Grossau II

Großau, Raabs an der Thaya
Renesanční vodní zámek byl postaven zřejmě v 16. století, snad na starších základech. V r. 1856 byla baronem z Villa-Secca u zámku založena první zemědělská škola v Dolním Rakousku. V r. 1914 zde vznikl válečný internační tábor. V poslední době sloužil jako obytná budova.
Hlavní obrázek místa
zámek
© Luděk Vláčil 09/2020
Vesnice Grossau je součástí města Raabs an der Thaya (česky Rakousy nad Dyjí) ležícího v okrese Waidhofen an der Thaya v rakouské spolkové zemi Dolní Rakousy. Hlavní dominantou vesnice je zámek obklopený ze tří stran vodou. K areálu patří hospodářská budova a park, u něhož stojí také sýpka a farní kostel sv. Vavřince. Zámek není veřejnosti přístupný.
Luděk Vláčil, 28.12. 2020
historie

Původně existovala západně od dnešní vesnice Grossau na břehu řeky Moravské Dyje osada a hrad Oeden Grassaw (Grossau I), který se v dokumentech poprvé uvádí v roce 1204. V 15. století byl hrad opuštěn a v listině z roku 1574 se již vzpomíná jako pustá pevnost. V 16. století byl v novém Grossau, snad na starších základech, postaven renesanční vodní zámek (Grossau II). V roce 1856 byla baronem z Villa-Secca v hospodářské budově u zámku založena první zemědělská škola v Dolním Rakousku. Dne 29. srpna 1914 využila uvolněný zámek ve vlastnictví říšského radního Natonka okresní komise Waidhofen an der Thaya v souladu se zákonem o válečné službě ke zřízení internačního tábora Grossau. Většina vězňů pocházela z Ruska, Itálie, Srbska a Rumunska. Během té doby původní majitel zámek prodal majiteli hradu Raabs an der Thaya, baronu Robertu Freiherrovi Klingerovi von Klingerstorff. Kvůli změně vlastnictví došlo…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://noeburgen.imareal.sbg.ac.at/result/burgid/1937, https://de.wikipedia.org/wiki/Schloss_Grossau a další, 28.9. 2021

Rakousko, Dolní Rakousko,

Místa v okolí

 kostel sv. Vavřince
 Nonndorf
 městské opevnění
 Vratěnín
 Gaber
 Raabs an der Thaya
 Primmersdorf
 Buchenstein
 poštovní stanice
 Eibenstein I
 kostel sv. Jiljí
 Eibenstein II
 Vratěnín
 Kollmitz
 Thürnau
 Drosendorf
 radnice
 městské opevnění
 Uherčice
 Uherčice
 dvůr Mitrov
 židovský hřbitov
 Chvalkovice
 Nové Sady
 Písečné
 kostel sv. Oldřicha
 Bačkovice
 Krokovice
 Radotice
 Police
 Panenská
 Frejštejn
 Nové Hobzí
 Slavětín
 Oslnovice
 Bítov
 Janovské Údolí
 Staré Hobzí
 Cornštejn
 židovský hřbitov
 židovské ghetto
 boží muka
 Jemnice
 kostel sv. Stanislava
 Rumburak
 kostel sv. Václava
 boží muka
 Hornice
 Jemnická brána
 kaple sv. Kříže
 Slavonice – MPR
 radnice
 historické podzemí
 Dačická brána
 městské opevnění
 panský dvůr
 Mutišov
 Maříž
Základní informace místa
ID místa: 15269
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 28.9.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama