Barokní kostel byl vystavěn na místě staršího kostela (zmiň. r. 1339), který vyhořel r. 1751. V l. 1753-1755 vybudován nový kostel, po požáru r. 1834 opraven a přestavěn. Věž, jejíž základy pocházejí z původního kostela, byla r. 1888 zvýšena o zvonové patro a upravena novorománsky.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 10/2019
Dvorce leží na hlavní silnici I/46 Olomouc - Opava. Nacházejí se 25 km severovýchodně od Šternberka, 32 km jihozápadně od Opavy a 23 km jihovýchodně od Bruntálu. Kostel sv. Jiljí stojí nad náměstím a je nepřehlédnutelnou místní dominantou.
Pavel Vítek, 9.7. 2013
popis

Kostel svatého Jiljí je orientovaná jednolodní stavba. Půlkruhově uzavřené kněžiště je na hlavní lodi odsazené. K jeho severní straně přiléhá sakristie s oratoří v patře. V ose západního průčelí lodi předstupuje hranolovitá věž. V závěru kněžiště zasazen kámen s letopočtem 1753. Vstup do kostela vede podvěžím, které je valeně zaklenuté. Zařízení kostela obsahuje mj. klasicistní varhanní skříň, pocházející z pol. 19. století.

Pavel Vítek-zdroj: Bohumil Samek, Umělecké památky Moravy a Slezska 1, Academia 1994, 9.7. 2013

historie

První písemná zmínka o Dvorcích je z roku 1339. Na místě současného kostela stával původně dřevěný farní kostel, zmiňovaný již roku 1339, později přestavěný na kostel zděný. K němu byla v druhé pol. 16. století postavena věž, která je i součástí nynějšího kostela. Starý kostel vyhořel při velikém požáru města r. 1751. Viditelné zbytky starého gotického kostela, kolem kterého se nacházel hřbitov, se dodnes zachovaly ve zdivu věže. Nový kostel byl vystavěn v letech 1753 - 1755. Patronem nového kostela byl kníže Václav Liechtenstein. I tento kostel byl vážně poškozen při velikém požáru, který vypukl roku 1834. Brzy po požáru byl opraven (patron kníže Johann Josef Liechtenstein), a roku 1858 byl nově vysvěcen. Nové zvony odlil r. 1837 Wolfgang Stank z Olomouce. Věž byla v roce 1888 zvýšena o zvonové patro, vystavěné v novorománském slohu a na věž byly osazeny hodiny zhotovené firmou F. X. Schneidera z Bruntálu. Kostel tehdy…  číst dále

Pavel Vítek-zdroj: Bohumil Samek, Umělecké památky Moravy a Slezska 1, Academia 1994 (doplněno redakcí dle http://bruntalsky.denik.cz; info obec), 9.7. 2013

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Dvorce

Místa v okolí

 kaple sv. Kateřiny
 kostel sv. Markéty
 Vildštejn
 Šternek
 Medlice
 Nové Valteřice
 Velký Roudný
 Slezská Harta
 kaple
 Kerhartice
 kostel sv. Martina
 fara
 radnice
 vodní mlýn
 kamenný most
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Mikuláše
 Polzerova kaple
 kostel Panny Marie
 Moravský Beroun
 Kružberk
 kostel sv. Floriána
 kostel sv. Trojice
 kostel sv. Michala
 Stará Voda
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Michala
 Jakartovice-Deštné
 Jánské Koupele
 Jakartovice
 Staré Heřminovy
 kaple
 kaple
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Anny
 kamenný most
 větrný mlýn
 kostel sv. Markéty
 Bělá
 kaple sv. Alfonse
 Malý Rabštýn
 Lafayettův dům
 kašna
 Mladecko
 Klokočov
 kostel sv. Michala
 kaple sv. Antonína
 kostel sv. Josefa
 větrný mlýn
 Těšíkovská kyselka
 dvoupatrový most
 větrný mlýn
 Hlavnice
 Františkův Dvůr
 Litultovice
 kostel sv. Ondřeje
 Choltice
 sousoší Kalvárie
 kostel sv. Vavřince
 Spálov
 Tepenec
 Švédská skála
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Dvorce
Smetanova 63
793 68 Dvorce
Tel: 554 733 943
fara.mor.beroun@quick.cz
Základní informace místa
ID místa: 11299
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 9.7.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

reklama