Pozdně gotické opevnění Vimperka navázalo roku 1479 po povýšení na město na hradní areál. Obklopilo městečko zdí se čtyřmi branami a řadou okrouhlých bašt. Od třicetileté války ztrácelo na významu, v 19. stol. zčásti demolováno.
Hlavní obrázek místa
Jihozápadní bašta nad bránou Zlaté stezky
© Ivan Grisa 09/2009
Z vimperských městských hradeb se dochovala především severovýchodní část pod zámkem (včetně tzv. Černé brány) a vysoká válcová bašta v jihozápadním rohu nad ulicí Zlatá stezka. Většina zdí a dochovaných bašt je na soukromých, často obtížně přístupných pozemcích.
Ivan Grisa, 3.10. 2009
historie

Městské opevnění ve Vimperku

Při povýšení tržní osady na město roku 1479 mu král Vladislav II. Jagellonský udělil mimo jiné i právo stavby hradeb. Tehdejší držitelé Kaplířové ze Sulevic je nechali vybudovat tak, že navazovaly na hrad, dnešní zámek, a to bez ohledu na velmi složitou terénní situaci. Cesty do nového města chránily čtyři brány, opevnění zesilovaly okrouhlé bašty, z nichž některé sloužily jako autonomní pevnosti. Opevnění vlivem rozvoje palných zbraní záhy po svém dokončení zastaralo. To se projevilo již na počátku třicetileté války, kdy při dvojím obléhání posádka města složila zbraně po krátkém obklíčení. Od 18. století se jednotlivé části opevnění dostávaly do majetku vlastníků sousedních domů, v 19. století pak byly zbořeny tři brány: zachovala se jen tzv. Černá na cestě k zámku. Zeď byla proražena i novou branou v jihozápadním rohu (dnes ulice Zlatá stezka). Hradby prakticky zcela zmizely na západním obvodě starého města, bašt se zachovalo šest, největší…  číst dále

Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 4., Academia 1982, 3.10. 2009

Jihočeský kraj,  Prachatice  (PT), Vimperk

Místa v okolí

 měšťanský pivovar
 kašny
 stará radnice
 Vimperk
 radnice
 dům U jelena
 Haselburg
 Smrčná
 Putkov
 Skalice
 Zdíkov
 Boubín
 synagoga
 židovský hřbitov
 Čkyně
 Královácký kámen
 Lčovice
 rychta/fara/radnice
 Boubínský prales
 kostel sv. Mikuláše
 boží muka
 Chalupská slať
 Přečín
 Zálezly
 silniční most
 Kohoutí kříž
 Drslavice
 kaple sv. Jana a Pavla
 Dobrš
 Čestice
 Dřešínek
 Čestice
 Kalvarie
 Čestice
 kostel sv. Martina
 Královský kámen
 Měsíční kámen
 Želibořice
 kaple sv. Ducha
 Vlachovo Březí
 Schmiedův pivovar
 Obří hrad
 židovský hřbitov
 kostel sv. Štěpána
 Lenora
 chlebová pec
 Doubravice u Volyně
 Sluneční kámen
 Větrný kámen
 rechle
 Hoslovice
 Kunžvart
 mariánský sloup
 Maleč
 radnice
 kostel Všech svatých
 Volyně
 Záluží
 Hus
 Hrad u Strašína
 Nihošovice
 Čepřovice
 Pustý Hrádek
 Kašperk
 kaple Dobrá voda
Základní informace místa
ID místa: 8365
Typ místa: ostatní
Podkategorie: brána, opevnění
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 6.12.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama