Pův. lovecký zámeček, jehož jádro tvoří litinový pavilon, zakoupený Lichtenštejny na Vídeňské světové výstavě r. 1873. R. 1945 zkonfiskován a násl. zcela vyrabován. Později zde byl dětský tábor. Od r. 1958 patří mezi chráněné kulturní památky ČR. V současnosti je v soukromém majetku, chátrající.
Hlavní obrázek místa
Lovecký zámeček v Nových Valteřicích
Pohled od západu
© Pavel Vítek 01/2014
Nové Valteřice jsou místní částí Moravského Berouna, od kterého jsou vzdáleny severně asi 6 km. Malý lovecký zámeček je ukrytý v lese severně od Nových Valteřic, vzdálený asi 1,5 km. Chůzí po polních cestách je asi 15 minut daleko. Je v soukromém majetku a je veřejně nepřístupný.
Pavel Vítek, 18.1. 2014
historie

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1692, dříve se nazývala Meindorfel. Zámeček postavili Lichtenštejnové v letech 1864 - 1876. Nejzajímavější částí stavby je litinový pavilon, zakoupený na Vídeňské světové výstavě roku 1873. Zámeček sestává ze dvou budov - z hlavního pavilonu s kamenným přízemím (částečně podsklepen), v zadní části s arkádou, nesenou litinovými sloupy, a z menší dřevěné budovy, která sloužila jako hodovní místnost (později táborová jídelna). Obě budovy spojuje krytý přechod. Roku 1945 byl zámeček, společně s celým panstvím, na základě Benešových dekretů původním majitelům zkonfiskován a následně byl zcela vyrabován. Nato byl ve správě Lihovarů Bruntál, později zde byl vybudován pionýrský tábor s chatkami a bazénem podniku Moravské chemické závody Ostrava - Hrušov. Od roku 1958 patří zámeček mezi nemovité kulturní památky ČR. Na louce pod zámečkem je stáčírna minerálních vod. Zámeček i se…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://smirci-krize.cz/fotky-ol-ol-moravsky-beroun-nove-valterice-lovecky-zamecek.php (doplněno redakcí - http://monumnet.npu.cz), 18.1. 2014

Olomoucký kraj,  Olomouc  (OL), Nové Valteřice

Místa v okolí

 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Jiří
 Velký Roudný
 kostel sv. Jiljí
 kaple sv. Kateřiny
 Moravský Beroun
 kostel sv. Markéty
 kaple
 Lafayettův dům
 kašna
 Slezská Harta
 kostel sv. Vavřince
 Šternek
 kaple sv. Antonína
 kostel sv. Michala
 kostel sv. Josefa
 kaple sv. Jeronýma
 Vildštejn
 Medlice
 kostel sv. Michala
 kostel sv. Anny
 Kerhartice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Kateřiny
 kostel Panny Marie
 kostel sv. Jiljí
 fara
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 vodní mlýn
 kamenný most
 Polzerova kaple
 kaple sv. Alfonse
 Bělá
 kostel sv. Michala
 Huzová
 Těšíkovská kyselka
 kostel sv. Michala
 Stará Voda
 Hutov
 Pradědova galerie
 kaple sv. Anny
 Malý Rabštýn
 Staré Heřminovy
 Kružberk
 evangelický kostel
 větrný mlýn
 kamenný most
 Stará radnice
 kostel sv. Floriána
 Gabrielův dům
 kaple sv. Michala
 Jakartovice
 kostel sv. Vavřince
 Jakartovice-Deštné
 kostel sv. Trojice
 Malá Štáhle
 mincovna
 radnice
 městské hradby
 kostel sv. Michala
 Rýmařov
 větrný mlýn
 Moravická kyselka
 barokní most
 Zelená budka
 Šternberk
 mariánský sloup
 Expozice času
 sloup Ecce homo
 lípa Hadí královna
Základní informace místa
ID místa: 11568
Typ místa: zámek
Podkategorie: lovecký
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 18.1.2014
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama