kostel sv. Vavřince

kostel s farou, Pfarrkirche Hl. Laurenz, Großau
Kostel je prvně doložen na rytině Georga Matthäuse Vischera z r. 1672. Současný pozdně barokní kostel se západní věží vznikl přestavbou staršího chrámu v letech 1785–1790. K přestavbě došlo v souvislosti s povýšením lokálního kaplanství na farnost r. 1784.
Hlavní obrázek místa
kostel sv. Vavřinec s farou
© Luděk Vláčil 09/2020
Příhraniční vesnice Grossau (Großau) je součástí města Raabs an der Thaya (česky Rakousy nad Dyjí) ležícího v okrese Waidhofen an der Thaya v rakouské spolkové zemi Dolní Rakousy. Hlavní dominantou vesnice je zámek a barokní římskokatolický farní kostel sv. Vavřince s barokní farou z 2. poloviny 18. století stojící na severovýchodě Grossau v ulici Kirchengasse.
Luděk Vláčil, 23.10. 2021
historie

Původně existovala západně od dnešní vesnice Grossau (Großau) na břehu řeky Moravské Dyje osada a hrad Oeden Grassaw (Grossau I), který se v dokumentech poprvé uvádí v roce 1204. Po zániku původního osídlení převzala úlohu osada s novým sídlem (Grossau II). Prvním dokladem o kostele je rytina od Georga Matthäuse Vischera z roku 1672, kde je zachycen na současném místě vedle zámecké sýpky. Lokální kaplanství Grossau náležející pod správu děkanství v Raabs bylo v roce 1784 povýšeno na samostatnou farnost. Se vznikem farnosti a výstavbou dvoupodlažní barokní fary s valbovou střechou souvisela i pozdně barokní přestavba kostela probíhající v letech 1785 až 1790. V rámci přestavby byly roku 1789 instalovány kostelní varhany pocházející ze hřbitovního kostela na Landstrasse ve Vídni. V roce 1887 byl pořízen nový obraz hlavního oltáře. V roce 1891 se uskutečnila rekonstrukce kostela.

Luděk Vláčil - zdroj: https://diglib.tugraz.at/download.php?id=538c313a061b3&location=browse a další, 23.10. 2021

Půdorys místa

farní kostel, půdorys
© zdroj: https://diglib.tugraz.at/download.php?id
Obrázek Obrázek
Rakousko, Dolní Rakousko,

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15307
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 23.10.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

reklama