Drobná bezslohová kaple zasvěcená Panně Marii byla na ostrohu z dvojslídné žuly nad cestou na Landštejn postavena v 19. století. Traduje se, že ji nechal postavit revírní jako poděkování za uzdravení manželky. Kaple je volně přístupná, interiér je vyzdoben soškou Panny Marie a novodobými obrázky.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 04/2012
Drobná, leč malebná kaple zasvěcená Panně Marii byla postavena v 19. století. Traduje se, že ji nechal postavit místní revírní jako poděkování za uzdravení manželky. Kaple je volně přístupná, interiér je vyzdoben soškou Panny Marie a novodobými svatými obrázky. Stojí na ostrohu z místní dvojslídné žuly nad silnicí ze Starého Města na Landštejn. V její blízkosti bývala údajně předsunutá bašta, chránící přístup k Landštejnu.
Milan Caha (dle různých zdrojů), 27.2. 2013
Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Staré Město pod Landštejnem

Místa v okolí

 Landštejn
 Pomezí
 židovský hřbitov
 Dobrohoř
 Pfaffenschlag
 Offermannův zámek
 Košťálkov
 Terezín
 Maříž
 rozhledna U Jakuba
 Vysoký kámen
 boží muka
 Český Rudolec
 panský dvůr
 městské opevnění
 Dačická brána
 kaple sv. Kříže
 historické podzemí
 radnice
 Slavonice – MPR
 Jemnická brána
 Nová Bystřice
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Dolní Bolíkov
 Cizkrajov
 Mutišov
 kostel sv. Linharta
 Beistein
 Cizkrajov
 kašna
 kostel sv. Lamberta
 boží muka
 Olšany
 Slavětín
 Budkov
 Janovské Údolí
 Krokovice
 Dačice
 mariánský sloup
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 hrobka rodu Dalbergů
 Řečice
 špitál
 Dačice
 Dačice
 kostel sv. Alžběty
 Kostelní Vydří
 Vítkův Hrádek
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Myslůvka
Základní informace místa
ID místa: 11136
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 27.2.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama