kostel sv. Vavřince

kostel s farou, Pfarrkirche Hl. Laurenz, Großau
Kostel je prvně doložen na rytině Georga Matthäuse Vischera z r. 1672. Současný pozdně barokní kostel se západní věží vznikl přestavbou staršího chrámu v letech 1785–1790. K přestavbě došlo v souvislosti s povýšením lokálního kaplanství na farnost r. 1784.
Hlavní obrázek místa
kostel sv. Vavřinec s farou
© Luděk Vláčil 09/2020
Příhraniční vesnice Grossau (Großau) je součástí města Raabs an der Thaya (česky Rakousy nad Dyjí) ležícího v okrese Waidhofen an der Thaya v rakouské spolkové zemi Dolní Rakousy. Hlavní dominantou vesnice je zámek a barokní římskokatolický farní kostel sv. Vavřince s barokní farou z 2. poloviny 18. století stojící na severovýchodě Grossau v ulici Kirchengasse.
Luděk Vláčil, 23.10. 2021
historie

Původně existovala západně od dnešní vesnice Grossau (Großau) na břehu řeky Moravské Dyje osada a hrad Oeden Grassaw (Grossau I), který se v dokumentech poprvé uvádí v roce 1204. Po zániku původního osídlení převzala úlohu osada s novým sídlem (Grossau II). Prvním dokladem o kostele je rytina od Georga Matthäuse Vischera z roku 1672, kde je zachycen na současném místě vedle zámecké sýpky. Lokální kaplanství Grossau náležející pod správu děkanství v Raabs bylo v roce 1784 povýšeno na samostatnou farnost. Se vznikem farnosti a výstavbou dvoupodlažní barokní fary s valbovou střechou souvisela i pozdně barokní přestavba kostela probíhající v letech 1785 až 1790. V rámci přestavby byly roku 1789 instalovány kostelní varhany pocházející ze hřbitovního kostela na Landstrasse ve Vídni. V roce 1887 byl pořízen nový obraz hlavního oltáře. V roce 1891 se uskutečnila rekonstrukce kostela.

Luděk Vláčil - zdroj: https://diglib.tugraz.at/download.php?id=538c313a061b3&location=browse a další, 23.10. 2021

Půdorys místa

farní kostel, půdorys
© zdroj: https://diglib.tugraz.at/download.php?id
Obrázek Obrázek

Komentáře

Rakousko, Dolní Rakousko,

Místa v okolí

 Grossau II
 Nonndorf
 Vratěnín
 Gaber
 městské opevnění
 Raabs an der Thaya
 Primmersdorf
 Buchenstein
 poštovní stanice
 Eibenstein II
 Eibenstein I
 kostel sv. Jiljí
 Vratěnín
 Kollmitz
 Thürnau
 městské opevnění
 radnice
 Drosendorf
 Uherčice
 Uherčice
 dvůr Mitrov
 Chvalkovice
 Písečné
 židovský hřbitov
 Nové Sady
 kostel sv. Oldřicha
 Bačkovice
 Krokovice
 Radotice
 Police
 Panenská
 Frejštejn
 Nové Hobzí
 Slavětín
 Oslnovice
 Bítov
 Janovské Údolí
 Staré Hobzí
 Cornštejn
 židovský hřbitov
 židovské ghetto
 Jemnice
 boží muka
 Vimperk
 kostel sv. Stanislava
 Rumburak
 městské opevnění
 kostel sv. Václava
 boží muka
 Hornice
 Jemnická brána
 kaple sv. Kříže
 radnice
 Slavonice – MPR
 historické podzemí
 Dačická brána
 městské opevnění
 panský dvůr
 Mutišov
 Maříž
Základní informace místa
ID místa: 15307
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 23.10.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama