Pův. lovecký zámeček, jehož jádro tvoří litinový pavilon, zakoupený Lichtenštejny na Vídeňské světové výstavě r. 1873. R. 1945 zkonfiskován a násl. zcela vyrabován. Později zde byl dětský tábor. Od r. 1958 patří mezi chráněné kulturní památky ČR. V současnosti je v soukromém majetku, chátrající.
Hlavní obrázek místa
Lovecký zámeček v Nových Valteřicích
Pohled od západu
© Pavel Vítek 01/2014
Nové Valteřice jsou místní částí Moravského Berouna, od kterého jsou vzdáleny severně asi 6 km. Malý lovecký zámeček je ukrytý v lese severně od Nových Valteřic, vzdálený asi 1,5 km. Chůzí po polních cestách je asi 15 minut daleko. Je v soukromém majetku a je veřejně nepřístupný.
Pavel Vítek, 18.1. 2014
historie

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1692, dříve se nazývala Meindorfel. Zámeček postavili Lichtenštejnové v letech 1864 - 1876. Nejzajímavější částí stavby je litinový pavilon, zakoupený na Vídeňské světové výstavě roku 1873. Zámeček sestává ze dvou budov - z hlavního pavilonu s kamenným přízemím (částečně podsklepen), v zadní části s arkádou, nesenou litinovými sloupy, a z menší dřevěné budovy, která sloužila jako hodovní místnost (později táborová jídelna). Obě budovy spojuje krytý přechod. Roku 1945 byl zámeček, společně s celým panstvím, na základě Benešových dekretů původním majitelům zkonfiskován a následně byl zcela vyrabován. Nato byl ve správě Lihovarů Bruntál, později zde byl vybudován pionýrský tábor s chatkami a bazénem podniku Moravské chemické závody Ostrava - Hrušov. Od roku 1958 patří zámeček mezi nemovité kulturní památky ČR. Na louce pod zámečkem je stáčírna minerálních vod. Zámeček i se…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://smirci-krize.cz/fotky-ol-ol-moravsky-beroun-nove-valterice-lovecky-zamecek.php (doplněno redakcí - http://monumnet.npu.cz), 18.1. 2014

Olomoucký kraj,  Olomouc  (OL), Nové Valteřice

Místa v okolí

 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Jiří
 Velký Roudný
 kostel sv. Jiljí
 kaple sv. Kateřiny
 Moravský Beroun
 kostel sv. Markéty
 kaple
 Lafayettův dům
 kašna
 Slezská Harta
 kostel sv. Vavřince
 Šternek
 kaple sv. Antonína
 kostel sv. Michala
 kostel sv. Josefa
 kaple sv. Jeronýma
 Vildštejn
 Medlice
 kostel sv. Michala
 kostel sv. Anny
 Kerhartice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Kateřiny
 kostel Panny Marie
 kostel sv. Jiljí
 fara
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 vodní mlýn
 kamenný most
 kostel sv. Michala
 Polzerova kaple
 kaple sv. Alfonse
 Bělá
 Huzová
 Těšíkovská kyselka
 kostel sv. Michala
 Stará Voda
 Hutov
 Pradědova galerie
 Malý Rabštýn
 kaple sv. Anny
 Staré Heřminovy
 Kružberk
 evangelický kostel
 větrný mlýn
 kostel sv. Floriána
 kamenný most
 Stará radnice
 Gabrielův dům
 kaple sv. Michala
 Jakartovice
 kostel sv. Vavřince
 Jakartovice-Deštné
 kostel sv. Trojice
 Malá Štáhle
 mincovna
 radnice
 městské hradby
 kostel sv. Michala
 Rýmařov
 větrný mlýn
 Moravická kyselka
 barokní most
 Zelená budka
 Šternberk
 mariánský sloup
 Expozice času
 sloup Ecce homo
 lípa Hadí královna
Základní informace místa
ID místa: 11568
Typ místa: zámek
Podkategorie: lovecký
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 18.1.2014
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama