Pozdně renesanční kaštěl (typ zámku) byl vybudován někdy počátkem 17. stol. rodem Serényiů původně jako opevněný. V 18. stol. barokně upraven. V l. 1948-1997 sloužil účelům zemědělského učiliště. V l. 2010-2013 došlo k rekonstrukci a dnes slouží jako domov pro seniory.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2016
Kaštěl se nachází na západním Slovensku v Trenčíně, v městské části Záblatie, v ulici Pri Parku 39-40. Ves leží v západní části Trenčína, na pravém břehu Váhu pod úpatím Bielych Karpat. Kaštěl byl původně vodní pevností, což dokazují zachovalé klíčové střílny na věži. Za povšimnutí také stojí erb a hodiny, jež jsou rovněž umístěny na věži. Dále pak jsou to sluneční hodiny s nástěnnou malbou Pegase z přelomu 17.-18. století na jihovýchodní fasádě zámku. Nejvýraznějším prvkem moderní úpravy je únikové schodiště, které je pokryto zrcadlovým sklem, aby minimalizovalo narušení rázu původní stavby. Celý objekt obklopuje anglický park, který však není volně přístupný, protože celý areál slouží jako domov pro seniory. Do areálu se musí vstupovat přes elektronickou bránu, kterou nám bez potíží otevřeli. V okolí je hned několik zajímavých přístupných památek, mezi ty nejzajímavější patří nepřehlédnutelný Trenčianský hrad a zřícenina opevněného kláštera benediktinů u Skalky pri Trenčíne.
Luděk Vláčil, 29.7. 2016
popis

Kaštiel je podsklepený jednopatrový dvoutraktový obdélníkový objekt s předsunutou vstupní věží v průčelí. Ze zadní strany vyčnívá malá kaple a moderní prosklené schodiště s výtahem. Stropy jsou zaklenuté valenými klenbami s lunetami a křížovými klenbami. Před zámkem stojí menší dům správce. Zámek je obklopen parkem.

Luděk Vláčil, 31.7. 2016

historie

Pozdně renesanční kaštěl (jeden z typů šlechtických sídel na Slovensku u nás souhrnně označovaných jako zámek) v Záblatí vybudovali původně jako vodní pevnost někdy v 20. letech 17. století Serényiové (Seréniovci). Kaštěl původně chránil vodní příkop. Na přelomu 17.-18. století byly na jihovýchodní fasádě zámku vytvořeny sluneční hodiny s nástěnnou malbou Pegase. Někdy v polovině 18. století kaštěl upravili v barokním slohu, přičemž k němu byla přistavěna kaple Narození Panny Marie. Později došlo k jejímu vybavení hodnotným barokovým inventářem, hlavním oltářem Narození Panny Marie a bočním oltářem Smrti sv. Jana Nepomuckého. Na věž byly instalovány hodiny s převodním mechanismem na zvon, který ulili v roce 1758. V 18. století byly vytvořeny erby majitelů Barbory Orlaiové a Andreje Seréniho, které se nacházejí nad vchodem do kaple. Věž kaštěla byla osazena aliančními erby majitelů Wolfganga Seréniho a Kristíny…  číst dále

Luděk Vláčil- zdroj:700 slovenských hradov, zámkov, kaštieľov, panských sídel a pevností. Ján Lacika, Ikar 2010, https://www.facebook.com/media/set/? a další, 31.7. 2016

Půdorys místa

Zámecký reál, výřez z leteckého snímku.
© zdroj: https://mapy.cz
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Slovensko, Trenčiansky,  Trenčín  ( TN, TC ),

Místa v okolí

 Kostolná
 synagoga
 Trenčiansky hrad
 Adamovce
 Súča
 Zemianské Lieskové
 Kľúčové
 kostel Všech svatých
 Rožňové Mitice
 Borčice
 Zemianske Podhradie
 Beckov
 Beckov
 Beckov
 městské opevnění
 Beckov
 židovský hřbitov
 Beckov
 Beckov
 Dubnica nad Váhom
 Dubnica nad Váhom
 Horné Motešice
 Dubodiel
 Rakoľuby
 Bohunice
Základní informace místa
ID místa: 12972
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 1.8.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama