kostel sv. Vavřince

kostel s farou, Pfarrkirche Hl. Laurenz, Großau
Kostel je prvně doložen na rytině Georga Matthäuse Vischera z r. 1672. Současný pozdně barokní kostel se západní věží vznikl přestavbou staršího chrámu v letech 1785–1790. K přestavbě došlo v souvislosti s povýšením lokálního kaplanství na farnost r. 1784.
Hlavní obrázek místa
kostel sv. Vavřinec s farou
© Luděk Vláčil 09/2020
Příhraniční vesnice Grossau (Großau) je součástí města Raabs an der Thaya (česky Rakousy nad Dyjí) ležícího v okrese Waidhofen an der Thaya v rakouské spolkové zemi Dolní Rakousy. Hlavní dominantou vesnice je zámek a barokní římskokatolický farní kostel sv. Vavřince s barokní farou z 2. poloviny 18. století stojící na severovýchodě Grossau v ulici Kirchengasse.
Luděk Vláčil, 23.10. 2021
historie

Původně existovala západně od dnešní vesnice Grossau (Großau) na břehu řeky Moravské Dyje osada a hrad Oeden Grassaw (Grossau I), který se v dokumentech poprvé uvádí v roce 1204. Po zániku původního osídlení převzala úlohu osada s novým sídlem (Grossau II). Prvním dokladem o kostele je rytina od Georga Matthäuse Vischera z roku 1672, kde je zachycen na současném místě vedle zámecké sýpky. Lokální kaplanství Grossau náležející pod správu děkanství v Raabs bylo v roce 1784 povýšeno na samostatnou farnost. Se vznikem farnosti a výstavbou dvoupodlažní barokní fary s valbovou střechou souvisela i pozdně barokní přestavba kostela probíhající v letech 1785 až 1790. V rámci přestavby byly roku 1789 instalovány kostelní varhany pocházející ze hřbitovního kostela na Landstrasse ve Vídni. V roce 1887 byl pořízen nový obraz hlavního oltáře. V roce 1891 se uskutečnila rekonstrukce kostela.

Luděk Vláčil - zdroj: https://diglib.tugraz.at/download.php?id=538c313a061b3&location=browse a další, 23.10. 2021

Půdorys místa

farní kostel, půdorys
© zdroj: https://diglib.tugraz.at/download.php?id
Obrázek Obrázek
Rakousko, Dolní Rakousko,

Místa v okolí

 Grossau II
 Nonndorf
 Vratěnín
 Gaber
 městské opevnění
 Raabs an der Thaya
 Primmersdorf
 Buchenstein
 poštovní stanice
 kostel sv. Jiljí
 Eibenstein I
 Eibenstein II
 Vratěnín
 Kollmitz
 Thürnau
 Drosendorf
 radnice
 městské opevnění
 Uherčice
 Uherčice
 dvůr Mitrov
 židovský hřbitov
 Písečné
 Chvalkovice
 Nové Sady
 kostel sv. Oldřicha
 Bačkovice
 Krokovice
 Radotice
 Police
 Panenská
 Frejštejn
 Nové Hobzí
 Slavětín
 Oslnovice
 Bítov
 Janovské Údolí
 Staré Hobzí
 Cornštejn
 židovský hřbitov
 židovské ghetto
 boží muka
 Jemnice
 kostel sv. Stanislava
 Vimperk
 Rumburak
 městské opevnění
 kostel sv. Václava
 boží muka
 Hornice
 Jemnická brána
 kaple sv. Kříže
 radnice
 Slavonice – MPR
 Dačická brána
 historické podzemí
 městské opevnění
 panský dvůr
 Mutišov
 Maříž
Základní informace místa
ID místa: 15307
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 23.10.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama