Jednolodní pozdně barokní kostel z l. 1751–53, na místě staršího kostela z r. 1465, vyhořelého r. 1749. Založen však patrně ještě dříve. Kolem areál hřbitova s hrobkou rodu Bellegarde.
Hlavní obrázek místa
pohled na kostel od jihu
© Jan P. Štěpánek 03/2008
Římskokatolický farní kostel Neposkvrněného početí Panny Marie v západní části středu obce Velké Heraltice, které leží asi 13 km západně od centra Opavy, na silnici č.11 z Opavy do Bruntálu. Kostel je dominantní protiváhou cennému zámeckému komplexu na východním okraji obce. Nejlepší přístup ke kostelu, ležícímu v areálu hřbitova obehnaného zdí, je z ulice Družstevní, odkud vede ke vstupu do areálu hřbitova a kostela kamenné schodiště. Kostel stojí na začátku hřbitova. V těsném sousedství se nachází drobná kaple a nedaleko i hrobka posledních šlechtických majitelů zámku rodu Bellegarde.
Jan P. Štěpánek, 16.10. 2008
popis

Velkoheraltický farní kostel je mohutnou jednolodní pozdně barokní stavbou. Fasádě objektu dominují, jak je pro pozdní baroko typické, průběžné vertikální pilastry zakončené iónskými hlavicemi, okna v ozdobných šambránách či bohatě profilované horizontální římsy. Tupé čelo i zadní strana kostela jsou oproti stěnám hlavní lodi v plochém oblouku mírně ustoupeny. Ose průčelí vévodí mírně vystouplá nízká vstupní věž s barokní bání. Na presbyterium navazuje v ose stavby nižší obdélná sakristie. Na jejích nárožích jsou umístěny dva náhrobky. Starší, renesanční, pochází z roku 1562 a patří Janu Bruntálskému z Vrbna, který je na náhrobní desce zobrazen jako rytíř ve zbroji. Druhý, mladší, je dílem pozdní renesance či baroka. Představuje muže s plnovousem v barokní zbroji. Datování či jiné nápisy bohužel náhrobník neobsahuje.

Jan P. Štěpánek, 16.10. 2008

historie

Nejstarší zmínka o kostele ve Velkých Heralticích pochází z roku 1465. Jelikož se tato zmínka týká již zděné stavby, je možno očekávat založení kostela patrně dříve, na počátku 14. století. Zděný pozdně gotický kostel v roce 1749 vyhořel po zásahu bleskem. Rekonstrukce a přestavba kostela se odehrála v letech 1751–53, kdy také získal současnou pozdně barokní jednolodní podobu s průčelní vstupní věží. Vysvěcení vykonal opat Antonín Hauk. V poslední době kostel čeká na nutnou rekonstrukci.

Jan P. Štěpánek, 16.10. 2008

Komentáře

Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP),

Místa v okolí

 Velké Heraltice
 Šibenice
 Loděnice
 Štemplovec
 větrný mlýn
 Sosnová
 Sosnová
 arboretum
 Hlavnice
 Nový Dvůr
 Sosnová
 Nový Dvůr
 Neplachovice
 zvonice
 Vartnov
 Jezdkovice
 Holasovice
 Choltice
 větrný mlýn
 Mladecko
 Stěbořice
 Litultovice
 Jakartovice
 Staré Heřminovy
 Držkovice
 Branice
 Držkovice
 Dolní Životice
 Jakartovice-Deštné
 Dolní Životice
 Slavkov
 kostel sv. Anny
 Cvilín
 kostel sv. Michala
 kaple sv. Anny
 Cvilín
 Brantice
 městské koupaliště
 kostel Panny Marie
 kostel sv. Vavřince
 Štáblovice
 kostel sv. Hedviky
 Krnov
 radnice
 kostel sv. Martina
 Justiční palác
 městské hradby
 evangelický kostel
 evangelický kostel
 Slezská univerzita
 synagoga
 Obchodní dům Breda
 socha Petra Bezruče
 Slezské divadlo
 kostel sv. Alžběty
 Obecní dům
 nová radnice
 kostel sv. Tekly
 kostel sv. Vavřince
 Blücherův palác
 Sobkův palác
 Zátor
 městské hradby
 Opava
 Filípkův dvůr
 Melč
 kaple sv. Kříže
 Hanuše
 kostel sv. Michala
 Medlice
 Šternek
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Floriána
 Ježník
 Kerhartice
 Weisshuhnův kanál
 Hradec nad Moravicí
 kostel sv. Markéty
 Velký Roudný
 Hošťálkovy
 Jakubčovické šance
 Šance
Základní informace místa
ID místa: 6887
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 16.10.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

reklama