Jen dřevěný kříž a česko-německá modlitba připomínají místo, kde stával kostel vsi Košťálkov (Gottschallings) při rakouské hranici. Ves byla po vysídlení Němců a zřízení nepřístupného hraničního pásma stejně jako řada dalších v okolí zničena r. 1953 československou armádou.
Hlavní obrázek místa
Košťálkov - modlitba u kříže
© Simona Kidlesová 08/2018
Bývalá ves Košťálkov ležela v těsné blízkosti rakouské hranice jižně od městyse Staré Město pod Landštejnem. Z něj také vychází k jihu silnička ke zpřístupněnému zámečku Dobrohoř (viz samostatné heslo) a osadě Veclov s chovem bizonů. Dále pokračovala dlouhodobě nepřístupným územím bývalého hraničního pásma až k hranici. Na počátku 21. století byla zpustlá silnička upravena na cyklostezku, která za bývalým Košťálkovem, známým spíše pod německým názvem Gottschallings, překračuje hranici a navazuje na síť rakouských značených cyklotras. Na místě někdejší košťálkovské kaple či kostela dnes stojí v blízkosti silničky dřevěný kříž.
19.4. 2019
historie

Pohraniční ves Košťálkov čili Gottschallings se nacházela v místě, kde se stýkají hranice Čech, Moravy a Rakouska. Je doložena od r. 1579. Osídlena byla v naprosté většině německy mluvícím obyvatelstvem. Stála tu kaple Svatých andělů strážných, označovaná většinou jako kostel, v níž se konaly pravidelné bohoslužby. Docházely sem stovky věřících z místa i blízkého okolí, kde se nacházela i rakouská osada Klein Taxen. To se nezměnilo ani po vzniku Československa, kdy rakouskou osadu oddělila od Košťálkova státní hranice. V Košťálkově žilo před 2. světovou válkou asi 270 obyvatel, z nichž bylo jen 7 Čechů. Kromě kaple a 73 obytných domů tu byla německá škola, obchod, dva hostince, celní úřad a sídlo finanční stráže. Centrem byla kaple Svatých andělů strážných nazývaná běžně kostelem, který připomínala i svým vzhledem. Měla v průčelí hranolovou věž a za ní prostornou loď, aby mohla pojmout stovky věřících. Ke vsi patřil…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých internetových stránek), 19.4. 2019

Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Staré Město pod Landštejnem

Místa v okolí

 Dobrohoř
 židovský hřbitov
 Offermannův zámek
 Maříž
 kaple Panny Marie
 Landštejn
 Pomezí
 Pfaffenschlag
 kaple sv. Kříže
 historické podzemí
 městské opevnění
 Dačická brána
 radnice
 Slavonice – MPR
 panský dvůr
 Jemnická brána
 Terezín
 Mutišov
 Slavětín
 Nová Bystřice
 Dolní Bolíkov
 Cizkrajov
 boží muka
 židovský hřbitov
 Český Rudolec
 Cizkrajov
 Krokovice
 rozhledna U Jakuba
 Heidenreichstein
 Vysoký kámen
 kostel sv. Linharta
 židovský hřbitov
 Nové Hobzí
 Janovské Údolí
 Beistein
 kostel sv. Lamberta
 Dačice
 mariánský sloup
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 špitál
 Dačice
 Dačice
Základní informace místa
ID místa: 14170
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 26.4.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama