Kostel Panny Marie Pomocnice křesťanů v Mírově postaven počátkem 50. let 20. stol. jako náhrada za hradní kostel sv. Markéty na mírovskému hradě. Do kostela Panny Marie Pomocnice křesťanů přenesena část inventáře z hradního kostela. Kostel slouží jako farní. Je dost v dezolátním stavu.
Hlavní obrázek místa
Kostel Panny Marie Pomocnice křesťanů v Mírově.
© Pavel Vítek 09/2020
Obec Mírov je známá hradem, kde se nachází jedno z našich nejtěžších vězení, v němž pobývají většinou doživotně odsouzení vězni. Nachází se v okrese Šumperk, asi 7 km západně od města Mohelnice. Kostel Panny Marie Pomocnice křesťanů najdeme severozápadně, asi 150 m od náměstíčka pod hradem s věznicí.
Pavel Vítek, 19.5. 2022
popis

Kostel Panny Marie Pomocnice křesťanů v Mírově byl postaven počátkem padesátých let 20. stol. Vystavěn byl jako náhrada za hradní kostel sv. Markéty na mírovskému hradě. Hrad je využíván jako věznice. Po požáru tohoto hradního kostela, který měl být zrušen, byla do kostela Panny Marie Pomocnice křesťanů přenesena část inventáře. Kostel je v seznamu památek v obci Mírov. Římskokatolická farnost Mírov je územní společenství římských katolíků v děkanátu Zábřeh. V současnost je mírovský kostel Panny Marie Pomocnice křesťanů v dezolátním stavu, i když je v seznamu církevních staveb a farních kostelů děkanátu.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 19.5. 2022

Olomoucký kraj,  Šumperk  (SU), Mírov

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Kontaktní informace
Mírov 31
789 01 Mírov
Farní 63/10
789 01 Zábřeh
Tel: 583 414 531
http://http//www.rkfzabreh.rps.cz
famirov@ado.cz
Základní informace místa
ID místa: 16385
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 19.5.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama