Tvrz původem snad již ze 14. stol., doložena r. 1611, ve 2. polovině 17. století přestavěna na barokní zámek. V roce 1787 jej Osteinové prodali Náboženské matici, která zámek přestavěla na kostel sv. Václava a faru.
Hlavní obrázek místa
pohled na zámek a presbyterium kostela sv. Václava od severu
© Jan P. Štěpánek 08/2014
Malá ves Olšany, katastrálně Olšany u Dačic, s osmdesátkou obyvatel je v současnosti místní části obce Studená, od níž je vzdálena asi 8 km. Leží na silnici III. třídy spojující Strmilov a Heřmaneč, k níž se v Olšanech připojují ještě silnice od Velkého Jeníkova nebo Maršova na silnici II/409. Ačkoli se nachází v Jihočeském kraji, leží na historickém území Moravy. Vsí prochází modře značená dálková trasa od Mrákotína, která pokračuje dále k jihu až ke hradu Landštejn. Zámek upravený na kostel a faru se nachází při jižním okraji vsi. Kostel sv. Václava je kostelem farním a bohoslužby se zde konají každou sobotu.
2.10. 2016
popis

Zámek je dvoukřídlá patrová budova s valbovou střechou. Delší, východní křídlo bylo upraveno na kostel sv. Václava s dvojicí polygonálních věžiček na vrcholu střechy. Kratší severní křídlo je upraveno jako fara.

Vlastislav Mareček, 29.9. 2016

historie

První zmínka o vsi je z roku 1351 jako majetku vladyků z Olšan. První výslovná zmínka o tvrzi pochází z roku 1611, kdy byla převáděna na rod Babků z Meziříčka, i když nepochybně byla staršího původu. V roce 1664 přešel majetek do vlastnictví pánů z Levenburku a za nich byla tvrz pravděpodobně v druhé polovině 17. století přestavěna na barokní dvoukřídlý zámek. Roku 1685 jej koupil Felix Hoslauer a roku 1693 hrabě Schonewitz. Od roku 1709 zámek patřil Antonínu z Deblína, který jej roku 1721 prodal Bruntálským z Vrbna. Ti jej používali jen jako úřednické sídlo. Roku 1787 prodal dačický hrabě z Osteinu zámeček Náboženské matici, která jej přestavěla na kostel a faru. Úpravou východního zámeckého křídla vznikl kostel sv. Václava, severní křídlo bylo upraveno na faru.

Vlastislav Mareček, https://cs.wikipedia.org, 29.9. 2016

Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Olšany

Místa v okolí

 kostel sv. Jiljí
 boží muka
 kašna
 Palupín
 rozhledna U Jakuba
 Budkov
 kostel sv. Prokopa
 Studená
 mlýn Zahrádky
 Vysoký kámen
 židovský hřbitov
 Řečice
 Česká Olešná
 Tůmův vrch
 kostel sv. Lamberta
 Český Rudolec
 boží muka
 Popelín
 kostel sv. Jáchyma
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Linharta
 kostel sv. Alžběty
 Vítkův Hrádek
 hrobka rodu Dalbergů
 Pomezí
 Landštejn
 Štamberk
 kaple Panny Marie
 Kostelní Vydří
 kostel sv. Václava
 Míchova skála
 židovský hřbitov
 Cizkrajov
 Dolní Bolíkov
 Myslůvka
 Žižkův kámen
 Pfaffenschlag
 stará radnice
 nová radnice
 Pejdlova Rosička
 Žirovnice
 židovský hřbitov
 boží muka
 boží muka
 kostel Božího těla
 mariánský sloup
 Beistein
 Terezín
 Dačice
 kaple sv. Markéty
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 Dačice
 Dačice
 Černíč
 špitál
 Cizkrajov
 kostel sv. Kateřiny
 kaple sv. Kateřiny
 Lannerův dům
 boží muka
 Telč
 Telčský dům
 radnice
 kostel sv. Ducha
 mariánský sloup
 městské opevnění
 synagoga
 parní mlýn
 kostel sv. Anny
 Mutišov
 židovský hřbitov
 Borek
 Janštejn
 panský dvůr
 městské opevnění
 Dačická brána
 historické podzemí
 Nová Bystřice
 Nová Včelnice
 Roštejn
 boží muka
 Janovské Údolí
 Staré Hobzí
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Olšany u Dačic
administrovaná ex currendo farností Studená
Nám. Sv. Jana Nepomuckého 52
378 56 Studená
Tel: 380 123 606
http://www.farnoststudena.cz
stanislav.forst@quick.cz
Základní informace místa
ID místa: 13133
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 2.10.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama