Na místě původního, snad gotického kostela, vystavěn r. 1710 nový kostel, přestavěný počátkem 19. století. Obdélná stavba s odsazeným čtvercovým závěrem, sakristií od jihu a věží nad západním průčelím. Mobiliář soudobý, ve věži dva zvony, varhany prodány. Od roku 2012 nemovitou kulturní památkou.
Hlavní obrázek místa
Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Nových Valteřicích
© Pavel Vítek 01/2014
Nové Valteřice jsou místní částí Moravského Berouna, od kterého jsou vzdáleny asi 6 km na sever. Kostel Nanebevzetí Panny Marie leží v centru obce, po pravé straně při cestě z Moravského Berouna.
Pavel Vítek, 16.3. 2014
popis

Kostel Nanebevzetí Panny Marie se dochoval v původní podobě z počátku 19. stol. bez větších úprav či změn. Soudobý je i kostelní mobiliář, pocházející z 1. poloviny 19. století. V kostelní věži jsou umístěny dva zvony, Ctiborius a František. V 19. stol. byl kostel vybaven kvalitními varhany. Ty přežily i rabování za druhé světové války, v současnosti je ale farář prodal, prý z důvodu ohrožení, podle místních věřících ale bezdůvodně. Kostel Nanebevzetí Panny Marie byl 22.10.2012 zařazen na seznam nemovitých kulturních památek.

Pavel Vítek-zdroj: http:// www.turistika.cz/mista/nove-valterice, 16.3. 2014

historie

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1692. V obci stál původní kostel, který byl snad ještě z doby gotické. Ten byl okolo roku 1710 přestavěn barokně. Později, roku 1789 u kostela postavena fara. V roce 1812 kostel prošel velkou přestavbou. Věž ale byla přistavěna až v roce 1858. A z této přestavby v druhém desetiletí 19. století má kostel znaky doznívajícího pozdního baroka a raného klasicismu.

Pavel Vítek-zdroj: http:// www.turistika.cz/mista/nove-valterice, 16.3. 2014

Olomoucký kraj,  Olomouc  (OL), Nové Valteřice

Místa v okolí

 Nové Valteřice
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Jiljí
 Moravský Beroun
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Kateřiny
 Velký Roudný
 kaple
 kostel sv. Markéty
 Lafayettův dům
 kašna
 Slezská Harta
 Šternek
 kostel sv. Vavřince
 Vildštejn
 kaple sv. Jeronýma
 kaple sv. Antonína
 Medlice
 kostel sv. Michala
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Anny
 Bělá
 kostel sv. Mikuláše
 fara
 kaple sv. Alfonse
 kostel sv. Martina
 Polzerova kaple
 Kerhartice
 radnice
 vodní mlýn
 kamenný most
 kostel sv. Michala
 Těšíkovská kyselka
 kostel sv. Jiljí
 Malý Rabštýn
 Stará Voda
 kostel Panny Marie
 Huzová
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Michala
 větrný mlýn
 kamenný most
 Kružberk
 kostel sv. Michala
 Pradědova galerie
 Hutov
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Floriána
 dvoupatrový most
 Staré Heřminovy
 kostel sv. Trojice
 Jakartovice
 Jakartovice-Deštné
 sousoší Kalvárie
 Zelená budka
 Malá Štáhle
 Šternberk
 mariánský sloup
 mincovna
 radnice
 městské hradby
 kostel sv. Michala
 Rýmařov
 Expozice času
 sloup Ecce homo
 kostel sv. Martina
 větrný mlýn
 barokní most
 Moravická kyselka
Základní informace místa
ID místa: 11630
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 16.3.2014
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama