Výrazné tvrziště osídlené asi ve 13.-15. století. Tvrz se prvně uvádí v r. 1395, kdy byla panovnickým lénem. Od r. 1456 se tvrz již připomíná jako pustá.
Hlavní obrázek místa
Jádro tvrziště od severovýchodu.
© Luděk Vláčil 09/2020
Vesnice Nonndorf je součástí města Raabs an der Thaya (česky Rakousy nad Dyjí) ležícího v okrese Waidhofen an der Thaya v rakouské spolkové zemi Dolní Rakousy. Ves naleznete asi 2,5 km od moravsko-rakouské zemské hranice a 4 km severozápadně od města Drosendorf. Asi 100 metrů od severního okraje Nonndorfu se nacházejí výrazné terénní pozůstatky tvrze.
Luděk Vláčil, 28.12. 2020
historie

V nejstarších pramenech se uvádí „vila Newndorf“ náležející k opatství Herzogenburg. V roce 1188 se vzpomíná jistý Konrad von Niwendorf. Výše zmíněnou ves však nelze jednoznačně přiřadit k této lokalitě. V letech 1230-1260 jsou zde uváděna panovnická léna. Tvrz v Newndorfu u Drosendorfu se prvně uvádí v roce 1395. Kolem roku 1416 statek a ves vlastnil Hans Waser a v roce 1455 Melchior Waser. Samotnou tvrz však vlastnil Ludwig Hauser, po jehož smrti daroval roku 1456 král Ladislav Pohrobek majetek lénem Oswaldu Eytzingerovi von Eitzing. Tvrz se uvádí jako zničená, což naznačuje válečnou zkázu. Oswald Eitzinger zemřel v roce 1486 a odkázal „pustý dům v Neundorfu nad Autendorfem“ kostelu sv. Martina v Drosendorfu. V roce 1489 král Friedrich III. pustou tvrz předává do majetku Stephana Eitzingera. Dodnes se zachovalo výrazné tvrziště situované na přírodní terase nad vodním tokem. Sondáž potvrdila kamennou čtyřhrannou…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://noeburgen.imareal.sbg.ac.at/result/burgid/2143 a další, 19.1. 2022

Komentáře

Rakousko, Dolní Rakousko,

Místa v okolí

 Gaber
 Primmersdorf
 Vratěnín
 kostel sv. Vavřince
 Grossau II
 poštovní stanice
 Vratěnín
 Thürnau
 Eibenstein II
 kostel sv. Jiljí
 Eibenstein I
 radnice
 městské opevnění
 Drosendorf
 Uherčice
 dvůr Mitrov
 Uherčice
 městské opevnění
 Raabs an der Thaya
 Kollmitz
 Weikertschlag
 Buchenstein
 Frejštejn
 Bačkovice
 Police
 Chvalkovice
 Radotice
 Oslnovice
 Nové Sady
 kostel sv. Oldřicha
 židovský hřbitov
 Karlstein an der Thaya
 Písečné
 Bítov
 židovský hřbitov
 Cornštejn
 Rumburak
 Panenská
 Krokovice
 kostel sv. Václava
 Nové Hobzí
 židovský hřbitov
 židovské ghetto
 Hornice
 Jemnice
 boží muka
 boží muka
 Ruegers
 Oberhöflein
 Slavětín
 Janovské Údolí
 Staré Hobzí
 Mutišov
 Nové Syrovice
Základní informace místa
ID místa: 15258
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.1.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Staropražská pověst o kovolijci Lochmarovi a jeho zvonu

Historie

Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo

Spící panna nabídne výhled do Máchova kraje

Zajímavosti

Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.

Naposledy navštívené

reklama