Drobná budova uprostřed zeleného vnitřního pásu vyšebrodského náměstí vznikla roku 1525. Po úpravách v letech 1725 a 1832 získala dnešní novogotickou podobu roku 1883. V sousedství kašna a pranýř.
Hlavní obrázek místa
Radnice od severu
© Ivan Grisa 05/2010

Radnice ve Vyšším Brodě

Drobná budova uprostřed zeleného vnitřního pásu vyšebrodského náměstí vznikla roku 1525, tři roky před povýšením tržního centra klášterního panství na městečko. Po úpravách v letech 1725 a 1832 získala dnešní novogotickou podobu roku 1883 (Ing. František Karel). V současné době zde sídlí městské informační středisko. Jižně od radnice se nachází kamenná kašna datovaná rokem 1737 se sochou protipožárního svatého Floriána (1865), severně pod ní vysoký gotizující kamenný pranýř ze 17. století, na kterém je nasazen toskánský sloupek se sochou svaté Barbory. Ten stál od počátku 18. století na nedalekém hřbitově (viz heslo kostel sv. Bartoloměje) a na pranýř se dostal roku 1788.
Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 4., Academia 1982, 22.5. 2010
Jihočeský kraj,  Český Krumlov  (CK), Vyšší Brod

Místa v okolí

 Čertova stěna
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Oldřicha
 Rožmberk
 Čertovo kopyto
 silniční most
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Ondřeje
 kostel sv. Tomáše
 Svatý Tomáš
 Louzek
 Pasovary
 Omlenička
 Trojaň
 radnice
 kostel sv. Floriána
 kostel sv. Jiří
Kontaktní informace
MěKZ a infocentrum Vyšší Brod
Náměstí 104
382 73 Vyšší Brod
Tel: 380 746 627; 724 336 980
infocentrum@vyssibrod.cz
Základní informace místa
ID místa: 9076
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 21.6.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama