Grossau II

Großau, Raabs an der Thaya
Renesanční vodní zámek byl postaven zřejmě v 16. století, snad na starších základech. V r. 1856 byla baronem z Villa-Secca u zámku založena první zemědělská škola v Dolním Rakousku. V r. 1914 zde vznikl válečný internační tábor. V poslední době sloužil jako obytná budova.
Hlavní obrázek místa
zámek
© Luděk Vláčil 09/2020
Vesnice Grossau je součástí města Raabs an der Thaya (česky Rakousy nad Dyjí) ležícího v okrese Waidhofen an der Thaya v rakouské spolkové zemi Dolní Rakousy. Hlavní dominantou vesnice je zámek obklopený ze tří stran vodou. K areálu patří hospodářská budova a park, u něhož stojí také sýpka a farní kostel sv. Vavřince. Zámek není veřejnosti přístupný.
Luděk Vláčil, 28.12. 2020
historie

Původně existovala západně od dnešní vesnice Grossau na břehu řeky Moravské Dyje osada a hrad Oeden Grassaw (Grossau I), který se v dokumentech poprvé uvádí v roce 1204. V 15. století byl hrad opuštěn a v listině z roku 1574 se již vzpomíná jako pustá pevnost. V 16. století byl v novém Grossau, snad na starších základech, postaven renesanční vodní zámek (Grossau II). V roce 1856 byla baronem z Villa-Secca v hospodářské budově u zámku založena první zemědělská škola v Dolním Rakousku. Dne 29. srpna 1914 využila uvolněný zámek ve vlastnictví říšského radního Natonka okresní komise Waidhofen an der Thaya v souladu se zákonem o válečné službě ke zřízení internačního tábora Grossau. Většina vězňů pocházela z Ruska, Itálie, Srbska a Rumunska. Během té doby původní majitel zámek prodal majiteli hradu Raabs an der Thaya, baronu Robertu Freiherrovi Klingerovi von Klingerstorff. Kvůli změně vlastnictví došlo…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://noeburgen.imareal.sbg.ac.at/result/burgid/1937, https://de.wikipedia.org/wiki/Schloss_Grossau a další, 28.9. 2021

Komentáře

Rakousko, Dolní Rakousko,

Místa v okolí

 kostel sv. Vavřince
 Nonndorf
 Vratěnín
 městské opevnění
 Gaber
 Raabs an der Thaya
 Primmersdorf
 Buchenstein
 Eibenstein I
 poštovní stanice
 kostel sv. Jiljí
 Eibenstein II
 Vratěnín
 Kollmitz
 Thürnau
 Drosendorf
 městské opevnění
 radnice
 Uherčice
 Uherčice
 dvůr Mitrov
 židovský hřbitov
 Chvalkovice
 Nové Sady
 Písečné
 kostel sv. Oldřicha
 Bačkovice
 Krokovice
 Radotice
 Police
 Panenská
 Frejštejn
 Nové Hobzí
 Slavětín
 Oslnovice
 Bítov
 Janovské Údolí
 Staré Hobzí
 Cornštejn
 židovský hřbitov
 židovské ghetto
 Jemnice
 boží muka
 kostel sv. Stanislava
 Rumburak
 kostel sv. Václava
 boží muka
 Hornice
 Jemnická brána
 kaple sv. Kříže
 radnice
 Slavonice – MPR
 historické podzemí
 Dačická brána
 panský dvůr
 městské opevnění
 Mutišov
 Maříž
Základní informace místa
ID místa: 15269
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 28.9.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama