zámek Gabrielina chata

Gabrielka, Gabrielen-Jagdhütte
Bývalá lovecká chata Bedřicha Habsburského, pojmenovaná po jeho dceři Gabriele. Vystavěna na západním svahu Lysé hory po roce 1895. Původní roubený objekt na kamenném základě byl později přestavěn a dispozičně upraven. Dnes v soukromých rukou.
Hlavní obrázek místa
Gabrielka-bývalý lovecký zámeček od jihovýchodu
© Jan P. Štěpánek 06/2007

Graficke pismenko Habsburská lovecká chata (zámeček) Gabriela, či také lidově nazývaná Gabrielka, stojí na západních svazích nejvyšší hory Moravskoslezských Beskyd – Lysé hory (1323 m). Byla vystavěna koncem 19. století pro rakouského arcivévodu a majitele Frýdeckého panství Bedřicha Habsburského, básníkem Petrem Bezručem označovaného jako známý „markýz Gero“, germanizátor a porobitel zdejšího lidu a kraje. Arcivévoda pojmenoval chatu po své dceři Gabriele. Chata samotná, ač v přestavěné podobě, se nachází asi kilometr jihozápadně od turistického rozcestníku na hřebeni Lukšince a asi 1,7 km západně od vrcholu Lysé hory. Nevede k ní žádná turistická značka. Návštěvník musí jít ...
Jan P. Štěpánek, 30.6. 2007

  historie

  Bedřich Habsburský - Friedrich von Habsburg
  Arcivévoda Bedřich Habsburský (Friedrich von Habsburg) se narodil 4. června 1856 v Židlochovicích na jižní Moravě jako nejstarší syn arcivévody Ferdinanda a arcivévodkyně Alžběty. Jeho dědem byl slavná rakouský polní maršál arcivévoda Karel, který porazil Napoleona v bitvě u Aspern v roce 1809. Po předčasném úmrtí jeho otce, adoptuje Bedřicha a jeho mladší bratry Karla Štěpána a Evžena v roce 1874 Bedřichův kmotr arcivévoda Albrecht. Svou

  Jan P. Štěpánek, částečný překlad podle podle www.austro-hungarian-army.co.uk, 29.6. 2007
  Historie lovecké chaty Gabriely
  Ač se to dnes nezdá, jedná se původně o šlechtický objekt. Chatu, kterou bychom také mohli nazývat skromným loveckým zámečkem, nechal vystavět arcivévoda Bedřich Habsburský (Friedrich von Habsburg) – vrchní velitel císařských pozemních vojsk a také mimo jiné majitel Těšínského knížectví a Frýdeckého panství. Známé jsou stavební počiny arcivévody na Frýdeckém zámku. Arcivévoda nechal objekt vystavět někdy po roce 1895, kdy zdědil Frýdecké

  Jan P. Štěpánek, 30.6. 2007

  popis

  Popis stavebního vývoje lovecké chaty Gabriely
  Loveckou chatu tvořil malý celodřevěný dvoukřídlý objekt na kamenném základě, který kompenzoval situování objektu ve svahu. Jedno křídlo, se vstupem v západním štítě, bylo kopírovalo vrstevnici, druhé bylo kolmé na něj. Obě tvořily na půdoryse písmeno „L“. Mezi obě křídla byla vetknuta drobná, střechou překrytá terasa. Objekt kryla sedlová střecha pokrytá stejně jako stěny chaty štípaným šindelem. Vstupní fronta stejně jako stěna přilehlá k

  Jan P. Štěpánek, 30.6. 2007


  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamní sdělení

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Teplice jsou kolébkou lázeňství díky jedné krásné ženě s podnikavým duchem

  Cestování

  Když se řekne název města „Teplice“, mnohým z nás se vybaví známé lázně na severu Čech. A právě tyto lázně jsou přesně tím místem, o němž bude naše dnešní povídání.

  Záhada bratrského oltáře, tajných mší evangelické církve a anděl smrti

  Cestování

  V kraji nad Českou Kamenicí v krásném prostředí pískovcových skal a čedičových sopouchů můžete objevit tajemné místo Bratrských oltářů a po cestě se rozhlédnout ze tří skalních vyhlídek a potkáte zvláštní betonový monolit uprostřed louky.

  Podzimní procházka půvabnými pražskými parky

  Zajímavosti

  Letošní podzim nezačal zrovna šťastně a aktuální situace nepřeje výletům do míst s vysokou koncentrací lidí. Kam ale v Praze jít a zároveň se vyhnout všudypřítomným turistům? Co říkáte na virtuální procházku pražskými parky, sady a zahradami? Pokud vás mé povídání zaujme a rozhodnete se do těch míst vypravit, máte naději se davům lidí vyhnout.

  Moravskoslezský kraj,  Frýdek-Místek  (FM),