V r. 1748 byla zahájena stavba dřevěné zvonice, která byla v r. 1776 rozšířena na kapli. K poslední přestavbě došlo r. 1808, kdy kolem vznikl i hřbitov vymezený kamennou zdí. Od r. 2004 je kaplička kulturní památkou.
Hlavní obrázek místa
Pohled od severozápadu
© Luděk Vláčil 07/2020
Vesnice Podlesí je částí obce Světlá Hora ležící v pohoří Hrubý Jeseník v okrese Bruntál v jihozápadní části českého (dříve rakouského) Slezska. Nejvýznamnější stavbou této malé horské vesničky je dřevěná kaple sv. Josefa stojící při jihozápadním okraji Podlesí. Kolem kaple prochází cyklotrasa 6076, která zde přechází v nepříjemnou kamenitou cestu.
Luděk Vláčil, 2.8. 2020
popis

Kaple je obdélná dřevěná stavba podezdívkou zakončená neodsazeným trojbokým presbytářem, k němuž od jihu přiléhá drobná sakristie. Kryta je valbovou střechou s poměrně velkým sanktusníkem. roubené stěny jsou v exteriéru pobity prkny.

Zany (podle Karel Kuča: Dřevěné a polodřevěné kostely, kaple a zvonice České republiky, Academia, Praha 2015), 6.8. 2020

historie

Ves Podlesí (něm. Wiedergrun) byla založena v roce 1634 na podnět prvního místodržitele Řádu německých rytířů v Bruntále, Georgie Wilhelma von Elkershausen. Zpočátku ves patřila k farnosti Stará Rudná (něm. Alt Vogelseifen, dnes Rudná pod Pradědem), kam lidé docházeli i na bohoslužby. V roce 1748 došlo k zahájení stavby dřevěné zvonice s věžičkou. Téhož roku nechal bruntálský purkrabí ve Vratislavi (Wroclaw) ulít zvon ke cti sv. Jana, sv. Karla Boromejského a sv. Kristiána, jež byl následně do zvonice zavěšen. Dne 6. listopadu 1749 stavbu vysvětil bruntálský děkan Antonín Thiel. Roku 1776 došlo k rozšiřující přestavbě a objekt se definitivně změnil na kapli s pravidelnými bohoslužbami. K dalšímu rozšíření stavby došlo v roce 1808, kdy kolem vznikl i hřbitov vymezený kamennou zdí. Po vysídlení převážně německého obyvatelstva význam kaple upadl a přilehlý hřbitov byl zrušen. Chátrající stavbu se podařilo…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.svetlahora.cz, www.farnost-malamoravka.c a další, 30.7. 2020

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Podlesí

Místa v okolí

 Malá Morávka
 hudební pavilon
 Maxmiliánův pramen
 kostel sv. Barbory
 vodopád
 Hubertov
 kaple sv. Huberta
 Moravická kyselka
 lípa Hadí královna
 barokní most
 Malá Štáhle
 hraniční sloup
 chata Ovčárna
 Petrovy kameny
 chata Barborka
 Alfrédova chata
 kaple sv. Hedviky
 Praděd
 Freudenštejn
 Vrbno pod Pradědem
 kašna
 Fürstenwalde
 Jelení studánka
 evangelická zvonice
 Františkova myslivna
 Tlustá Berta
 kaple sv. Michala
 městské hradby
 Bruntál
 panský dům
 Gabrielův dům
 evangelický kostel
 Stará radnice
 Široká Niva
 Široká Niva
 Zelené kameny
 Janovice
 chata Švýcárna
 kosárna
 Spitzerova vila
 Ztracené kameny
 kostel sv. Michala
 Pustý zámek
 Mnichov
 mincovna
 Rabenštejn
 kostel sv. Michala
 radnice
 městské hradby
 Rýmařov
 kostel sv. Josefa
 Quinburk
 Strálek
 kaple sv. Antonína
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Václava
 Rabštejn
 Červenohorské sedlo
 Dolní Holčovice
 kostel sv. Michala
Základní informace místa
ID místa: 15104
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 3.8.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama