Slohově čistou jednolodní barokní kapli se čtvercovým presbytářem založil v roce 1708 šumavský sklář Michal Müller jako rodovou hrobku. V roce 1709 zemřel a stavby se ujal jeho syn Valentin Antonín. Stavba byla dokončena roku 1714. V interiéru je malý dřevěný kůr, strop je zdoben původní výmalbou.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 02/2015
Slohově čistou barokní kapli založil na vimperském hřbitově v roce 1708 nejproslulejší šumavský sklář Michal Müller, vynálezce dvou nových druhů skla, křídového a rubínového, jak dokládá i nápis ve štítu nad vchodem: "Gott VnD Denen 14 heJLJgen NotheLffern zV grössern Ehrn hat Dise KapeLLen gestjftet Michael Müllner Glashüttenmeister in der Helmbacher Hütten ein Urheber und Erfinder ao 1683 des schönen Kreiden Glas (1713) jetz aber hat es sein Sohn, Dessen NaMe VaLentJn AntonJ CarL erbaVet.1714." Jedná se o drobnou jednolodní kapli se čtvercovým presbytářem orientovaným k severu, prostým barokním průčelím s dvěma mušlovitými výklenky a malou věžičkou. Loď je zaklenuta valeně s výsečemi, presbytář křížovou klenbou, v západní části lodi je dřevěná kruchta. Kapli Čtrnácti svatých pomocníků koncipoval Michal Müller jako rodovou hrobku. V roce 1709 zemřel a stavby se ujal jeho syn Valentin Antonín Müller. Kaple byla dostavěna v roce 1714. V interiéru je nevelký dřevěný kůr, strop je zdoben výmalbou.
Milan Caha (zdroj: http://www.vimperk.cz), 19.2. 2015
Jihočeský kraj,  Prachatice  (PT), Vimperk

Místa v okolí

 Haselburg
 dům U jelena
 kašny
 radnice
 měšťanský pivovar
 Vimperk
 stará radnice
 městské opevnění
 Smrčná
 Skalice
 Putkov
 Zdíkov
 synagoga
 židovský hřbitov
 Boubín
 Čkyně
 Královácký kámen
 Lčovice
 rychta/fara/radnice
 kostel sv. Mikuláše
 boží muka
 Boubínský prales
 Přečín
 Zálezly
 Chalupská slať
 Drslavice
 Kohoutí kříž
 kaple sv. Jana a Pavla
 Dobrš
 silniční most
 Čestice
 Čestice
 Dřešínek
 Čestice
 Kalvarie
 kaple sv. Ducha
 Želibořice
 Vlachovo Březí
 Schmiedův pivovar
 židovský hřbitov
 Měsíční kámen
 kostel sv. Martina
 Doubravice u Volyně
 Královský kámen
 Hoslovice
 Obří hrad
 Větrný kámen
 Sluneční kámen
 mariánský sloup
 radnice
 kostel Všech svatých
 Volyně
 Lenora
 chlebová pec
 rechle
 kostel sv. Štěpána
 Hrádek u Husince
 Maleč
 Hus
 Záluží
 Kunžvart
 Nihošovice
 Hrad u Strašína
 Čepřovice
 Pustý Hrádek
 kaple Dobrá voda
 Sedlo
Základní informace místa
ID místa: 12021
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 19.2.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama