Monumentální trojlodní novogotická bazilika sv. Jana Křtitele v Sudicích postavena v letech 1904-1906 z červených cihel a kamene místo staršího dřevěného. Stavěl ji Josef Seyfried z Kravař. Má status římskokatolického farního kostela a slouží se tu pravidelné bohoslužby.
Hlavní obrázek místa
Sudice-kostel
© Farnost Sudice 04/2013
Obec Sudice (německy Zauditz) je pohraniční obec se 640 obyvateli ležící na silnici I/46 z Opavy na hraniční přechod do Polska Sudice-Pietraszyn. Zde z ní odbočuje silnice II/467 do obce Třebom, jejíž území vyplňuje výběžek obklopený ze tří stran polským územím. Železniční spojení tu není. Obcí protéká Oldřišovský potok a prochází jí modrá turistická značka, která vede z Hlučína k hraničnímu přechodu do Polska.
13.9. 2021
historie

Na úbočí kopce v severní části obce Sudice stojí velká pseudogotická a orientovaná trojlodní bazilika s transeptem. Stojí zde už více než sto let. Ke konci 19. století přišel do tehdejší farnosti s dřevěným kostelíkem důstojný pan farář P. Arnošt Jureczka. Tato pro obec významná osobnost se značnou měrou zaslou­žila o stavbu dominanty Sudic. Oblíbený farář si dovedl získat německou většinu v obci a tak mohl r. 1903 přikročit ke stavbě nového kostela z červené cihly a kamene. V r. 1904 bylo také započato se stavbou fary. Obě stavby prováděl stavitel kostelů ve Slezsku Josef Seyfried z Kravař. Bazilika sv. Jana Křtitele je zmenšenou a poněkud po­změněnou kopií Dómu v Kolíně nad Rýnem. Je to bazilika v novogotickém slohu a představuje ústřední část celého areálu, ke kte­rému patří ještě ohradní zeď s branou, hrobka, fara a hospodářské budovy. Celý areál byl r. 1990 Ministerstvem kultury ČR prohlá­šen za…  číst dále

Martin Tlach (podle webových stránek obce Sudice - http://www.obecsudice.cz/historie), 27.10. 2014

Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Sudice

Místa v okolí

 kostel sv. Jiří
 Chuchelná
 hrobka Lichnovských
 Albertovec
 kostel sv. Kateřiny
 Oldřišov
 Bolatice
 Bělá
 Závada
 Závada
 Kravaře
 Dolní Benešov
 Velké Hoštice
 Štítina
 Smolkov
 dvůr se stodolou
 kaple sv. Kříže
 Filípkův dvůr
 Suché Lazce
 poutní kříž
 Opava
 obecní kaple
 městské hradby
 Slezské divadlo
 nová radnice
 Obchodní dům Breda
 Blücherův palác
 Sobkův palác
 kostel sv. Alžběty
 městské koupaliště
 Obecní dům
 Slezská univerzita
 socha Petra Bezruče
 synagoga
 evangelický kostel
 kostel sv. Hedviky
 Justiční palác
 městské hradby
 Hlučín
 Šilheřovice
Základní informace místa
ID místa: 11912
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 21.4.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama