Hradiště v druidských dobách plnilo psychotronickou funkci k očistě krajiny. 0,3 km východně od obce, v lesíku na ostrohu "Na Hájích". Osada je prvně písemně doložena kolem r. 1400.
Hlavní obrázek místa
Východní hradba
Zbytky východní části opevnění
© Petr Vaculčík 06/2005
Hradiště je volně přístupno. K objektu se dostaneme po modré trase z obce Putkov po historické kamennými zídkami ohrazené cestě. Najdeme zde množství mohyl, které byly archeologicky zkoumány. Najdeme zde náznaky jednotlivých stupňů opevnění.
Nasucho kladené kamenné zídky ve vsi jsou nápadně podobné zídkám na britských ostrovech.

Původně keltské hradiště bylo postaveno jako ochrana místa plnícího náboženskou funkci. Náboženská funkce měla úzký vztah k nedalé Dobrši. Hradiště bylo v provozu ještě na počátku vlády Přemyslovců. Nemělo vojenský význam, jaký je u podobných staveb obvyklé. Po nástupu křesťanství zpustlo.
Vaculčík, 30.6. 2005

  historie

  Putkovské hradiště
  Tvrziště 0,3 km východně od obce, v lesíku na ostrohu "Na Hájích", 5 km severně od Vimperka (okr. Prachatice). Osada je prvně písemně doložena kolem r. 1400, sídlo pocházející podle archeologických nálezů z 12. stol., se v pramenech neuvádí. Podoba lokality je značně atypická, daná archaickým vznikem a bezesporu ovlivněná i stavem dochování. Její jádro na rozšířené části ostrohu tvoří protáhlý

  Vaculčík, vice pramenů, zejm.: Kolektiv autorů, 14.7. 2005

  Půdorys místa


  © L. Svoboda (in Encyklopedie českých tvrzí, díl II. K-R, ARGO, Praha 2000)
  Obrázek Obrázek

  Vložit do oblíbených
  Jihočeský kraj,  Prachatice  (PT), Zdíkov

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 3282
  Typ místa: tvrz
  Stav místa: terénní náznaky
  Přístupnost: volně přístupno
  Uveřejněno: 30.6.2005
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Leden býval měsícem odpočinku, mrazu, obav o živobytí, ale také měsícem naděje a lidových mouder

  Ostatní

  Vítám v novém roce všechny příznivce historie. Leden je nejen začátkem nového kalendářního roku, ale také, jak již sám jeho název napovídá, měsícem ledu, a tedy i mrazu a sněhových pokrývek, jež halí přírodu i lidská obydlí. Alespoň takto by to mělo být. Mnohaleté sledování počasí nám však ukazuje, že lednové teploty mají meziročně spíše vzrůstající tendenci

  Mikulovská středověká rozhledna a zatopený vápencový lom – dvě úžasné scenérie, které stojí za vidění

  Cestování

  Moje podzimní toulky jihem Moravy se pomalu blíží do finále. Po návštěvě Valtic a lednického Minaretu se dnes vydáme na dvě trošku méně známé lokality. Jednomu se říká Kozí hrádek a druhému Janičův vrch. Obě místa od sebe dělí zhruba dva kilometry pěší chůze.

  Škoda na autě? Její náhradu vyřeší pojištění

  Reklamní sdělení

  Měli jste bouračku a máte poškozené auto? Opravy nebudou laciné, škody na autě se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pokud máte správné pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění.

  Trápily naše předky kilogramy navíc nebo jde o novodobý fenomén?

  Zajímavosti

  Vánoce utekly jako voda, dárky jsou rozdány, zásoby jídla pomalu mizí a jediné, co nám přibylo, bude nejspíš nějaký ten kilogram hmotnosti navíc. Celý rok se snažíme držet linii a pak stačí pár dní a naše snažení je pryč.

  Putování starými českými vánocemi aneb co jste o nejkrásnějších svátcích roku možná vůbec netušili….

  Hrady a zámky

  Adventní a vánoční čas býval již od nepaměti spojen s řadou rituálů, pověr a tradic starých jako lidstvo samo. Po mnohá staletí se udržovaly především na venkově. Původní pohanské rituály se časem promísily s křesťanskými vlivy a do dnešních dnů nám tu zanechaly řadu krásných vánočních zvyků.

  Jak to vypadalo v městské kuchyni v dobách středověku a proč mívali černé kuchyně, když my máme bílé?

  Hrady a zámky

  Napadlo vás někdy, jak asi vypadala kuchyně za dob středověku? Byla to samostatná místnost jako dnes? V čem se vařilo, v čem se peklo? Jak uchovávali zásoby, existovaly spíže? A co tehdejší kuchyňské vybavení?

  reklama