Farní kostel postaven r. 1867, po vysídlení německého obyvatelstva po r. 1945 prováděna jen nejnutnější údržba, kostel dnes značně zchátralý. Orientovaná obdélná stavba s mírně odsazeným půlkruhem zakončeným závěrem, hranolovou věží před západním průčelím a čtyřhrannou sakristií od severu.
Hlavní obrázek místa
Kostel Navštívení Panny Marie v Křišťanovicích
© Pavel Vítek 01/2014
Obec Křišťanovice se nachází 18 km jižně od Bruntálu a 35 km jihozápadně od Opavy. Obec je vzdálena cca 6 km severovýchodním směrem na hráz přehrady Slezská Harta. Kostel Navštívení Panny Marie najdeme v centru obce u silnice vedoucí z Dvorců do Roudna a Nové Pláně. Obě tyto vesnice leží na břehu přehrady Slezská Harta.
Pavel Vítek, 23.3. 2014
popis

První zmínka o obci pochází z roku 1397. V obci se nachází kostel Navštívení Panny Marie. Vystavěn byl roku 1867, od té doby byl kostelem farním. V důsledku osídlení lidmi německé národnosti byla obec po r. 1945 téměř vysídlena. Nově přistěhované obyvatelstvo o kostel nejevilo mnoho zájmu, kromě nejnutnější údržby nebyly prováděny žádné opravy. Kostel tedy chátral a i nyní jeho stav není nejlepší, přesto se v něm pořádají církevní obřady. V obci stával ještě evangelický kostel, který byl ale pro špatný stavební stav a nedostatek financí na jeho opravy v roce 2002 zbourán. Toto snad katolickému kostelu Navštívení Panny Marie nehrozí. Kostel je orientovaná obdélná stavba s mírně odsazeným půlkruhově zakončeným presbyteriem. Hlavní vstup je podvěžím hranolové věže postavené před západním průčelím. Do severního koutu mezi loď a závěr je vetknuta čtyřhranná sakristie.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.kristanovice.cz/obec-244d/historie/, 23.3. 2014

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Křišťanovice

Místa v okolí

 Nové Valteřice
 kostel sv. Jiljí
 kaple sv. Kateřiny
 kostel sv. Markéty
 Velký Roudný
 Šternek
 Slezská Harta
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiří
 Medlice
 Vildštejn
 Moravský Beroun
 kaple
 Halaška
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Michala
 Kerhartice
 kostel sv. Martina
 kostel Panny Marie
 radnice
 kostel sv. Michala
 fara
 vodní mlýn
 kamenný most
 Lafayettův dům
 kostel sv. Mikuláše
 kašna
 Polzerova kaple
 Kružberk
 kostel sv. Floriána
 Staré Heřminovy
 kaple sv. Antonína
 kostel sv. Michala
 kostel sv. Josefa
 Jakartovice
 Jakartovice-Deštné
 Davidův mlýn
 Stará Voda
 kostel sv. Trojice
 kaple sv. Jeronýma
 kostel sv. Anny
 kaple sv. Alfonse
 Bělá
 Jánské Koupele
 větrný mlýn
 kamenný most
 Malý Rabštýn
 evangelický kostel
 Stará radnice
 Gabrielův dům
 větrný mlýn
 panský dům
 kaple sv. Michala
 Těšíkovská kyselka
 kaple
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Kateřiny
 kaple
 Mladecko
 kostel sv. Markéty
 větrný mlýn
 kostel sv. Vavřince
 Malá Štáhle
 barokní most
 Moravická kyselka
 Zelená budka
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Křišťanovice
Smetanova 63
79368 Dvorce
rkf.kristanovice@doo.cz
Základní informace místa
ID místa: 11643
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 23.3.2014
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama