Kostel Nejsvětější Trojice s farou byl vybudován zásluhou knížete Antonína Floriána z Liechtensteinu. Stavba byla dokončena v r. 1718 a následně v letech 1768-1770 významně rozšířena ve vrcholně barokním slohu. Naposledy přestavěna v letech 1935 a 1962.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 06/2019
Kuželov je nevelká obec v okrese Hodonín v Jihomoravském kraji, asi 3 km jihozápadně od Velké nad Veličkou v horňácké oblasti Moravského Slovácka. Leží na severním svahu hlavního hřebene Bílých Karpat v nadmořské výšce 294 m n. m. a žije zde asi 410 obyvatel. Nejznámější zajímavostí Kuželova je větrný mlýn holandského typu stojící na kopci nad obcí, který byl postaven roku 1842 a byl v provozu do roku 1946. Od 70. let 20. století jej jako památku spravuje Technické muzeum v Brně. V obci se dále nachází barokní římskokatolický farní kostel Nejsvětější Trojice z počátku 18. století. Před vchodem stojí kamenný kříž z r. 1841.
Jiří Špaček a Luděk Vláčil (s využitím informací různých internetových stránek), 5.7. 2019

  historie

  První písemná zmínka o Kuželově pochází z roku 1406. Kostel Nejsvětější Trojice s farou byl vybudován zásluhou knížete Antonína Floriána z Liechtensteinu (1656-1721). Stavba byla dokončena v roce 1718. Kostel vznikl jako součást procesu rekatolizace území, kde se značná část obyvatelstva hlásila protestantismu, resp. k víře evangelické. Nový kostel měl podobu větší kaple s překrásným oltářem a dvěma

  Jiří Špaček a Luděk Vláčil (s využitím informací různých internetových stránek), 5.7. 2019
  Jihomoravský kraj,  Hodonín  (HO), Kuželov

  Místa v okolí

   větrný mlýn
   Vojšice
   kostel sv. Alžběty
   Kanšperk
   Travičná
   kostel sv. Ondřeje
   sloup Panny Marie
   sv. Antonín
   vinné búdy
   Horní Němčí
   židovský hřbitov
   Vnorovy
   kostel Panny Marie
   synagoga
   městské opevnění
   Včelíny
   Veselí nad Moravou
   sousoší Panny Marie
   synagoga
   židovský hřbitov
   Baťův kanál
   Bílá věž
   kostel sv. Martina
   kaple Panny Marie
   Průžkův mlýn
   Strážnice
   Branč
   skanzen Strážnice
   Hluk
   kostel sv. Vavřince
   Penkův dvůr
   Starý hrad
   Sobotište
   Uherský Ostroh
   Váté písky
   Volenov
   Rohov
   kostel sv. Anny
  Základní informace místa
  ID místa: 14250
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: kostel, chrám
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: příležitostně
  Uveřejněno: 6.7.2019
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?

  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.


  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.

  Úchvatné přírodní scenérie, historické skvosty a milí lidé. Olomoucký kraj nabídne pro každého něco

  Cestování

  Výčet zajímavých míst je téměř nekonečný. Samotná metropole Hané – město Olomouc, všemi milovaná olomoucká zoologická zahrada na Svatém Kopečku, krásná příroda Jeseníků, hrady, zámky, krasové oblasti i nejhlubší propast v ČR. Nezáleží na tom, zda jste milovníci hor, cykloturistiky nebo historických a přírodních památek, Olomoucký kraj dokáže uspokojit i ty nejnáročnější návštěvníky.


  reklama