Hrad, písemnými prameny doložený již od 12. století, po roce 1576 přestavěný Puchheimy na renesanční zámek. Neúspěšně obléhán Švédy roku 1645. Po ztrátě sídelní funkce sloužil jako továrna na výrobu hodin, internační tábor, mládežnická ubytovna či penzion.
Hlavní obrázek místa
Severní křídlo s bergfritem
Zcela vpravo branská budova. Foceno 8/2019
© Adam Šebesta 09/2022
Hrad Karlstein an der Thaya se nachází na jihozápadním okraji stejnojmenného městyse, asi sedm a půl kilometru od českých hranic. Pro veřejnost je bohužel uzavřen, nejlépe viditelný je ze Sieghartser Straße. V obci je možno navštívit muzeum hodin, v blízkém okolí pak hrady Raabs an der Thaya, Kollmitz a Eibenstein či zámek v Dobersbergu.
Adam Šebesta, Zdroj: www.mapy.cz, http://nordwald.heimat.eu/Karlstein/Karlstein.htm, 27.9. 2022
popis

Hrad Karlstein byl vybudován na vysokém skalisku, jež je ze tří stran obtékáno řekou Dyjí, na západě pak navazuje na okolní terén. Zde se také nacházejí hospodářské budovy. Vstup do areálu je veden od severozápadu. Za dnes již zasypaným příkopem stojí izolovaná patrová budova brány, krytá cibulovou střechou. Na jejím bosovaném portálu je patrna vpadlina po padacím mostu. Odtud vede cesta do vnitřního hradu tvořeného třemi srostlými křídly. Průjezd do nádvoří chrání okrouhlý bergfrit z neomítaného lomového zdiva. V minulosti byl zakončen kuželovou střechou, známou ze starých vyobrazení, dnes nahrazenou prostým ochozem. Na nádvoří zaujme například dvoupatrový arkýř nad vchodem, zbytky sgrafitové výzdoby, okenní ostění z druhé poloviny 16. století či okrouhlá schodišťová věžička. I přes pozdější utilitární využití objektu najdeme původní stavební prvky rovněž v interiéru. Jedná se zejména o renesanční trámové a kazetové stropy, dveřní ostění, renesanční krb…  číst dále

Adam Šebesta, Zdroj: http://nordwald.heimat.eu/Karlstein/Karlstein.htm, http://www.burgen-austria.com/archive.php?id=709, 27.9. 2022

historie

Nejstarší písemná zmínka o Karlsteinu pochází z roku 1112, tehdy je o něm hovořeno jako o Chadelsteinu. Prvním známým majitelem by pak mohl být Hugo von Karlstein, připomínaný roku 1188. V roce 1192 přechází panství do rukou panovníka, který je následně uděloval v léno. Po rodině von Karlstein následovali ve funkci leníků od 14. do 16. století četní příslušníci rodů von Truchsess a Hauser. Asi v první čtvrtině 16. století vzniká cenná kaple Nejsvětější Trojice. Roku 1576 koupil Karlstein Adam von Puchheim, jenž vzápětí přistoupil k přestavbě starého hradu na renesanční zámek. Karlsteinské panství se tehdy stává významným centrem náboženské reformace. Po Adamově smrti (1609) však Puchheimové v důsledku dluhů o hrad přišli. Majitelé se následně velmi rychle střídali. Zámek díky své poloze na vysokém skalisku, ze tří stran obtékaném řekou Dyjí, sloužil také jako pevnost, jež nikdy nebyla dobyta. Neúspěšně se o to pokoušeli…  číst dále

Adam Šebesta, Zdroj: http://nordwald.heimat.eu/Karlstein/Karlstein.htm, http://www.burgen-austria.com/archive.php?id=709, https://www.karlstein-thaya.at/Schloss_Burg_Karlstein_4, 27.9. 2022

pověsti

O švédském obléhání

V době, kdy zdejším krajem táhli Švédové, poskytl Karlstein útočiště lidem z širokého okolí. Jako výhodně položený opěrný bod ovšem přilákal pozornost švédské armády, jež k hradu přitáhla a pokusila se ho dobýt. Po nezdařených přímých útocích, během nichž utrpěli útočníci těžké ztráty, se švédští velitelé rozhodli hrad oblehnout a vyhladovět. Po určité době se začal v zámku projevovat citelný nedostatek potravy. Blížila se chvíle, kdy budou obránci nuceni kapitulovat. Jejich jedinou šancí bylo použití lsti. Posledního srnce, jenž jim zbýval, spustili na laně do tábora obléhatelů jako malou pozornost. Mezi Švédy zavládlo zděšení. Ve chvíli, kdy očekávali, že se karlsteinští vzdají, bylo v zámecké spižírně zásob na rozdávání. Zklamaní proto odtáhli pryč a Karlstein nebyl ani tentokrát pokořen.

Adam Šebesta, Zdroj: http://nordwald.heimat.eu/Karlstein/Karlstein.htm, 27.9. 2022

Komentáře

Rakousko, Dolní Rakousko,

Místa v okolí

 Buchenstein
 Raabs an der Thaya
 městské opevnění
 kostel sv. Vavřince
 Grossau II
 Krokovice
 židovský hřbitov
 Písečné
 Nové Sady
 kostel sv. Oldřicha
 Slavětín
 Kollmitz
 Nonndorf
 Nové Hobzí
 Vratěnín
 Chvalkovice
 Maříž
 Primmersdorf
 Gaber
 kaple sv. Kříže
 Jemnická brána
 Slavonice – MPR
 radnice
 historické podzemí
 kostel sv. Jiljí
 městské opevnění
 Eibenstein I
 Dačická brána
 Eibenstein II
 Panenská
 panský dvůr
 Janovské Údolí
 poštovní stanice
 Offermannův zámek
 Vratěnín
 Košťálkov
 Staré Hobzí
 Mutišov
 Pfaffenschlag
 Bačkovice
 Dobrohoř
 Radotice
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 židovské ghetto
 boží muka
 Jemnice
Základní informace místa
ID místa: 16746
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 27.9.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama