Pův. lovecký zámeček, jehož jádro tvoří litinový pavilon, zakoupený Lichtenštejny na Vídeňské světové výstavě r. 1873. R. 1945 zkonfiskován a násl. zcela vyrabován. Později zde byl dětský tábor. Od r. 1958 patří mezi chráněné kulturní památky ČR. V současnosti je v soukromém majetku, chátrající.
Hlavní obrázek místa
Lovecký zámeček v Nových Valteřicích
Pohled od západu
© Pavel Vítek 01/2014
Nové Valteřice jsou místní částí Moravského Berouna, od kterého jsou vzdáleny severně asi 6 km. Malý lovecký zámeček je ukrytý v lese severně od Nových Valteřic, vzdálený asi 1,5 km. Chůzí po polních cestách je asi 15 minut daleko. Je v soukromém majetku a je veřejně nepřístupný.
Pavel Vítek, 18.1. 2014
historie

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1692, dříve se nazývala Meindorfel. Zámeček postavili Lichtenštejnové v letech 1864 - 1876. Nejzajímavější částí stavby je litinový pavilon, zakoupený na Vídeňské světové výstavě roku 1873. Zámeček sestává ze dvou budov - z hlavního pavilonu s kamenným přízemím (částečně podsklepen), v zadní části s arkádou, nesenou litinovými sloupy, a z menší dřevěné budovy, která sloužila jako hodovní místnost (později táborová jídelna). Obě budovy spojuje krytý přechod. Roku 1945 byl zámeček, společně s celým panstvím, na základě Benešových dekretů původním majitelům zkonfiskován a následně byl zcela vyrabován. Nato byl ve správě Lihovarů Bruntál, později zde byl vybudován pionýrský tábor s chatkami a bazénem podniku Moravské chemické závody Ostrava - Hrušov. Od roku 1958 patří zámeček mezi nemovité kulturní památky ČR. Na louce pod zámečkem je stáčírna minerálních vod. Zámeček i se…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://smirci-krize.cz/fotky-ol-ol-moravsky-beroun-nove-valterice-lovecky-zamecek.php (doplněno redakcí - http://monumnet.npu.cz), 18.1. 2014

Olomoucký kraj,  Olomouc  (OL), Nové Valteřice

Místa v okolí

 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Jiří
 Velký Roudný
 kostel sv. Jiljí
 kaple sv. Kateřiny
 Moravský Beroun
 kostel sv. Markéty
 kaple
 Lafayettův dům
 kašna
 Slezská Harta
 kostel sv. Vavřince
 Šternek
 kaple sv. Antonína
 kostel sv. Michala
 kostel sv. Josefa
 kaple sv. Jeronýma
 Vildštejn
 Medlice
 kostel sv. Michala
 kostel sv. Anny
 Kerhartice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Kateřiny
 kostel Panny Marie
 kostel sv. Jiljí
 fara
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 vodní mlýn
 kamenný most
 kostel sv. Michala
 Polzerova kaple
 kaple sv. Alfonse
 Bělá
 Huzová
 Těšíkovská kyselka
 kostel sv. Michala
 Stará Voda
 Hutov
 Pradědova galerie
 Malý Rabštýn
 kaple sv. Anny
 Staré Heřminovy
 Kružberk
 evangelický kostel
 větrný mlýn
 kostel sv. Floriána
 kamenný most
 Stará radnice
 Gabrielův dům
 kaple sv. Michala
 Jakartovice
 kostel sv. Vavřince
 Jakartovice-Deštné
 kostel sv. Trojice
 Malá Štáhle
 mincovna
 radnice
 městské hradby
 kostel sv. Michala
 Rýmařov
 větrný mlýn
 Moravická kyselka
 barokní most
 Zelená budka
 Šternberk
 mariánský sloup
 Expozice času
 sloup Ecce homo
 lípa Hadí královna
Základní informace místa
ID místa: 11568
Typ místa: zámek
Podkategorie: lovecký
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 18.1.2014
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama