místa: 13269
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 5.2.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama