Kostel Nejsvětější Trojice s farou byl vybudován zásluhou knížete Antonína Floriána z Liechtensteinu. Stavba byla dokončena v r. 1718 a následně v letech 1768-1770 významně rozšířena ve vrcholně barokním slohu. Naposledy přestavěna v letech 1935 a 1962.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 06/2019
Kuželov je nevelká obec v okrese Hodonín v Jihomoravském kraji, asi 3 km jihozápadně od Velké nad Veličkou v horňácké oblasti Moravského Slovácka. Leží na severním svahu hlavního hřebene Bílých Karpat v nadmořské výšce 294 m n. m. a žije zde asi 410 obyvatel. Nejznámější zajímavostí Kuželova je větrný mlýn holandského typu stojící na kopci nad obcí, který byl postaven roku 1842 a byl v provozu do roku 1946. Od 70. let 20. století jej jako památku spravuje Technické muzeum v Brně. V obci se dále nachází barokní římskokatolický farní kostel Nejsvětější Trojice z počátku 18. století. Před vchodem stojí kamenný kříž z r. 1841.
Jiří Špaček a Luděk Vláčil (s využitím informací různých internetových stránek), 5.7. 2019
historie

První písemná zmínka o Kuželově pochází z roku 1406. Kostel Nejsvětější Trojice s farou byl vybudován zásluhou knížete Antonína Floriána z Liechtensteinu (1656-1721). Stavba byla dokončena v roce 1718. Kostel vznikl jako součást procesu rekatolizace území, kde se značná část obyvatelstva hlásila protestantismu, resp. k víře evangelické. Nový kostel měl podobu větší kaple s překrásným oltářem a dvěma bočními výklenky. Nad oltářem byla na střeše malá věžička, zvaná sanktusník, v níž byl zvon. Kostelík Nejsvětější Trojice byl určen pro věřící z Kuželova a Hrubé i Malé Vrbky. V roce 1751 bylo v Kuželově založeno Bratrstvo Nejsvětější Trojice. To již v kraji konali své misie jezuité, jejichž zásluhou byl v letech 1768-1770 kostelík významně stavebně rozšířen ve vrcholně barokním slohu a v roce 1770 přibyla také věž. V roce 1852 byla do kostela pořízena a vysvěcena nová křížová cesta, kterou…  číst dále

Jiří Špaček a Luděk Vláčil (s využitím informací různých internetových stránek), 5.7. 2019

Jihomoravský kraj,  Hodonín  (HO), Kuželov

Místa v okolí

 větrný mlýn
 Vojšice
 kostel sv. Alžběty
 Kanšperk
 Travičná
 kostel sv. Ondřeje
 sloup Panny Marie
 sv. Antonín
 vinné búdy
 Horní Němčí
 židovský hřbitov
 Vnorovy
 kostel Panny Marie
 synagoga
 městské opevnění
 Včelíny
 Veselí nad Moravou
 sousoší Panny Marie
 synagoga
 židovský hřbitov
 Baťův kanál
 Bílá věž
 kostel sv. Martina
 kaple Panny Marie
 Průžkův mlýn
 Strážnice
 Branč
 skanzen Strážnice
 Hluk
 kostel sv. Vavřince
 Penkův dvůr
 Starý hrad
 Sobotište
 Uherský Ostroh
 Váté písky
 Volenov
 Rohov
 kostel sv. Anny
Základní informace místa
ID místa: 14250
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 6.7.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama