Slohově čistou jednolodní barokní kapli se čtvercovým presbytářem založil v roce 1708 šumavský sklář Michal Müller jako rodovou hrobku. V roce 1709 zemřel a stavby se ujal jeho syn Valentin Antonín. Stavba byla dokončena roku 1714. V interiéru je malý dřevěný kůr, strop je zdoben původní výmalbou.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 02/2015
Slohově čistou barokní kapli založil na vimperském hřbitově v roce 1708 nejproslulejší šumavský sklář Michal Müller, vynálezce dvou nových druhů skla, křídového a rubínového, jak dokládá i nápis ve štítu nad vchodem: "Gott VnD Denen 14 heJLJgen NotheLffern zV grössern Ehrn hat Dise KapeLLen gestjftet Michael Müllner Glashüttenmeister in der Helmbacher Hütten ein Urheber und Erfinder ao 1683 des schönen Kreiden Glas (1713) jetz aber hat es sein Sohn, Dessen NaMe VaLentJn AntonJ CarL erbaVet.1714." Jedná se o drobnou jednolodní kapli se čtvercovým presbytářem orientovaným k severu, prostým barokním průčelím s dvěma mušlovitými výklenky a malou věžičkou. Loď je zaklenuta valeně s výsečemi, presbytář křížovou klenbou, v západní části lodi je dřevěná kruchta. Kapli Čtrnácti svatých pomocníků koncipoval Michal Müller jako rodovou hrobku. V roce 1709 zemřel a stavby se ujal jeho syn Valentin Antonín Müller. Kaple byla dostavěna v roce 1714. V interiéru je nevelký dřevěný kůr, strop je zdoben výmalbou.
Milan Caha (zdroj: http://www.vimperk.cz), 19.2. 2015
Jihočeský kraj,  Prachatice  (PT), Vimperk

Místa v okolí

 Haselburg
 dům U jelena
 kašny
 radnice
 měšťanský pivovar
 Vimperk
 stará radnice
 městské opevnění
 Smrčná
 Skalice
 Putkov
 Zdíkov
 synagoga
 židovský hřbitov
 Boubín
 Čkyně
 Královácký kámen
 Lčovice
 rychta/fara/radnice
 kostel sv. Mikuláše
 boží muka
 Boubínský prales
 Přečín
 Zálezly
 Chalupská slať
 Drslavice
 Kohoutí kříž
 kaple sv. Jana a Pavla
 Dobrš
 silniční most
 Čestice
 Čestice
 Dřešínek
 Čestice
 Kalvarie
 kaple sv. Ducha
 Želibořice
 Vlachovo Březí
 Schmiedův pivovar
 židovský hřbitov
 Měsíční kámen
 kostel sv. Martina
 Doubravice u Volyně
 Královský kámen
 Hoslovice
 Obří hrad
 Větrný kámen
 Sluneční kámen
 mariánský sloup
 radnice
 kostel Všech svatých
 Volyně
 Lenora
 chlebová pec
 rechle
 kostel sv. Štěpána
 Hrádek u Husince
 Maleč
 Hus
 Záluží
 Kunžvart
 Nihošovice
 Hrad u Strašína
 Čepřovice
 Pustý Hrádek
 kaple Dobrá voda
 Sedlo
Základní informace místa
ID místa: 12021
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 19.2.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama