Tvrz původem snad již ze 14. stol., doložena r. 1611, ve 2. polovině 17. století přestavěna na barokní zámek. V roce 1787 jej Osteinové prodali Náboženské matici, která zámek přestavěla na kostel sv. Václava a faru.
Hlavní obrázek místa
zámeček Olšany
© Vlastislav Mareček, 08/2016
Malá ves Olšany, katastrálně Olšany u Dačic, s osmdesátkou obyvatel je v současnosti místní části obce Studená, od níž je vzdálena asi 8 km. Leží na silnici III. třídy spojující Strmilov a Heřmaneč, k níž se v Olšanech připojují ještě silnice od Velkého Jeníkova nebo Maršova na silnici II/409. Ačkoli se nachází v Jihočeském kraji, leží na historickém území Moravy. Vsí prochází modře značená dálková trasa od Mrákotína, která pokračuje dále k jihu až ke hradu Landštejn. Zámek upravený na kostel a faru se nachází při jižním okraji vsi. Kostel sv. Václava je kostelem farním a bohoslužby se zde konají každou sobotu.
2.10. 2016
popis

Zámek je dvoukřídlá patrová budova s valbovou střechou. Delší, východní křídlo bylo upraveno na kostel sv. Václava s dvojicí polygonálních věžiček na vrcholu střechy. Kratší severní křídlo je upraveno jako fara.

Vlastislav Mareček, 29.9. 2016

historie

První zmínka o vsi je z roku 1351 jako majetku vladyků z Olšan. První výslovná zmínka o tvrzi pochází z roku 1611, kdy byla převáděna na rod Babků z Meziříčka, i když nepochybně byla staršího původu. V roce 1664 přešel majetek do vlastnictví pánů z Levenburku a za nich byla tvrz pravděpodobně v druhé polovině 17. století přestavěna na barokní dvoukřídlý zámek. Roku 1685 jej koupil Felix Hoslauer a roku 1693 hrabě Schonewitz. Od roku 1709 zámek patřil Antonínu z Deblína, který jej roku 1721 prodal Bruntálským z Vrbna. Ti jej používali jen jako úřednické sídlo. Roku 1787 prodal dačický hrabě z Osteinu zámeček Náboženské matici, která jej přestavěla na kostel a faru. Úpravou východního zámeckého křídla vznikl kostel sv. Václava, severní křídlo bylo upraveno na faru.

Vlastislav Mareček, https://cs.wikipedia.org, 29.9. 2016

Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Olšany

Místa v okolí

 kostel sv. Jiljí
 boží muka
 kašna
 Palupín
 rozhledna U Jakuba
 Budkov
 kostel sv. Prokopa
 Studená
 mlýn Zahrádky
 Vysoký kámen
 židovský hřbitov
 Řečice
 Tůmův vrch
 Česká Olešná
 Český Rudolec
 kostel sv. Lamberta
 boží muka
 Popelín
 kostel sv. Jáchyma
 kostel sv. Jiljí
 kovárna
 kostel sv. Linharta
 kostel sv. Alžběty
 Vítkův hrádek
 Pomezí
 Landštejn
 hrobka rodu Dalbergů
 Štamberk
 Kostelní Vydří
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Václava
 Míchova skála
 židovský hřbitov
 Cizkrajov
 Pfaffenschlag
 Dolní Bolíkov
 Myslůvka
 Žižkův kámen
 Žirovnice
 stará radnice
 nová radnice
 Pejdlova Rosička
 židovský hřbitov
 boží muka
 Beistein
 Terezín
 Dačice
 boží muka
 kostel Božího těla
 mariánský sloup
 kaple sv. Markéty
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 Dačice
 Dačice
 Černíč
 Cizkrajov
 Šiškův mlýn
 špitál
 kostel sv. Kateřiny
 kaple sv. Kateřiny
 Lannerův dům
 Telč
 boží muka
 Telčský dům
 radnice
 kostel sv. Ducha
 mariánský sloup
 městské opevnění
 synagoga
 parní mlýn
 kostel sv. Anny
 Mutišov
 židovský hřbitov
 Borek
 Janštejn
 Dačická brána
 panský dvůr
 městské opevnění
 Nová Bystřice
 historické podzemí
 Nová Včelnice
 Roštejn
 kaple sv. Antonína
 dřevěná zvonice
 boží muka
 Janovské Údolí
 Staré Hobzí
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Olšany u Dačic
administrovaná ex currendo farností Studená
Nám. Sv. Jana Nepomuckého 52
378 56 Studená
Tel: 380 123 606
http://www.farnoststudena.cz
stanislav.forst@quick.cz
Základní informace místa
ID místa: 13133
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 2.10.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama