Původní dřevěný kostel vypálen r. 1474. R. 1608 postaven orientovaný zděný kostel s obdélnou lodí, odsazeným trojboce zakončeným závěrem a hranolovou věží v západním průčelí. R. 1854 poničen požárem, poté opraven. Mobiliář z doby po požáru. Zvony zrekvírovány za svět. válek. Kolem kostela hřbitov.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Jiří v Lomnici u Bruntálu
© Pavel Vítek 11/2014
Lomnice se nachází 15 km jižně od Bruntálu a 24 km severně od Šternberka. Obcí prochází silnice č, 45, spojující Olomouc s Bruntálem. Obcí prochází železniční trať č. 310, která vede z Olomouce přes Krnov do Opavy a v obci je na této trati zastávka. Také zde vede cyklotrasa č. 6146. Ta spojuje Budišov nad Budišovkou s Břidličnou. Kostel sv. Jiří nalezneme v centru obce, vlevo nad silnicí, jedeme-li do Bruntálu.
Pavel Vítek, 10.1. 2015
popis

Farní kostel sv. Jiří je orientovaná jednolodní zděná stavba s odsazeným čtyřhranným trojboce zakončeným presbytářem, k jehož severní straně je přiložena čtyřboká sakristie. Kostelní věž vyzdvižena na západní straně kostela. Na jižní straně kostela hlavní vchod do kostela, vedený přes malou předsíň s půlkruhem zakončeným profilovaným portálem, nad nímž je kamenná znaková deska Jana st. Kobylky z Kobylího a jeho choti Anny Ederové ze Štiavnice z roku 1603. Původní vstup do kostela podvěžím nyní využívaný není. Inventář kostela je nový, pocházející po devastujícím požáru v 19. století. Kostel obklopen hřbitovem. V roce 1998 byl kostel vykraden neznámými zloději a inventář značně prořídl.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.rymarovsko.cz/historicke-pamatky/kostely-a-kaple/42-kostel-sv-jii-v-lomnici.html, 10.1. 2015

historie

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1317. O kostelu v Lomnici existuje první písemný doklad z roku 1351. Tento původní kostel byl dřevěný a stál v místech dnešní fary. Při vpádu Uhrů na Moravu roku 1474 byl kostel do základů vypálen. Při nájezdu byla vypálena i obec a vše co z kostela i obce zůstalo, bylo úplně zničeno a obec se vylidnila. Až po roce 1540 došlo ke znovuosidlování. Kolem roku 1556 byl postaven v původních místech provizorní dřevěný kostel. Noví dosídlenci byli téměř všichni nekatolíky, německými luterány a proto i kostel byl luteránský. Okolo roku 1590 dopadla na obec a okolí epidemie a velmi mnoho obyvatel zemřelo. Zemřelí byli ukládáni do dřevěného kostela a ten byl nakonec podpálen. Roku 1608 byl vystavěn nový, tentokrát již zděný kostel. Roku 1854 požár zlikvidoval šindelovou střechu kostela, zničen byl krov, strop, spadl kus věže, roztavily se zvony, zničeny byly věžní…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.rymarovsko.cz/historicke-pamatky/kostely-a-kaple/42-kostel-sv-jii-v-lomnici.html, 10.1. 2015

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Lomnice

Místa v okolí

 Lafayettův dům
 kašna
 Nové Valteřice
 kaple sv. Antonína
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Josefa
 kaple sv. Jeronýma
 Velký Roudný
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Michala
 Moravský Beroun
 kaple sv. Anny
 Hutov
 Pradědova galerie
 kostel sv. Michala
 kostel sv. Michala
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Markéty
 kaple sv. Kateřiny
 Huzová
 kostel sv. Vavřince
 Malá Štáhle
 Slezská Harta
 městské hradby
 mincovna
 radnice
 Rýmařov
 kaple
 Strálek
 kostel sv. Michala
 evangelický kostel
 Gabrielův dům
 kaple sv. Michala
 Stará radnice
 panský dům
 městské hradby
 kostel sv. Augustina
 Sovinec
 Bruntál
 barokní most
 Moravická kyselka
 Šternek
 kostel sv. Kateřiny
 Spitzerova vila
 Janovice
 Medlice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Anny
 Rešovské vodopády
 lípa Hadí královna
 Fialův mlýn
 Těšíkovská kyselka
 Vildštejn
 arboretum
 kostel sv. Kunhuty
 Staré Heřminovy
 kostel sv. Mikuláše
 Polzerova kaple
 Stará Voda
 Mladějovická lípa
 křížová cesta
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Lomnice u Rýmařova
Školní 88
793 51 Břidličná
Tel: 554 286 261
oskwarekpiotr1@gmail.com
Základní informace místa
ID místa: 11984
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 10.1.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama