V r. 1748 byla zahájena stavba dřevěné zvonice, která byla v r. 1776 rozšířena na kapli. K poslední přestavbě došlo r. 1808, kdy kolem vznikl i hřbitov vymezený kamennou zdí. Od r. 2004 je kaplička kulturní památkou.
Hlavní obrázek místa
Pohled od severozápadu
© Luděk Vláčil 07/2020
Vesnice Podlesí je částí obce Světlá Hora ležící v pohoří Hrubý Jeseník v okrese Bruntál v jihozápadní části českého (dříve rakouského) Slezska. Nejvýznamnější stavbou této malé horské vesničky je dřevěná kaple sv. Josefa stojící při jihozápadním okraji Podlesí. Kolem kaple prochází cyklotrasa 6076, která zde přechází v nepříjemnou kamenitou cestu.
Luděk Vláčil, 2.8. 2020
popis

Kaple je obdélná dřevěná stavba podezdívkou zakončená neodsazeným trojbokým presbytářem, k němuž od jihu přiléhá drobná sakristie. Kryta je valbovou střechou s poměrně velkým sanktusníkem. roubené stěny jsou v exteriéru pobity prkny.

Zany (podle Karel Kuča: Dřevěné a polodřevěné kostely, kaple a zvonice České republiky, Academia, Praha 2015), 6.8. 2020

historie

Ves Podlesí (něm. Wiedergrun) byla založena v roce 1634 na podnět prvního místodržitele Řádu německých rytířů v Bruntále, Georgie Wilhelma von Elkershausen. Zpočátku ves patřila k farnosti Stará Rudná (něm. Alt Vogelseifen, dnes Rudná pod Pradědem), kam lidé docházeli i na bohoslužby. V roce 1748 došlo k zahájení stavby dřevěné zvonice s věžičkou. Téhož roku nechal bruntálský purkrabí ve Vratislavi (Wroclaw) ulít zvon ke cti sv. Jana, sv. Karla Boromejského a sv. Kristiána, jež byl následně do zvonice zavěšen. Dne 6. listopadu 1749 stavbu vysvětil bruntálský děkan Antonín Thiel. Roku 1776 došlo k rozšiřující přestavbě a objekt se definitivně změnil na kapli s pravidelnými bohoslužbami. K dalšímu rozšíření stavby došlo v roce 1808, kdy kolem vznikl i hřbitov vymezený kamennou zdí. Po vysídlení převážně německého obyvatelstva význam kaple upadl a přilehlý hřbitov byl zrušen. Chátrající stavbu se podařilo…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.svetlahora.cz, www.farnost-malamoravka.c a další, 30.7. 2020

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Podlesí

Místa v okolí

 Malá Morávka
 hudební pavilon
 Maxmiliánův pramen
 kostel sv. Barbory
 vodopád
 Hubertov
 kaple sv. Huberta
 Moravická kyselka
 lípa Hadí královna
 barokní most
 Malá Štáhle
 hraniční sloup
 chata Ovčárna
 Petrovy kameny
 chata Barborka
 Alfrédova chata
 kaple sv. Hedviky
 Praděd
 Freudenštejn
 Vrbno pod Pradědem
 kašna
 Fürstenwalde
 Jelení studánka
 evangelická zvonice
 Františkova myslivna
 Tlustá Berta
 kaple sv. Michala
 městské hradby
 Bruntál
 panský dům
 Gabrielův dům
 evangelický kostel
 Stará radnice
 Široká Niva
 Široká Niva
 Zelené kameny
 Janovice
 chata Švýcárna
 kosárna
 Spitzerova vila
 Ztracené kameny
 kostel sv. Michala
 Pustý zámek
 Mnichov
 mincovna
 Rabenštejn
 kostel sv. Michala
 radnice
 městské hradby
 Rýmařov
 kostel sv. Josefa
 Quinburk
 Strálek
 kaple sv. Antonína
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Václava
 Rabštejn
 Červenohorské sedlo
 Dolní Holčovice
 kostel sv. Michala
Základní informace místa
ID místa: 15104
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 3.8.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama