V r. 1748 byla zahájena stavba dřevěné zvonice, která byla v r. 1776 rozšířena na kapli. K poslední přestavbě došlo r. 1808, kdy kolem vznikl i hřbitov vymezený kamennou zdí. Od r. 2004 je kaplička kulturní památkou.
Hlavní obrázek místa
Pohled od severozápadu
© Luděk Vláčil 07/2020
Vesnice Podlesí je částí obce Světlá Hora ležící v pohoří Hrubý Jeseník v okrese Bruntál v jihozápadní části českého (dříve rakouského) Slezska. Nejvýznamnější stavbou této malé horské vesničky je dřevěná kaple sv. Josefa stojící při jihozápadním okraji Podlesí. Kolem kaple prochází cyklotrasa 6076, která zde přechází v nepříjemnou kamenitou cestu.
Luděk Vláčil, 2.8. 2020
popis

Kaple je obdélná dřevěná stavba podezdívkou zakončená neodsazeným trojbokým presbytářem, k němuž od jihu přiléhá drobná sakristie. Kryta je valbovou střechou s poměrně velkým sanktusníkem. roubené stěny jsou v exteriéru pobity prkny.

Zany (podle Karel Kuča: Dřevěné a polodřevěné kostely, kaple a zvonice České republiky, Academia, Praha 2015), 6.8. 2020

historie

Ves Podlesí (něm. Wiedergrun) byla založena v roce 1634 na podnět prvního místodržitele Řádu německých rytířů v Bruntále, Georgie Wilhelma von Elkershausen. Zpočátku ves patřila k farnosti Stará Rudná (něm. Alt Vogelseifen, dnes Rudná pod Pradědem), kam lidé docházeli i na bohoslužby. V roce 1748 došlo k zahájení stavby dřevěné zvonice s věžičkou. Téhož roku nechal bruntálský purkrabí ve Vratislavi (Wroclaw) ulít zvon ke cti sv. Jana, sv. Karla Boromejského a sv. Kristiána, jež byl následně do zvonice zavěšen. Dne 6. listopadu 1749 stavbu vysvětil bruntálský děkan Antonín Thiel. Roku 1776 došlo k rozšiřující přestavbě a objekt se definitivně změnil na kapli s pravidelnými bohoslužbami. K dalšímu rozšíření stavby došlo v roce 1808, kdy kolem vznikl i hřbitov vymezený kamennou zdí. Po vysídlení převážně německého obyvatelstva význam kaple upadl a přilehlý hřbitov byl zrušen. Chátrající stavbu se podařilo…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.svetlahora.cz, www.farnost-malamoravka.c a další, 30.7. 2020

Komentáře

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Podlesí

Místa v okolí

 Malá Morávka
 hudební pavilon
 Maxmiliánův pramen
 kostel sv. Barbory
 Hubertov
 vodopád
 kaple sv. Huberta
 lípa Hadí královna
 barokní most
 Moravická kyselka
 Nová Ves
 kaple sv. Antonína
 Malá Štáhle
 hraniční sloup
 chata Ovčárna
 Petrovy kameny
 chata Barborka
 Alfrédova chata
 kaple sv. Hedviky
 Praděd
 Freudenštejn
 Vrbno pod Pradědem
 Fürstenwalde
 kašna
 Jelení studánka
 evangelická zvonice
 Františkova myslivna
 Tlustá Berta
 kaple sv. Michala
 městské hradby
 Bruntál
 panský dům
 Gabrielův dům
 Stará radnice
 evangelický kostel
 Široká Niva
 Zelené kameny
 Široká Niva
 Janovice
 kosárna
 chata Švýcárna
 Spitzerova vila
 kostel sv. Michala
 Ztracené kameny
 Pustý zámek
 Mnichov
 kostel sv. Michala
 mincovna
 Rabenštejn
 radnice
 městské hradby
 Rýmařov
 Vysoký vodopád
 kostel sv. Josefa
 Quinburk
 Na Skalce
 Strálek
 kaple sv. Antonína
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Václava
 Rabštejn
 Červenohorské sedlo
 Dolní Holčovice
 kostel sv. Michala
Základní informace místa
ID místa: 15104
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 3.8.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama