Barokní kostel sv. Vavřince, který nyní stojí na břehu vodní nádrže Slezská Harta, měl být dokončen v r. 1768. Současně vznikla i lokálie, která byla později povýšena na farnost. Někdy na přelomu 19. a 20. stol. byla patrně upravena věž.
Hlavní obrázek místa
© Ivo Rozehnal 09/2017
Obec Leskovec nad Moravicí ležící v Moravskoslezském kraji v okrese Bruntál na severovýchodním břehu vodní nádrže Slezská Harta, jejíž stavba započala v roce 1985. Celá zástavba a téměř celé území obce leží ve Slezsku, avšak některé pozemky na jejím jižním břehu, původně náležely ke katastrálnímu území sousední moravské obce Bílčice. V zátoce s půjčovnou lodiček, na jižním okraji obce, nedaleko od břehu stojí barokní kostel sv. Vavřince s přilehlým hřbitovem. Kolem něj prochází naučná stezka Zaniklé osady. Přehrada je hojně využívána k jachtingu, koupání a rybolovu. Díky okolní krásné lesnaté krajině jsou její členité břehy s množstvím zátok a zajímavých míst vhodné i pro turismus.
Luděk Vláčil, 4.2. 2017
historie

První zmínka o vsi pochází z roku 1224. Původně patřila k panství Miloty z Benešova, a ten polovinu vsi v roce 1302 daroval velehradskému klášteru a druhá polovina zůstala v majetku rodů pánů z Benešova. V roce 1320 ves získal opavský kníže Mikuláš II. a od roku 1377 ji vlastnil Jan I. V období husitských válek byla několikrát napadena a zpustošena. O kostele a farnosti většina zdrojů zarytě mlčí a pokud se nějaké zprávy přece jen objeví, jsou velmi strohé. První známou sakrální stavbou je až dřevěná evangelická modlitebna vybudovaná v roce 1557. Později byl přibližně na jejím místě postaven kostel, k jehož dokončení a vysvěcení olomouckým světícím biskupem mělo dojít v roce 1688. Současný barokní kostel sv. Vavřince měl být dokončen v roce 1768. Současně vznikla i lokálie, duchovní správa s vlastním knězem, která byla později povýšena na farnost. Někdy na přelomu 19.…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj:http://www.soupispamatek.com, http://www.leskovecnadmoravici.eu, http://www.soupispamatek.com/okres_bruntal/foto/leskovecnadmoravici/leskovecnadmoravici_historie.htm a další, 3.2. 2017

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Leskovec nad Moravicí

Místa v okolí

 Slezská Harta
 Velký Roudný
 kostel sv. Michala
 kostel sv. Markéty
 Šternek
 Staré Heřminovy
 kostel sv. Michala
 Medlice
 kostel Panny Marie
 Jakartovice
 Jakartovice-Deštné
 kaple sv. Kateřiny
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jiljí
 Kerhartice
 větrný mlýn
 Nové Valteřice
 Vildštejn
 větrný mlýn
 kostel sv. Floriána
 Mladecko
 kostel sv. Michala
 Kružberk
 kostel sv. Jiří
 Hlavnice
 evangelický kostel
 Stará radnice
 Gabrielův dům
 panský dům
 kaple sv. Michala
 Sosnová
 městské hradby
 Sosnová
 Bruntál
 Jánské Koupele
 fara
 radnice
 vodní mlýn
 kamenný most
 Litultovice
 Choltice
 hrobka rodu Bellegarde
 kostel sv. Trojice
 Velké Heraltice
 kaple
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiří
 arboretum
 Jezdkovice
 kaple
 Dolní Životice
 kaple
 Nový Dvůr
 Nový Dvůr
 Moravský Beroun
 Melč
 kostel sv. Markéty
 zvonice
 Vartnov
 Dubová
 Roderichova kaple
 Vikštejn
 Vítkov
 kostel sv. Barbory
Základní informace místa
ID místa: 13269
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 5.2.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama