Velký Roudný, čedičový kopec s kapličkou a dřevěnou rozhlednou, je svojí výškou 780 m n. m. nejvyšší vyhaslou sopkou Nízkého Jeseníku a zároveň nejzachovalejším stratovulkánem Moravy, činný byl na přelomu třetihor a čtvrtohor (před 1–2 mil. let).
Hlavní obrázek místa
© Martin Odziomek, 02/2016
Velký Roudný je čedičový kopec s zalesněným vrcholem a s pruhy stromů a keřů mezi loukami, které pokrývají jeho úbočí. Svojí nadmořskou výškou 780 m je nejvyšší vyhaslou sopkou Nízkého Jeseníku. Od roku 1966 je jeho vrcholová část o rozloze 81 ha národní přírodní památkou. K tomuto oblíbenému turistickému cíli se dostaneme z obce Roudno po zelené turistické značce. Je to asi 1,5 km. Vydáme se nahoru po asfaltové silnici směrem na Křišťanovice. Po pár stech metrech narazíme na informační ceduli a panelovou odbočku vlevo. Zde je možno zaparkovat auto. Po 200 m, po skončení panelové cesty stoupáme loukami prudce vzhůru k lesíku na vrcholu, kde na mýtině najdeme ruiny staré výletní restaurace a opravenou kamennou kapličku z roku 1933. Za kapličkou lemuje strmou pěšinu 15 zastavení křížové cesty končící v půli kopce. V říjnu 2007 byla na vrcholu Velkého Roudného otevřena 20 m vysoká šestipatrová dřevěná rozhledna. Je z ní pěkná vyhlídka na protější Malý Roudný – 771 m n.m., nedalekou přehradu Slezská Harta, Hrubý a Nízký Jeseník, Oderské vrchy a okolí Krnova a Opavy. Poblíž kapličky, na velkém modřínu pod turistickým rozcestníkem, se ve schránce nachází vrcholová kniha.
Zuzana Holasová , 9.12. 2009

Komentáře

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Roudno

Místa v okolí

 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Michala
 Nové Valteřice
 Šternek
 kostel sv. Jiljí
 kaple sv. Kateřiny
 Medlice
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Michala
 Staré Heřminovy
 kostel Panny Marie
 kostel sv. Michala
 kostel sv. Martina
 Kerhartice
 Jakartovice
 Vildštejn
 Halaška
 Jakartovice-Deštné
 evangelický kostel
 kostel sv. Jiří
 Stará radnice
 větrný mlýn
 Gabrielův dům
 panský dům
 kostel sv. Josefa
 kaple sv. Michala
 Bruntál
 městské hradby
 kaple sv. Antonína
 Lafayettův dům
 Moravský Beroun
 kašna
 kostel sv. Floriána
 kaple
 Kružberk
 fara
 radnice
 vodní mlýn
 kamenný most
 Davidův mlýn
 Mladecko
 větrný mlýn
 Jánské Koupele
 Sosnová
 kaple sv. Jeronýma
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Trojice
 Polzerova kaple
 Hlavnice
 Sosnová
 Sosnová
 Malá Štáhle
 kostel sv. Mikuláše
 kaple
 kaple
 hrobka rodu Bellegarde
 barokní most
 Moravická kyselka
 kostel sv. Markéty
 Klokočov
Základní informace místa
ID místa: 8593
Typ místa: příroda
Podkategorie: vrch
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 14.12.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jezerní slať - nejnavštěvovanější slať na Šumavě

Zajímavosti

Jezerní slať se nachází mezi obcemi Kvilda a Horská Kvilda v nadmořské výšce 1058-1075 metrů nad mořem. Její součástí je i dřevěná vyhlídková věž a naučná stezka.

Po stopách kolonád v Mariánských Lázních

Zajímavosti

Nejznámější dominantou Mariánských Lázní je hlavní kolonáda. Nese jméno po ruském spisovateli Maximu Gorkém. Kousek od ní se nachází Kolonáda Karolinina a Rudolfova pramene. Dále je zde ještě Kolonáda Křížového pramene a Kolonád Ferdinandova pramene.

Životní osudy venkovského sládka ze Sadové u Hradce Králové

Historie

Venkovský sládek František Smetana se životem musel těžce protloukat, několikrát musel začínat od začátku. Dvakrát ovdověl, měl 18 dětí, ale nic ho nezlomilo. Dnes ho připomíná jediná pamětní deska. Jeho přirozené nadání zdědil první syn, proslulý jako zakladatel české národní hudby

Kamenná Prachnerova Terezka ošizená o dědictví

Historie

Jeden z příběhů, odehrávajících se v uličkách a náměstích Starého Města pražského, je věnován známému sochařskému dílu. Dívčí postava představující Vltavu tu sídlí přes 200 let

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Naposledy navštívené

reklama