Grossau II

Großau, Raabs an der Thaya
Renesanční vodní zámek byl postaven zřejmě v 16. století, snad na starších základech. V r. 1856 byla baronem z Villa-Secca u zámku založena první zemědělská škola v Dolním Rakousku. V r. 1914 zde vznikl válečný internační tábor. V poslední době sloužil jako obytná budova.
Hlavní obrázek místa
zámek
© Luděk Vláčil 09/2020
Vesnice Grossau je součástí města Raabs an der Thaya (česky Rakousy nad Dyjí) ležícího v okrese Waidhofen an der Thaya v rakouské spolkové zemi Dolní Rakousy. Hlavní dominantou vesnice je zámek obklopený ze tří stran vodou. K areálu patří hospodářská budova a park, u něhož stojí také sýpka a farní kostel sv. Vavřince. Zámek není veřejnosti přístupný.
Luděk Vláčil, 28.12. 2020
historie

Původně existovala západně od dnešní vesnice Grossau na břehu řeky Moravské Dyje osada a hrad Oeden Grassaw (Grossau I), který se v dokumentech poprvé uvádí v roce 1204. V 15. století byl hrad opuštěn a v listině z roku 1574 se již vzpomíná jako pustá pevnost. V 16. století byl v novém Grossau, snad na starších základech, postaven renesanční vodní zámek (Grossau II). V roce 1856 byla baronem z Villa-Secca v hospodářské budově u zámku založena první zemědělská škola v Dolním Rakousku. Dne 29. srpna 1914 využila uvolněný zámek ve vlastnictví říšského radního Natonka okresní komise Waidhofen an der Thaya v souladu se zákonem o válečné službě ke zřízení internačního tábora Grossau. Většina vězňů pocházela z Ruska, Itálie, Srbska a Rumunska. Během té doby původní majitel zámek prodal majiteli hradu Raabs an der Thaya, baronu Robertu Freiherrovi Klingerovi von Klingerstorff. Kvůli změně vlastnictví došlo…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://noeburgen.imareal.sbg.ac.at/result/burgid/1937, https://de.wikipedia.org/wiki/Schloss_Grossau a další, 28.9. 2021

Rakousko, Dolní Rakousko,

Místa v okolí

 kostel sv. Vavřince
 Vratěnín
 městské opevnění
 Gaber
 Raabs an der Thaya
 Primmersdorf
 Buchenstein
 Eibenstein II
 Eibenstein I
 poštovní stanice
 kostel sv. Jiljí
 Vratěnín
 Kollmitz
 Thürnau
 Drosendorf
 radnice
 městské opevnění
 Uherčice
 Uherčice
 židovský hřbitov
 Chvalkovice
 Nové Sady
 Písečné
 kostel sv. Oldřicha
 Bačkovice
 Krokovice
 Radotice
 Police
 Panenská
 Frejštejn
 Nové Hobzí
 Slavětín
 Oslnovice
 Janovské Údolí
 Bítov
 Staré Hobzí
 Cornštejn
 židovský hřbitov
 židovské ghetto
 Jemnice
 boží muka
 kostel sv. Stanislava
 Rumburak
 kostel sv. Václava
 boží muka
 Hornice
 Jemnická brána
 kaple sv. Kříže
 radnice
 Slavonice – MPR
 historické podzemí
 Dačická brána
 panský dvůr
 městské opevnění
 Mutišov
 Maříž
Základní informace místa
ID místa: 15269
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 28.9.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

reklama