Barokní kostel sv. Vavřince, který nyní stojí na břehu vodní nádrže Slezská Harta, měl být dokončen v r. 1768. Současně vznikla i lokálie, která byla později povýšena na farnost. Někdy na přelomu 19. a 20. stol. byla patrně upravena věž.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 09/2013
Obec Leskovec nad Moravicí ležící v Moravskoslezském kraji v okrese Bruntál na severovýchodním břehu vodní nádrže Slezská Harta, jejíž stavba započala v roce 1985. Celá zástavba a téměř celé území obce leží ve Slezsku, avšak některé pozemky na jejím jižním břehu, původně náležely ke katastrálnímu území sousední moravské obce Bílčice. V zátoce s půjčovnou lodiček, na jižním okraji obce, nedaleko od břehu stojí barokní kostel sv. Vavřince s přilehlým hřbitovem. Kolem něj prochází naučná stezka Zaniklé osady. Přehrada je hojně využívána k jachtingu, koupání a rybolovu. Díky okolní krásné lesnaté krajině jsou její členité břehy s množstvím zátok a zajímavých míst vhodné i pro turismus.
Luděk Vláčil, 4.2. 2017
historie

První zmínka o vsi pochází z roku 1224. Původně patřila k panství Miloty z Benešova, a ten polovinu vsi v roce 1302 daroval velehradskému klášteru a druhá polovina zůstala v majetku rodů pánů z Benešova. V roce 1320 ves získal opavský kníže Mikuláš II. a od roku 1377 ji vlastnil Jan I. V období husitských válek byla několikrát napadena a zpustošena. O kostele a farnosti většina zdrojů zarytě mlčí a pokud se nějaké zprávy přece jen objeví, jsou velmi strohé. První známou sakrální stavbou je až dřevěná evangelická modlitebna vybudovaná v roce 1557. Později byl přibližně na jejím místě postaven kostel, k jehož dokončení a vysvěcení olomouckým světícím biskupem mělo dojít v roce 1688. Současný barokní kostel sv. Vavřince měl být dokončen v roce 1768. Současně vznikla i lokálie, duchovní správa s vlastním knězem, která byla později povýšena na farnost. Někdy na přelomu 19.…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj:http://www.soupispamatek.com, http://www.leskovecnadmoravici.eu, http://www.soupispamatek.com/okres_bruntal/foto/leskovecnadmoravici/leskovecnadmoravici_historie.htm a další, 3.2. 2017

Komentáře

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Leskovec nad Moravicí

Místa v okolí

 Velký Roudný
 kostel sv. Michala
 kostel sv. Markéty
 Šternek
 Staré Heřminovy
 kostel sv. Michala
 kostel Panny Marie
 Medlice
 Jakartovice
 Jakartovice-Deštné
 kaple sv. Kateřiny
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jiljí
 Kerhartice
 větrný mlýn
 Nové Valteřice
 Vildštejn
 kostel sv. Floriána
 Mladecko
 větrný mlýn
 Halaška
 kostel sv. Michala
 Kružberk
 Sosnová
 kostel sv. Jiří
 Hlavnice
 evangelický kostel
 Davidův mlýn
 Stará radnice
 panský dům
 Gabrielův dům
 Sosnová
 městské hradby
 kaple sv. Michala
 Sosnová
 Bruntál
 Jánské Koupele
 radnice
 fara
 vodní mlýn
 kamenný most
 Litultovice
 Choltice
 hrobka rodu Bellegarde
 kostel sv. Trojice
 Velké Heraltice
 kaple
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiří
 arboretum
 kaple
 kaple
 Jezdkovice
 Dolní Životice
 Nový Dvůr
 Nový Dvůr
 Moravský Beroun
 Melč
 Šibenice
 kostel sv. Markéty
 zvonice
 Vartnov
 Dubová
 Roderichova kaple
 Vikštejn
 Vítkov
 kostel sv. Barbory
Základní informace místa
ID místa: 13269
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 5.2.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Staropražská pověst o kovolijci Lochmarovi a jeho zvonu

Historie

Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo

Spící panna nabídne výhled do Máchova kraje

Zajímavosti

Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.

Naposledy navštívené

reklama