Pův. lovecký zámeček, jehož jádro tvoří litinový pavilon, zakoupený Lichtenštejny na Vídeňské světové výstavě r. 1873. R. 1945 zkonfiskován a násl. zcela vyrabován. Později zde byl dětský tábor. Od r. 1958 patří mezi chráněné kulturní památky ČR. V současnosti je v soukromém majetku, chátrající.
Hlavní obrázek místa
Lovecký zámeček v Nových Valteřicích
Pohled od západu
© Pavel Vítek 01/2014
Nové Valteřice jsou místní částí Moravského Berouna, od kterého jsou vzdáleny severně asi 6 km. Malý lovecký zámeček je ukrytý v lese severně od Nových Valteřic, vzdálený asi 1,5 km. Chůzí po polních cestách je asi 15 minut daleko. Je v soukromém majetku a je veřejně nepřístupný.
Pavel Vítek, 18.1. 2014
historie

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1692, dříve se nazývala Meindorfel. Zámeček postavili Lichtenštejnové v letech 1864 - 1876. Nejzajímavější částí stavby je litinový pavilon, zakoupený na Vídeňské světové výstavě roku 1873. Zámeček sestává ze dvou budov - z hlavního pavilonu s kamenným přízemím (částečně podsklepen), v zadní části s arkádou, nesenou litinovými sloupy, a z menší dřevěné budovy, která sloužila jako hodovní místnost (později táborová jídelna). Obě budovy spojuje krytý přechod. Roku 1945 byl zámeček, společně s celým panstvím, na základě Benešových dekretů původním majitelům zkonfiskován a následně byl zcela vyrabován. Nato byl ve správě Lihovarů Bruntál, později zde byl vybudován pionýrský tábor s chatkami a bazénem podniku Moravské chemické závody Ostrava - Hrušov. Od roku 1958 patří zámeček mezi nemovité kulturní památky ČR. Na louce pod zámečkem je stáčírna minerálních vod. Zámeček i se…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://smirci-krize.cz/fotky-ol-ol-moravsky-beroun-nove-valterice-lovecky-zamecek.php (doplněno redakcí - http://monumnet.npu.cz), 18.1. 2014

Olomoucký kraj,  Olomouc  (OL), Nové Valteřice

Místa v okolí

 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Jiří
 Velký Roudný
 kostel sv. Jiljí
 kaple sv. Kateřiny
 Moravský Beroun
 kostel sv. Markéty
 kaple
 Lafayettův dům
 kašna
 Slezská Harta
 kostel sv. Vavřince
 Šternek
 kaple sv. Antonína
 kostel sv. Michala
 kostel sv. Josefa
 kaple sv. Jeronýma
 Vildštejn
 Medlice
 Halaška
 kostel sv. Michala
 kostel sv. Anny
 Kerhartice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Kateřiny
 kostel Panny Marie
 kostel sv. Jiljí
 fara
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 vodní mlýn
 kamenný most
 Polzerova kaple
 kaple sv. Alfonse
 Bělá
 kostel sv. Michala
 Huzová
 Těšíkovská kyselka
 kostel sv. Michala
 Stará Voda
 Hutov
 Pradědova galerie
 kaple sv. Anny
 Malý Rabštýn
 Staré Heřminovy
 evangelický kostel
 Kružberk
 větrný mlýn
 kamenný most
 Stará radnice
 kostel sv. Floriána
 kaple sv. Michala
 Gabrielův dům
 Jakartovice
 kostel sv. Vavřince
 Jakartovice-Deštné
 kostel sv. Trojice
 Malá Štáhle
 mincovna
 radnice
 městské hradby
 kostel sv. Michala
 Rýmařov
 větrný mlýn
 Moravická kyselka
 barokní most
 Zelená budka
 Šternberk
 mariánský sloup
 Expozice času
 sloup Ecce homo
 lípa Hadí královna
Základní informace místa
ID místa: 11568
Typ místa: zámek
Podkategorie: lovecký
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 18.1.2014
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama