Farní kostel postaven r. 1867, po vysídlení německého obyvatelstva po r. 1945 prováděna jen nejnutnější údržba, kostel dnes značně zchátralý. Orientovaná obdélná stavba s mírně odsazeným půlkruhem zakončeným závěrem, hranolovou věží před západním průčelím a čtyřhrannou sakristií od severu.
Hlavní obrázek místa
Kostel Navštívení Panny Marie v Křišťanovicích
© Pavel Vítek 01/2014
Obec Křišťanovice se nachází 18 km jižně od Bruntálu a 35 km jihozápadně od Opavy. Obec je vzdálena cca 6 km severovýchodním směrem na hráz přehrady Slezská Harta. Kostel Navštívení Panny Marie najdeme v centru obce u silnice vedoucí z Dvorců do Roudna a Nové Pláně. Obě tyto vesnice leží na břehu přehrady Slezská Harta.
Pavel Vítek, 23.3. 2014
popis

První zmínka o obci pochází z roku 1397. V obci se nachází kostel Navštívení Panny Marie. Vystavěn byl roku 1867, od té doby byl kostelem farním. V důsledku osídlení lidmi německé národnosti byla obec po r. 1945 téměř vysídlena. Nově přistěhované obyvatelstvo o kostel nejevilo mnoho zájmu, kromě nejnutnější údržby nebyly prováděny žádné opravy. Kostel tedy chátral a i nyní jeho stav není nejlepší, přesto se v něm pořádají církevní obřady. V obci stával ještě evangelický kostel, který byl ale pro špatný stavební stav a nedostatek financí na jeho opravy v roce 2002 zbourán. Toto snad katolickému kostelu Navštívení Panny Marie nehrozí. Kostel je orientovaná obdélná stavba s mírně odsazeným půlkruhově zakončeným presbyteriem. Hlavní vstup je podvěžím hranolové věže postavené před západním průčelím. Do severního koutu mezi loď a závěr je vetknuta čtyřhranná sakristie.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.kristanovice.cz/obec-244d/historie/, 23.3. 2014

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Křišťanovice

Místa v okolí

 Nové Valteřice
 kostel sv. Jiljí
 kaple sv. Kateřiny
 kostel sv. Markéty
 Velký Roudný
 Slezská Harta
 Šternek
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiří
 Medlice
 Vildštejn
 kaple
 Moravský Beroun
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Michala
 Kerhartice
 kostel sv. Martina
 kostel Panny Marie
 radnice
 kostel sv. Michala
 fara
 vodní mlýn
 kamenný most
 Lafayettův dům
 kostel sv. Mikuláše
 kašna
 Polzerova kaple
 Kružberk
 kostel sv. Floriána
 Staré Heřminovy
 kaple sv. Antonína
 kostel sv. Michala
 kostel sv. Josefa
 Jakartovice
 Jakartovice-Deštné
 Stará Voda
 kostel sv. Trojice
 kaple sv. Jeronýma
 kostel sv. Anny
 kaple sv. Alfonse
 Bělá
 Jánské Koupele
 kamenný most
 větrný mlýn
 Malý Rabštýn
 evangelický kostel
 Stará radnice
 Gabrielův dům
 panský dům
 kaple sv. Michala
 větrný mlýn
 Těšíkovská kyselka
 kaple
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Kateřiny
 kaple
 Mladecko
 kostel sv. Markéty
 větrný mlýn
 kostel sv. Vavřince
 Malá Štáhle
 barokní most
 Moravická kyselka
 Zelená budka
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Křišťanovice
Smetanova 63
79368 Dvorce
rkf.kristanovice@doo.cz
Základní informace místa
ID místa: 11643
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 23.3.2014
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama