Zaniklá drobná pevnost-šance-typu reduta nad soutokem řeky Ostravice s Řečicí. Vznikla v 17.stol. na obranu cesty z Uher. Zanikla neznámo kdy. Existují dvě možnosti její lokalizace. Buď je zatopena přehradou Šance nebo stávala na kopci Šance (575m).
Hlavní obrázek místa
Kopec Šance (od cesty vlevo) nad přehradní nádrží Šance
© Jan P. Štěpánek 07/2007

Graficke pismenko Každému je známá beskydská přehrada Šance, málokdo však tuší proč vlastně Šance?
Odpověď je snadná. Nikoliv podle životní příležitosti. Přehrada se správně jmenuje „Na Šancích“ a byla pojmenována podle malé pevnůstce zvané šance (z něm. Schanze), která se v místech severního konce přehrady, nad soutokem Ostravice s potokem Řečice měla vyskytovat. Právě po potoku Řečice bývají šance někdy označovány.
Jan P. Štěpánek, 19.7. 2007

  turistické

  Lokalizace šancí
  Pevnůstky, šance, byly budovány v oblasti Beskyd v 17. století na obranu obchodních cest a horských údolí, kudy hrozilo nebezpečí vpádu uherských povstalců. Dodnes však nikdo neodpověděl na otázku, kde se tato pevnůstka při soutoku řeky Ostravice a potoka Řečice nacházela. Existují dvě teorie její lokalizace. Jedna z nich praví, že se šance nacházely někde na ostrohu nevysoko nad soutokem zmíněných vodotečí a jejich skromné terénní pozůstatky

  Jan P. Štěpánek, 19.7. 2007

  popis

  Pravděpodobný popis šancí
  A jak tato pevnůstka vypadala? Drobné šance měly vesměs stejnou podobu. Jednalo se o typ pevnosti zvaná reduta, čili čtvercový objekt se zvýšeným sypaným obvodem mnohdy zpevněným kameny. Uvnitř se v nárožích nacházely rampy pro rozmístění děl. Kolem obvodu pevnosti byl vyhlouben příkop. Uprostřed nádvoří se většinou nacházela jednoduchá srubová stavba pro posádku šancí. Něco málo dává snad tušit stará mapa Beskyd zachycující velmi stručně a

  Jan P. Štěpánek, 19.7. 2007


  Chcete se stát boháči? Přesně za půl roku vydá hrad Sion svůj poklad!

  Hrady a zámky

  Vydejte se dnes s námi asi 8 km jihozápadně od Kutné Hory, kde se v blízkosti obce Chlístovice nachází zřícenina gotického hradu Sion. Pokud jste dosud o něm neslyšeli, pak jste o hodně přišli a co nejdříve to musíte napravit

  Větrný mlýn Velké Těšany aneb život ve mlýně nebyl pro princezny

  Hrady a zámky

  Kdy a kde se roztočilo první větrem poháněné mlýnské kolo, se už s určitostí asi nikdy nedozvíme. Jisté ale je, že se tím splnil pradávný sen člověka, spoutat nepolapitelný a neviditelný vítr a využít jej ve svůj prospěch. Ale protože živel je živel a ten nikdy nebude poslouchat jako beránek, mnohokrát nechal lidi na holičkách a mlynářům připravil nejednu krušnou chvíli.

  Výlety po České republice – Středočeský kraj

  Cestování

  Hrady a zříceniny jsou skvělým cílem pro výlety. Možná ani netušíte, kolik v České republice takových památek je. Jen ve Středočeském kraji najdete kolem 100 hradů, zámků a zřícenin. Určitě znáte Karlštejn, Křivoklát, nebo Kokořín. V článku si představíme tři atraktivní zříceniny hradů, na které se můžete vypravit i s dětmi a užít si rodinný výlet.

  Panenská příroda, průzračné moře a prázdninová atmosféra deset hodin autem z Prahy

  Cestování

  Ostrov Cres je jedna z prázdninových destinací v Chorvatsku vzdálená z Prahy deset hodin jízdy autem. Kromě průzračného moře s oblázkovými plážemi se můžete vydat ke kamennému labyrintu, magické mořské jeskyni, římskému mostu nebo na zříceniny několika kostelů.

  Lesk a sláva lázní Sedmihorky – pohádka s otevřeným koncem

  Hrady a zámky

  Sedmihorky – zaniklé lázně, jejichž sláva se kdysi dotýkala hvězd. Nejstarší vodoléčebný ústav v Čechách dnes zeje prázdnotou a postupně vysychají i léčivé prameny, za nimiž jezdívali lidé z celého světa.

  Vildštejn – románský hrad, na nějž se usmálo štěstí

  Hrady a zámky

  Románský hrad Vildštejn je jedním z nejstarších vodních hradů na území naší republiky. Nachází se v okrese Cheb, a přestože tam stojí nějakých 800 let, pro veřejnost se jeho brány úplně poprvé otevřely až v roce 2001.

  Moravskoslezský kraj,  Frýdek-Místek  (FM),
  OOO