Vodní nádrž o rozloze 40 ha vybudována v letech 1971-1973 na potoku Pstruhovci jako rezervoár pitné vody pro Dačicko, Slavonicko a Novobystřicko. Její břehy a hráz jsou proto nepřístupné.
Hlavní obrázek místa
Nepřístupná hráz vodní nádrže Landštejn
© Jiří Špaček, 08/2018
Vodní nádrž Landštejn byla vybudována jako rezervoár pitné vody. Byla proto umístěna do údolí potoka Pstruhovce obklopeného hlubokými lesy. Vstup na její hráz a břehy není dovolen. Přístupová silnička k hrázi odbočuje ze silnice spojující Staré Město pod Landštejnem s hradem na okraji lesa nad městysem, na jehož území leží prakticky celá, 2 km dlouhá vodní plocha nádrže.
Jiří Špaček , 14.9. 2018
historie

Vodní nádrž byla vybudována v letech 1971–1973 na potoku Pstruhovci v hlubokém údolí pod hradem Landštejnem, podle kterého získala svůj název. Vodní dílo slouží kromě protipovodňové ochrany především jako zdroj pitné vody pro Slavonicko, Dačicko a Novobystřicko. Ta se zde odebírá ve dvou výškových úrovních podle aktuální kvality. Hlavním účelem vodního díla je zajištění odběru pro úpravnu vody ve Starém Městě pod Landštejnem, zajištění minimálního průtoku v toku pod hrází a snížení povodňových průtoků. Pro udržení dostatečné jakosti tohoto zdroje povrchové vody byla v povodí nádrže stanovena ochranná pásma vodního zdroje. Sypaná, kamenitá hráz nádrže je dlouhá 376 m a vysoká 23,4 m. Na koruně hráze o šířce 6,0 m je zřízena vozovka, která je na návodní straně opatřena betonovou zídkou sloužící jako vlnolam. Maximální hloubka vody činí 21 m. Rozloha vodní plochy představuje asi 40 ha. Potok Pstruhovec za úpravnou vody pod hrází protéká městysem…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých internetových stránek), 14.9. 2018

Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Staré Město pod Landštejnem

Místa v okolí

 kaple Panny Marie
 Landštejn
 Pomezí
 židovský hřbitov
 Dobrohoř
 Pfaffenschlag
 Offermannův zámek
 Košťálkov
 Maříž
 rozhledna U Jakuba
 Terezín
 boží muka
 Český Rudolec
 Vysoký kámen
 panský dvůr
 městské opevnění
 Dačická brána
 kaple sv. Kříže
 historické podzemí
 radnice
 Slavonice – MPR
 Jemnická brána
 židovský hřbitov
 Cizkrajov
 Dolní Bolíkov
 Nová Bystřice
 Mutišov
 kostel sv. Linharta
 židovský hřbitov
 Cizkrajov
 kostel sv. Lamberta
 kašna
 Beistein
 boží muka
 Olšany
 Slavětín
 Budkov
 Janovské Údolí
 Dačice
 mariánský sloup
 kostel sv. Jiljí
 Krokovice
 kostel sv. Vavřince
 hrobka rodu Dalbergů
 radnice
 špitál
 Dačice
 Řečice
 Nové Hobzí
 Dačice
 Kostelní Vydří
 kostel sv. Alžběty
 Vítkův Hrádek
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Myslůvka
Základní informace místa
ID místa: 13997
Typ místa: voda
Podkategorie: přehrada
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 15.9.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve středočeském kraji, v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les a z něj se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě vytesané do žuly.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

reklama