Barokní klášter z r. 1687-92, upraven v l. 1748, kostel od r. 1784 farní, po požárech v 19. století opraven. R. 1884 přistavěna věž. R. 1950 klášter zrušen, r. 1991 budovy navráceny kapucínům.
Hlavní obrázek místa
© Marek Pecka, 8/2003
První varianta kláštera z roku 1680 nebyla realizována, přednost dostala druhá z r. 1687 kladoucí důraz na výraznější uplatnění průčelí kostela obráceného k severu. Konvent byl postaven ve strohém duchu obvyklém pro kapucíny, jeho strohost byla později částečně setřena při úpravách pro farní účely. Konventní kostel je obdélná stavba s prostým průčelím s barokním kamenným portálem završeným erbem stavebníka a letopočtem 1691, po obou bocích portálu byla obdélná okna, jejichž horní část byla v 18. století zaklenuta půlkruhem. O úroveň výše je kopie původní fresky vytvořená během obnovy v roce 1992. Obdélná loď je má valenou klenbu s trojicí trojbokých výsečí, do středního pole se otvírá boční kaple sv. Barbory také zaklenutá valeně, nad níž byla r. 1884 vztyčena hranolová historizující zvonice. Na kapli od jihu navazuje spojovací chodba v 19. století rozšířená a zaklenutá plackovou klenbou nesenou dvěma toskánskými sloupy. Za chodbou je sakristie spojená chodbou s opět valeně klenutým závěrem kostela. Patrový čtyřkřídlý klášter byl postaven východně od kostela, spojen s ním byl pomocí oratoří a schodištěm vedoucím z cel v patře do prostor za hlavním oltářem. Křídla jsou většinou dvoutraktová, při vstupu je vrátnice, ve východním křídle proti kostelu provozní prostory s kuchyní, v jižním křídle velký plochostropý refektář. Přibližně oválný areál je dodnes obklopen vysokou barokní zdí s kapličkami, jižní část byla narušena stavbou nvodobého sportovního areálu s krytou halou.
Zany, 1.1. 2007
historie

Založení kapucínského kláštera v Třebíči bylo schváleno již roku 1663. První kapucíni však do města dorazili až v červnu 1686, ubytovali se v kostele sv. Martina a v jeho sousedství vybrali místo pro stavbu nového konventu. Na jaře r. 1687 byl vypracován projekt a ještě v květnu téhož roku byla zahájena stavba. Nejprve byly zbořeny všechny stavby na vybraném staveništi včetně kostela sv. Martina, poté byly postaveny nové budovy konventu, do kterých se kapucíni mohli nastěhovat již 1. ledna 1691. Roku 1692 byla poprvé sloužena mše v klášterním kostele, který byl 15.10. 1693 zasvěcen Proměnění Páně, oltáře pak sv. Salvatoru (hlavní oltář), sv. Františku Serafinskému, sv. Antonínu Paduánskému (boční oltáře) a sv. Barboře (oltář v kapli). Roku 1738 nechala vrchnost zřídit v kostele oratoř, roku 1748 byl konvent rozšířen o nové cely. Rušení církevních institucí při Josefínských reformách se klášter vyhnul, od roku 1784 byl klášterní…  číst dále

Zany, 1.1. 2007

otvíračka

Klášterní kostel dnes slouží jako farní pro Třebíč-Jejkov, otevřen je v době konání bohoslužeb: Úterý: 18.00; Středa: 7.00; Čtvrtek: 7.00; Pátek: 18.00; Sobota: 7.00; Neděle: 7.30, 9.00

1.1. 2007

Vysočina,  Třebíč  (TR), Třebíč

Místa v okolí

 Městská věž
 Černý dům
 kostel sv. Martina
 Hrádek
 židovský hřbitov
 Třebíč
 Stařík
 Krahulov
 Čechočovice
 Přeckov
 Hostákov
 pivovar
 Výčapy
 Lhota u Lipníka
 Velký javor
 Sádek
 Nárameč
 Ratibořice
 Okříšky
 Holý mlýn
 Čáslavice
 Vlčatín
 Budišov
 Heraltice
 Lykodery
 Lesůňky
 Kozlov
 Štěměchy
 Plešice
 Střeliště
 Holoubek
 Valeč
 Valeč
 boží muka
 Dašovský mlýn
 Bransouze
 Zátiší
 Pyšel
 Myslibořice
 kostel sv. Lukáše
 Chaloupky
 Dašovice
 Lesonice
 Dolní Heřmanice
 kostel sv. Václava
 socha sv. Šebestiána
 Sáblíkův lesopark
 Krhov
 Dub
 Kokštejn
 kaple sv. Víta
 Vaneč
 socha sv. Floriána
 socha sv. Vendelína
 akciový pivovar
 pivovar
 Dalešice
 kostel sv. Vavřince
 Hrotovice
 Přímělkov
 Jakubov
 Rokštejn
 katovna
 Přímělkov
 Hoffmannův dům
 radnice
 kamenný most
 Valdštejnský dům
 smírčí kříž
 smírčí kříž
 Mstěnice
 zaniklá ves Mstěnice
 Mstěnice
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Třebíč-Jejkov
Otmarova ul. 51/20
674 01 Třebíč
Tel: +420 568 841 080
http://www.volny.cz/trebicmartin/jejkov.htm
Základní informace místa
ID místa: 4879
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 1.1.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama