Výrazné tvrziště osídlené asi ve 13.-15. století. Tvrz se prvně uvádí v r. 1395, kdy byla panovnickým lénem. Od r. 1456 se tvrz již připomíná jako pustá.
Hlavní obrázek místa
Jádro tvrziště od severovýchodu.
© Luděk Vláčil 09/2020
Vesnice Nonndorf je součástí města Raabs an der Thaya (česky Rakousy nad Dyjí) ležícího v okrese Waidhofen an der Thaya v rakouské spolkové zemi Dolní Rakousy. Ves naleznete asi 2,5 km od moravsko-rakouské zemské hranice a 4 km severozápadně od města Drosendorf. Asi 100 metrů od severního okraje Nonndorfu se nacházejí výrazné terénní pozůstatky tvrze.
Luděk Vláčil, 28.12. 2020
historie

V nejstarších pramenech se uvádí „vila Newndorf“ náležející k opatství Herzogenburg. V roce 1188 se vzpomíná jistý Konrad von Niwendorf. Výše zmíněnou ves však nelze jednoznačně přiřadit k této lokalitě. V letech 1230-1260 jsou zde uváděna panovnická léna. Tvrz v Newndorfu u Drosendorfu se prvně uvádí v roce 1395. Kolem roku 1416 statek a ves vlastnil Hans Waser a v roce 1455 Melchior Waser. Samotnou tvrz však vlastnil Ludwig Hauser, po jehož smrti daroval roku 1456 král Ladislav Pohrobek majetek lénem Oswaldu Eytzingerovi von Eitzing. Tvrz se uvádí jako zničená, což naznačuje válečnou zkázu. Oswald Eitzinger zemřel v roce 1486 a odkázal „pustý dům v Neundorfu nad Autendorfem“ kostelu sv. Martina v Drosendorfu. V roce 1489 král Friedrich III. pustou tvrz předává do majetku Stephana Eitzingera. Dodnes se zachovalo výrazné tvrziště situované na přírodní terase nad vodním tokem. Sondáž potvrdila kamennou čtyřhrannou…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://noeburgen.imareal.sbg.ac.at/result/burgid/2143 a další, 19.1. 2022

Půdorys místa

, 1953 Hans P. Schad’n (archiv archeologie)
© zdroj: http://noeburgen.imareal.sbg.ac.at/result/burgid/2143
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Rakousko, Dolní Rakousko,

Místa v okolí

 Gaber
 Primmersdorf
 Vratěnín
 Grossau II
 kostel sv. Vavřince
 poštovní stanice
 Vratěnín
 Thürnau
 Eibenstein II
 kostel sv. Jiljí
 Eibenstein I
 městské opevnění
 radnice
 Drosendorf
 Uherčice
 Uherčice
 dvůr Mitrov
 městské opevnění
 Raabs an der Thaya
 Kollmitz
 Buchenstein
 Frejštejn
 Bačkovice
 Police
 Chvalkovice
 Radotice
 Oslnovice
 Nové Sady
 kostel sv. Oldřicha
 Písečné
 židovský hřbitov
 Bítov
 Cornštejn
 židovský hřbitov
 Rumburak
 Panenská
 kostel sv. Václava
 Krokovice
 Nové Hobzí
 židovský hřbitov
 židovské ghetto
 boží muka
 Hornice
 boží muka
 Jemnice
 Ruegers
 Oberhöflein
 Slavětín
 Janovské Údolí
 Staré Hobzí
 Mutišov
 Nové Syrovice
Základní informace místa
ID místa: 15258
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.1.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama