Sobotište

Nyaryiovský kaštieľ, Velký kaštieľ
V Sobotišti stál původně hrad, který nechal kolem r. 1637 Ľudovít Nyáryi přestavět na zámek. V r. 1645 vyhořel a r. 1663 byl obnoven. V 2. třetině 18. stol. byl výrazně přestavěn a v letech 1946-1965 sloužil jako škola. V současnosti je v něm kromě muzea také knihovna a obecní úřad.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 04/2016
Obec Sobotište se nachází na západním Slovensku v Trnavském kraji v okrese Senica nedaleko chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty. V jihovýchodní části obce u hlavní silnice stojí Nyaryiovský nebo též Velký kaštieľ. V objektu kaštieľa (jeden z typů šlechtických sídel na Slovensku u nás souhrnně označovaných jako zámek) se nachází v současnosti Muzeum Samuela Jurkoviča s expozicí dějin slovenského družstevnictví. Zásluhou Samuela Jurkoviče totiž v Sobotišti vznikl v roce 1845 Gazdovský spolok. Jednalo se o svépomocné úvěrové družstvo, které bylo založeno jako druhé v historii, a to pouhé tři měsíce po vzniku prvního družstva na světě v anglickém Rochdale. Další expozice muzea jsou věnovány habánské keramice a lidovým krojům a nástrojům. Z prostranství před zámkem vycházejí zeleně, žlutě a modře značené turistické stezky. V obci se kromě tzv. Velkého kaštiela nachází ještě tzv. Malý kaštiel a dvě kurie. Východně od obce se nachází zřícenina hradu Branč.
Luděk Vláčil, 14.4. 2016
popis

Zámek je patrová budova obdélníkového půdorysu s převýšenou dvoupatrovou středovou částí s manžetovou střechou a dvěma věžemi po stranách. Reprezentační části budovy jsou zvýrazněny barokně-rokokovou fasádou. V interiéru jsou zachovalé renesanční klenby a barokní schodiště. K budově přiléhá bývalý zámecký park o rozloze 14 356 m2.

15.4. 2016

historie

První písemná zmínka o vsi pochází z roku 1251, kdy se vzpomíná v listině Bély IV. jako Zobodycha. Původně ves patřila k hradu Bana a poté k hradu Branč. Po roce 1526 získal Sobotište uherský šlechtický rod Nyáryů (maďarsky Nyáry, slovensky Ňáriovci, dříve Nyáryovci). V roce 1547 se ve vsi usadili habáni (novokřtěnecké skupiny křesťanů), kteří si zde v průběhu 16.-17. století vybudovali samostatné sídliště Habánský dvůr, z něhož se dodnes zachovalo několik staveb. V Sobotišti stál původně také hrad, který nechal kolem roku 1637 Ľudovít Nyáryi přestavět na kaštěl (slovensky kaštieľ [nesprávně však zámok] - je jeden z typů šlechtických sídel na Slovensku u nás označovaný jako zámek [popřípadě tvrz]). Původně se jednalo o stavbu čtvercového půdorysu s bastiony chráněnou vodním příkopem. Zanedlouho po přestavbě roku 1645 sídlo vyhořelo a v roce 1663 bylo obnoveno. V druhé třetině 18. století byl zámek výrazně…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: Hrady, zámky a kaštiele na Slovensku, Eva Križanová, Šport Bratislava 1990. Hrady, zámky a kaštiele na Slovensku, Štefan Pisoň , Osveta 1973. 700 slovenských hradov, zámkov, kaštieľov, panských sídel a pevností. Ján Lacika, Ikar 2010, 14.4. 2016

Komentáře

Kontaktní informace
Nyaryiovský kaštieľ
906 05 Sobotište
Tel: Tel.: +421 34 628 21 02 kl. 6
Základní informace místa
ID místa: 12773
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 18.4.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Po stopách kolonád v Mariánských Lázních

Zajímavosti

Nejznámější dominantou Mariánských Lázní je hlavní kolonáda. Nese jméno po ruském spisovateli Maximu Gorkém. Kousek od ní se nachází Kolonáda Karolinina a Rudolfova pramene. Dále je zde ještě Kolonáda Křížového pramene a Kolonád Ferdinandova pramene.

Životní osudy venkovského sládka ze Sadové u Hradce Králové

Historie

Venkovský sládek František Smetana se životem musel těžce protloukat, několikrát musel začínat od začátku. Dvakrát ovdověl, měl 18 dětí, ale nic ho nezlomilo. Dnes ho připomíná jediná pamětní deska. Jeho přirozené nadání zdědil první syn, proslulý jako zakladatel české národní hudby

Kamenná Prachnerova Terezka ošizená o dědictví

Historie

Jeden z příběhů, odehrávajících se v uličkách a náměstích Starého Města pražského, je věnován známému sochařskému dílu. Dívčí postava představující Vltavu tu sídlí přes 200 let

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Naposledy navštívené

reklama