zámek Sobotište

Nyaryiovský kaštieľ, Velký kaštieľ
V Sobotišti stál původně hrad, který nechal kolem r. 1637 Ľudovít Nyáryi přestavět na zámek. V r. 1645 vyhořel a r. 1663 byl obnoven. V 2. třetině 18. stol. byl výrazně přestavěn a v letech 1946-1965 sloužil jako škola. V současnosti je v něm kromě muzea také knihovna a obecní úřad.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 04/2016
Obec Sobotište se nachází na západním Slovensku v Trnavském kraji v okrese Senica nedaleko chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty. V jihovýchodní části obce u hlavní silnice stojí Nyaryiovský nebo též Velký kaštieľ. V objektu kaštieľa (jeden z typů šlechtických sídel na Slovensku u nás souhrnně označovaných jako zámek) se nachází v současnosti Muzeum Samuela Jurkoviča s expozicí dějin slovenského družstevnictví. Zásluhou Samuela Jurkoviče totiž v Sobotišti vznikl v roce 1845 Gazdovský spolok. Jednalo se o svépomocné úvěrové družstvo, které bylo založeno jako druhé v historii, a to pouhé tři měsíce po vzniku prvního družstva na světě v anglickém Rochdale. Další expozice muzea jsou věnovány habánské keramice a lidovým krojům a nástrojům. Z prostranství před zámkem vycházejí zeleně, žlutě a modře značené turistické stezky. V obci se kromě tzv. Velkého kaštiela nachází ještě tzv. Malý kaštiel a dvě kurie. Východně od obce se nachází zřícenina hradu Branč.
Luděk Vláčil, 14.4. 2016
popis

Zámek je patrová budova obdélníkového půdorysu s převýšenou dvoupatrovou středovou částí s manžetovou střechou a dvěma věžemi po stranách. Reprezentační části budovy jsou zvýrazněny barokně-rokokovou fasádou. V interiéru jsou zachovalé renesanční klenby a barokní schodiště. K budově přiléhá bývalý zámecký park o rozloze 14 356 m2.

15.4. 2016

historie

První písemná zmínka o vsi pochází z roku 1251, kdy se vzpomíná v listině Bély IV. jako Zobodycha. Původně ves patřila k hradu Bana a poté k hradu Branč. Po roce 1526 získal Sobotište uherský šlechtický rod Nyáryů (maďarsky Nyáry, slovensky Ňáriovci, dříve Nyáryovci). V roce 1547 se ve vsi usadili habáni (novokřtěnecké skupiny křesťanů), kteří si zde v průběhu 16.-17. století vybudovali samostatné sídliště Habánský dvůr, z něhož se dodnes zachovalo několik staveb. V Sobotišti stál původně také hrad, který nechal kolem roku 1637 Ľudovít Nyáryi přestavět na kaštěl (slovensky kaštieľ [nesprávně však zámok] - je jeden z typů šlechtických sídel na Slovensku u nás označovaný jako zámek [popřípadě tvrz]). Původně se jednalo o stavbu čtvercového půdorysu s bastiony chráněnou vodním příkopem. Zanedlouho po přestavbě roku 1645 sídlo vyhořelo a v roce 1663 bylo obnoveno. V druhé třetině 18. století byl zámek výrazně…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: Hrady, zámky a kaštiele na Slovensku, Eva Križanová, Šport Bratislava 1990. Hrady, zámky a kaštiele na Slovensku, Štefan Pisoň , Osveta 1973. 700 slovenských hradov, zámkov, kaštieľov, panských sídel a pevností. Ján Lacika, Ikar 2010, 14.4. 2016

Kontaktní informace
Nyaryiovský kaštieľ
906 05 Sobotište
Tel: Tel.: +421 34 628 21 02 kl. 6
Základní informace místa
ID místa: 12773
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 18.4.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama