Barokní kostel sv. Vavřince, který nyní stojí na břehu vodní nádrže Slezská Harta, měl být dokončen v r. 1768. Současně vznikla i lokálie, která byla později povýšena na farnost. Někdy na přelomu 19. a 20. stol. byla patrně upravena věž.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 09/2013
Obec Leskovec nad Moravicí ležící v Moravskoslezském kraji v okrese Bruntál na severovýchodním břehu vodní nádrže Slezská Harta, jejíž stavba započala v roce 1985. Celá zástavba a téměř celé území obce leží ve Slezsku, avšak některé pozemky na jejím jižním břehu, původně náležely ke katastrálnímu území sousední moravské obce Bílčice. V zátoce s půjčovnou lodiček, na jižním okraji obce, nedaleko od břehu stojí barokní kostel sv. Vavřince s přilehlým hřbitovem. Kolem něj prochází naučná stezka Zaniklé osady. Přehrada je hojně využívána k jachtingu, koupání a rybolovu. Díky okolní krásné lesnaté krajině jsou její členité břehy s množstvím zátok a zajímavých míst vhodné i pro turismus.
Luděk Vláčil, 4.2. 2017
historie

První zmínka o vsi pochází z roku 1224. Původně patřila k panství Miloty z Benešova, a ten polovinu vsi v roce 1302 daroval velehradskému klášteru a druhá polovina zůstala v majetku rodů pánů z Benešova. V roce 1320 ves získal opavský kníže Mikuláš II. a od roku 1377 ji vlastnil Jan I. V období husitských válek byla několikrát napadena a zpustošena. O kostele a farnosti většina zdrojů zarytě mlčí a pokud se nějaké zprávy přece jen objeví, jsou velmi strohé. První známou sakrální stavbou je až dřevěná evangelická modlitebna vybudovaná v roce 1557. Později byl přibližně na jejím místě postaven kostel, k jehož dokončení a vysvěcení olomouckým světícím biskupem mělo dojít v roce 1688. Současný barokní kostel sv. Vavřince měl být dokončen v roce 1768. Současně vznikla i lokálie, duchovní správa s vlastním knězem, která byla později povýšena na farnost. Někdy na přelomu 19.…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj:http://www.soupispamatek.com, http://www.leskovecnadmoravici.eu, http://www.soupispamatek.com/okres_bruntal/foto/leskovecnadmoravici/leskovecnadmoravici_historie.htm a další, 3.2. 2017

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Leskovec nad Moravicí

Místa v okolí

 Slezská Harta
 Velký Roudný
 kostel sv. Michala
 kostel sv. Markéty
 Šternek
 Staré Heřminovy
 kostel sv. Michala
 Medlice
 kostel Panny Marie
 Jakartovice
 Jakartovice-Deštné
 kaple sv. Kateřiny
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jiljí
 Kerhartice
 větrný mlýn
 Nové Valteřice
 Vildštejn
 větrný mlýn
 kostel sv. Floriána
 Mladecko
 kostel sv. Michala
 Kružberk
 kostel sv. Jiří
 Hlavnice
 evangelický kostel
 Stará radnice
 Gabrielův dům
 panský dům
 kaple sv. Michala
 Sosnová
 městské hradby
 Sosnová
 Bruntál
 Jánské Koupele
 fara
 radnice
 vodní mlýn
 kamenný most
 Litultovice
 Choltice
 hrobka rodu Bellegarde
 kostel sv. Trojice
 Velké Heraltice
 kaple
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiří
 arboretum
 Jezdkovice
 kaple
 Dolní Životice
 kaple
 Nový Dvůr
 Nový Dvůr
 Moravský Beroun
 Melč
 kostel sv. Markéty
 zvonice
 Vartnov
 Dubová
 Roderichova kaple
 Vikštejn
 Vítkov
 kostel sv. Barbory
Základní informace místa
ID místa: 13269
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 5.2.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

reklama