Hradiště v druidských dobách plnilo psychotronickou funkci k očistě krajiny. 0,3 km východně od obce, v lesíku na ostrohu "Na Hájích". Osada je prvně písemně doložena kolem r. 1400.
Hlavní obrázek místa
Východní hradba
Zbytky východní části opevnění
© Petr Vaculčík 06/2005
Hradiště je volně přístupno. K objektu se dostaneme po modré trase z obce Putkov po historické kamennými zídkami ohrazené cestě. Najdeme zde množství mohyl, které byly archeologicky zkoumány. Najdeme zde náznaky jednotlivých stupňů opevnění. Nasucho kladené kamenné zídky ve vsi jsou nápadně podobné zídkám na britských ostrovech. Původně keltské hradiště bylo postaveno jako ochrana místa plnícího náboženskou funkci. Náboženská funkce měla úzký vztah k nedalé Dobrši. Hradiště bylo v provozu ještě na počátku vlády Přemyslovců. Nemělo vojenský význam, jaký je u podobných staveb obvyklé. Po nástupu křesťanství zpustlo.
Vaculčík, 30.6. 2005
historie

Putkovské hradiště

Tvrziště 0,3 km východně od obce, v lesíku na ostrohu "Na Hájích", 5 km severně od Vimperka (okr. Prachatice). Osada je prvně písemně doložena kolem r. 1400, sídlo pocházející podle archeologických nálezů z 12. stol., se v pramenech neuvádí. Podoba lokality je značně atypická, daná archaickým vznikem a bezesporu ovlivněná i stavem dochování. Její jádro na rozšířené části ostrohu tvoří protáhlý skalnatý hřbítek, k němuž se na západní a zejména jižní straně připojují terasovité, nevýrazně tvarované ploché stupně o výšce 1,5 až 2,5 m. Tento tvar je poněkud excentricky umístěn v rozsáhlé, zhruba čtvercové ploše se zaoblenými rohy, vymezené prudkým terénním stupněm, jehož výška kolísá od 1 do 3,5 m. Podle toho se tedy zdá, že hrádek chránilo jen dřevěné hrazení bez příkopů. (Kolektiv autorů, Encyklopedie českých tvrzí, 2. díl, Argo, 2000). Hradiště v druidských dobách plnilo psychotronickou funkci k očistě krajiny. Jak uvádí Ing. Pavel…  číst dále

Vaculčík, vice pramenů, zejm.: Kolektiv autorů, 14.7. 2005

Půdorys místa


© L. Svoboda (in Encyklopedie českých tvrzí, díl II. K-R, ARGO, Praha 2000)
Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Prachatice  (PT), Zdíkov

Místa v okolí

 kostel sv. Mikuláše
 Skalice
 Zdíkov
 Přečín
 Smrčná
 Haselburg
 Vimperk
 dům U jelena
 měšťanský pivovar
 stará radnice
 synagoga
 kašny
 radnice
 městské opevnění
 Čkyně
 židovský hřbitov
 Dobrš
 rychta/fara/radnice
 Kohoutí kříž
 Dřešínek
 Lčovice
 Čestice
 boží muka
 Kalvarie
 Čestice
 Čestice
 Královácký kámen
 Měsíční kámen
 Hoslovice
 Sluneční kámen
 Větrný kámen
 Maleč
 Královský kámen
 kostel sv. Martina
 Doubravice u Volyně
 Zálezly
 Němčice
 Záluží
 Hrad u Strašína
 Obří hrad
 mariánský sloup
 radnice
 kostel Všech svatých
 Volyně
 Nihošovice
 Boubín
 Chalupská slať
 Želibořice
 Vojnice
 kamenný most
 Kraselov
 Tažovice
 Kbíl
 kostel sv. Vavřince
 Ohrazenice
 kaple sv. Ducha
 Mačice
 Drslavice
 sýpka a kalvarie
 Schmiedův pivovar
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Anny
 Boží kámen
 židovský hřbitov
 kostel sv. Markéty
 Boubínský prales
 Vlachovo Březí
 Pustý Hrádek
 radnice
 Žihobce
 Hoštice u Volyně
 pranýř
 Kašperk
 kostel sv. Štěpána
 Sedlo
 Dražovice
 Dražovice
 kaple Dobrá voda
 synagoga
 židovský hřbitov
Základní informace místa
ID místa: 3282
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 30.6.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama