Nepatrné terénní náznaky tří renesančních pevností - šancí - kolem vrcholu Kepma nad Bukovcem, vybudovaných v 16. století na obranu proti Turkům.
Hlavní obrázek místa
Severní cíp šancí č. 1
© Jan P. Štěpánek 2005
Vesnice Bukovec na Těšínsku je v mnohé literatuře často správně spojována v souvislosti s objekty několika drobných renesančně – barokních pevnůstek, tzv. šancí. Vedle samostatně popsaných šancích, tzv. Sušanských šancí, které se do současnosti dochovaly až v neuvěřitelně zachovalé podobě, zde však existovaly a částečně i existují „jedny“ šance. Těmi jsou tři objekty rozmístěné kolem vrcholu zvaného Kempa (571,3 m. n. m.). Právě o vrcholu Kempy se v mnohé literatuře často mluví jako o místě šancí, nikdo však doposud nepopsal, jak přesně tyto objekty vypadají, a kde jsou umístěny. Mě a mým kolegům se však podařilo zjistit, že i zde jsou doposud lehce patrné valy, které byly vybudovány v 16. století na ochranu proti nájezdům Turků jako součást hraničního opevnění Těšínského knížectví, avšak v mnohem menší míře než je tomu u pravidelné reduty Sušanské šance. Od šancí Sušanských jsou tyto vzdálené cca 600 m. Pro popis šancí na Kempě jsme jednotlivé objekty označili čísly 1 – 3. Všechny bukovecké šance byly vybudovány v období třicetileté války a využívány i později, hlavně však v období tureckého nebezpečí. Důvodem jejich zbudování byla skutečnost, že tudy vedla stará císařská obchodní cesta z Živce do Jablunkova. Vrch Kempa je doposud nezalesněný a z hlediska strategického je jejich umístění ideální díky rozhledu do všech stran. Na odborný průzkum lokalita stále čeká.
Jan P. Štěpánek, Šlechtická sídla na Frýdecko - Místecku (J. Tichánek a kolektiv, 2006), 19.6. 2006
historie

Ves byla založena těšínským knížetem Kazimírem 1353. Osada měla sloužit od svého počátku jako hospodářské zázemí pro zdejší strážnici, jejímž úkolem bylo střežit jihovýchodní území těšínského knížectví. Fojtu Grosovi bylo uděleno právo postavit na říčce Olze mlýn, otevřít krčmu a jatka a také provozovat kovářské řemeslo. Pozdějšími fojty byl rod Bieleszů, kteří jsou zde zmiňováni od 16. století. Tento rod později vystřídala rodina Cmielů (Čmielů).

Jan P. Štěpánek, Šlechtická sídla na Frýdecko - Místecku (J. Tichánek a kolektiv, 2006), 19.6. 2006

Další texty historie

Půdorys místa

Celková situace vrcholu Kempa a jeho okolí
© Šlechtická sídla na Frýdecko - Místecku (J. Tichánek a kolektiv, 2006)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Moravskoslezský kraj,  Frýdek-Místek  (FM), Bukovec

Místa v okolí

 šance Na Hrádku
 Sušanské šance
 šance Džolek
 Písek
 šance Hrčava
 šance Bařiny
 šance Studeničné
 Návsí
 šance Dolina
 Staré šance
 Hrádek nad Olší
 Hrádek nad Olší
 šance Dolní Lomná
 evangelický kostel
 kostel sv. Mikuláše
 Velká Čantoryje
 Karpentná
 Vendryně - vápenka
 kostel sv. Kateřiny
 Vendryně
 Dolní Líštná
 Třinec
Základní informace místa
ID místa: 3825
Typ místa: pevnost, bunkr
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 21.6.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama