Grossau II

Großau, Raabs an der Thaya
Renesanční vodní zámek byl postaven zřejmě v 16. století, snad na starších základech. V r. 1856 byla baronem z Villa-Secca u zámku založena první zemědělská škola v Dolním Rakousku. V r. 1914 zde vznikl válečný internační tábor. V poslední době sloužil jako obytná budova.
Hlavní obrázek místa
zámek
© Luděk Vláčil 09/2020
Vesnice Grossau je součástí města Raabs an der Thaya (česky Rakousy nad Dyjí) ležícího v okrese Waidhofen an der Thaya v rakouské spolkové zemi Dolní Rakousy. Hlavní dominantou vesnice je zámek obklopený ze tří stran vodou. K areálu patří hospodářská budova a park, u něhož stojí také sýpka a farní kostel sv. Vavřince. Zámek není veřejnosti přístupný.
Luděk Vláčil, 28.12. 2020
historie

Původně existovala západně od dnešní vesnice Grossau na břehu řeky Moravské Dyje osada a hrad Oeden Grassaw (Grossau I), který se v dokumentech poprvé uvádí v roce 1204. V 15. století byl hrad opuštěn a v listině z roku 1574 se již vzpomíná jako pustá pevnost. V 16. století byl v novém Grossau, snad na starších základech, postaven renesanční vodní zámek (Grossau II). V roce 1856 byla baronem z Villa-Secca v hospodářské budově u zámku založena první zemědělská škola v Dolním Rakousku. Dne 29. srpna 1914 využila uvolněný zámek ve vlastnictví říšského radního Natonka okresní komise Waidhofen an der Thaya v souladu se zákonem o válečné službě ke zřízení internačního tábora Grossau. Většina vězňů pocházela z Ruska, Itálie, Srbska a Rumunska. Během té doby původní majitel zámek prodal majiteli hradu Raabs an der Thaya, baronu Robertu Freiherrovi Klingerovi von Klingerstorff. Kvůli změně vlastnictví došlo…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://noeburgen.imareal.sbg.ac.at/result/burgid/1937, https://de.wikipedia.org/wiki/Schloss_Grossau a další, 28.9. 2021

Komentáře

Rakousko, Dolní Rakousko,

Místa v okolí

 kostel sv. Vavřince
 Nonndorf
 Vratěnín
 městské opevnění
 Gaber
 Raabs an der Thaya
 Primmersdorf
 Weikertschlag
 Buchenstein
 Eibenstein II
 Eibenstein I
 poštovní stanice
 kostel sv. Jiljí
 Vratěnín
 Kollmitz
 Thürnau
 Drosendorf
 radnice
 městské opevnění
 Uherčice
 Uherčice
 dvůr Mitrov
 Nové Sady
 židovský hřbitov
 Chvalkovice
 Písečné
 kostel sv. Oldřicha
 Bačkovice
 Krokovice
 Radotice
 Police
 Panenská
 Frejštejn
 Nové Hobzí
 Slavětín
 Oslnovice
 Janovské Údolí
 Bítov
 Staré Hobzí
 Cornštejn
 židovský hřbitov
 Bründlkapelle
 židovské ghetto
 Jemnice
 boží muka
 kostel sv. Stanislava
 Rumburak
 kostel sv. Václava
 boží muka
 Hornice
 Jemnická brána
 kaple sv. Kříže
 Slavonice – MPR
 radnice
 historické podzemí
 Dačická brána
 městské opevnění
 panský dvůr
 Mutišov
 Maříž
Základní informace místa
ID místa: 15269
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 28.9.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Staropražská pověst o kovolijci Lochmarovi a jeho zvonu

Historie

Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo

Spící panna nabídne výhled do Máchova kraje

Zajímavosti

Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.

Naposledy navštívené

reklama