Kostel Nejsvětější Trojice s farou byl vybudován zásluhou knížete Antonína Floriána z Liechtensteinu. Stavba byla dokončena v r. 1718 a následně v letech 1768-1770 významně rozšířena ve vrcholně barokním slohu. Naposledy přestavěna v letech 1935 a 1962.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 06/2019
Kuželov je nevelká obec v okrese Hodonín v Jihomoravském kraji, asi 3 km jihozápadně od Velké nad Veličkou v horňácké oblasti Moravského Slovácka. Leží na severním svahu hlavního hřebene Bílých Karpat v nadmořské výšce 294 m n. m. a žije zde asi 410 obyvatel. Nejznámější zajímavostí Kuželova je větrný mlýn holandského typu stojící na kopci nad obcí, který byl postaven roku 1842 a byl v provozu do roku 1946. Od 70. let 20. století jej jako památku spravuje Technické muzeum v Brně. V obci se dále nachází barokní římskokatolický farní kostel Nejsvětější Trojice z počátku 18. století. Před vchodem stojí kamenný kříž z r. 1841.
Jiří Špaček a Luděk Vláčil (s využitím informací různých internetových stránek), 5.7. 2019
historie

První písemná zmínka o Kuželově pochází z roku 1406. Kostel Nejsvětější Trojice s farou byl vybudován zásluhou knížete Antonína Floriána z Liechtensteinu (1656-1721). Stavba byla dokončena v roce 1718. Kostel vznikl jako součást procesu rekatolizace území, kde se značná část obyvatelstva hlásila protestantismu, resp. k víře evangelické. Nový kostel měl podobu větší kaple s překrásným oltářem a dvěma bočními výklenky. Nad oltářem byla na střeše malá věžička, zvaná sanktusník, v níž byl zvon. Kostelík Nejsvětější Trojice byl určen pro věřící z Kuželova a Hrubé i Malé Vrbky. V roce 1751 bylo v Kuželově založeno Bratrstvo Nejsvětější Trojice. To již v kraji konali své misie jezuité, jejichž zásluhou byl v letech 1768-1770 kostelík významně stavebně rozšířen ve vrcholně barokním slohu a v roce 1770 přibyla také věž. V roce 1852 byla do kostela pořízena a vysvěcena nová křížová cesta, kterou…  číst dále

Jiří Špaček a Luděk Vláčil (s využitím informací různých internetových stránek), 5.7. 2019

Jihomoravský kraj,  Hodonín  (HO), Kuželov

Místa v okolí

 větrný mlýn
 Vojšice
 kostel sv. Alžběty
 Kanšperk
 Travičná
 kostel sv. Ondřeje
 sloup Panny Marie
 sv. Antonín
 vinné búdy
 Horní Němčí
 židovský hřbitov
 Vnorovy
 kostel Panny Marie
 synagoga
 městské opevnění
 Včelíny
 Veselí nad Moravou
 sousoší Panny Marie
 židovský hřbitov
 synagoga
 Baťův kanál
 kostel sv. Martina
 kaple Panny Marie
 Bílá věž
 kaple Panny Marie
 Průžkův mlýn
 Strážnice
 Svatý obrázek
 vrchnostenský pivovar
 kaple sv. Rocha
 kamenný kříž
 Branč
 kamenný kříž
 kaple Panny Marie
 skanzen Strážnice
 Hluk
 Starý hrad
 Penkův dvůr
 kostel sv. Vavřince
 Sobotište
 Uherský Ostroh
 Váté písky
 Rohov
 Volenov
 kostel sv. Anny
Základní informace místa
ID místa: 14250
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 6.7.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama