
Černý hrad je dvojice památek, opevněný most snad ze 13. stol. a tvrz z 15. stol. Most s náspem o celkové délce až 87 m spojoval jižní konec ostrova Knockadoon s pevninou. Většinu této délky představoval patrně obezděný násep, kamenný most stál pouze někde ve střední části. Vjezd na násep chránila na jeho jižním konci obdélná branská věž. Na ostrovní straně náspu byla také nejspíše ve 13. stol. postavena přímá hradba se střílnami. Tato hradba je silná 2.4 m a sleduje břeh jezera v délce přibližně 50 m. Jejím hlavním účelem bylo přetnutí příjezdové komunikace na konci náspu. Později, snad někdy v 15. stol., byl k západnímu konci hradby přistavěn věžový dům (tower house). Věžový dům je obdélný donjon (obytná a obranná věž). Tento druh tvrze se v Irsku stavěl od 15. do 17. stol. Původní kulisová brána v hradbě byla nahrazena branskou věží. Ta vystupuje před hradbu a umožňovala tak flankování (boční ostřelování). Kamenné… číst dále
Archeologické výzkumy vypovídají o nepřetržitém osídlení břehů jezera Lough Gur během posledních šesti tisíc let. Z doby kamenné můžeme i dnes vidět odkryté kamenné základy obydlí a megalitické hrobky. Výrazně se do krajiny zapsala také doba bronzová se svými obřadními kruhy (henge), přinejmenším jednou klínovou megalitickou hrobkou (wedge tomb) a menhiry. Z období našeho letopočtu pocházejí keltské kruhové pevnosti (ringforts/raths) na kopci nad jezerem a dva umělé ostrovy (crannogy) v jezeře. Tyto stavby sloužily jako nevelké opevněné hospodářské usedlosti. Jezero mělo původně přírodní ostrov Knockadoon ve svém středu. Teprve v 18. stol. byla hladina jezera prokopaným kanálem snížena na dnešní úroveň. Ostrov je od té doby spojený s pevninou. Celá jedna třetina jezera následkem snížení vodní hladiny zanikla, nebo je dnes patrná pouze v bažinách. Ostrovy v jezerech sloužily k pastvě dobytka. Majitel tam mohl svůj dobytek… číst dále
Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.
Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.