Výrazné tvrziště osídlené asi ve 13.-15. století. Tvrz se prvně uvádí v r. 1395, kdy byla panovnickým lénem. Od r. 1456 se tvrz již připomíná jako pustá.
Hlavní obrázek místa
Jádro tvrziště od severovýchodu.
© Luděk Vláčil 09/2020
Vesnice Nonndorf je součástí města Raabs an der Thaya (česky Rakousy nad Dyjí) ležícího v okrese Waidhofen an der Thaya v rakouské spolkové zemi Dolní Rakousy. Ves naleznete asi 2,5 km od moravsko-rakouské zemské hranice a 4 km severozápadně od města Drosendorf. Asi 100 metrů od severního okraje Nonndorfu se nacházejí výrazné terénní pozůstatky tvrze.
Luděk Vláčil, 28.12. 2020
historie

V nejstarších pramenech se uvádí „vila Newndorf“ náležející k opatství Herzogenburg. V roce 1188 se vzpomíná jistý Konrad von Niwendorf. Výše zmíněnou ves však nelze jednoznačně přiřadit k této lokalitě. V letech 1230-1260 jsou zde uváděna panovnická léna. Tvrz v Newndorfu u Drosendorfu se prvně uvádí v roce 1395. Kolem roku 1416 statek a ves vlastnil Hans Waser a v roce 1455 Melchior Waser. Samotnou tvrz však vlastnil Ludwig Hauser, po jehož smrti daroval roku 1456 král Ladislav Pohrobek majetek lénem Oswaldu Eytzingerovi von Eitzing. Tvrz se uvádí jako zničená, což naznačuje válečnou zkázu. Oswald Eitzinger zemřel v roce 1486 a odkázal „pustý dům v Neundorfu nad Autendorfem“ kostelu sv. Martina v Drosendorfu. V roce 1489 král Friedrich III. pustou tvrz předává do majetku Stephana Eitzingera. Dodnes se zachovalo výrazné tvrziště situované na přírodní terase nad vodním tokem. Sondáž potvrdila kamennou čtyřhrannou…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://noeburgen.imareal.sbg.ac.at/result/burgid/2143 a další, 19.1. 2022

Půdorys místa

, 1953 Hans P. Schad’n (archiv archeologie)
© zdroj: http://noeburgen.imareal.sbg.ac.at/result/burgid/2143
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Rakousko, Dolní Rakousko,

Místa v okolí

 Gaber
 Primmersdorf
 Vratěnín
 Grossau II
 kostel sv. Vavřince
 poštovní stanice
 Vratěnín
 Thürnau
 Eibenstein II
 kostel sv. Jiljí
 Eibenstein I
 radnice
 městské opevnění
 Drosendorf
 Uherčice
 dvůr Mitrov
 Uherčice
 městské opevnění
 Raabs an der Thaya
 Kollmitz
 Buchenstein
 Frejštejn
 Bačkovice
 Police
 Radotice
 Chvalkovice
 Oslnovice
 Nové Sady
 kostel sv. Oldřicha
 Karlstein an der Thaya
 židovský hřbitov
 Písečné
 Bítov
 Cornštejn
 židovský hřbitov
 Rumburak
 Panenská
 Krokovice
 kostel sv. Václava
 Nové Hobzí
 židovský hřbitov
 židovské ghetto
 boží muka
 Hornice
 boží muka
 Jemnice
 Ruegers
 Oberhöflein
 Slavětín
 Janovské Údolí
 Staré Hobzí
 Mutišov
 Nové Syrovice
Základní informace místa
ID místa: 15258
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.1.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama