Malý barokní zámek z 18. stol. vzniklý přestavbou tvrze. V roce 1775 vyhořel a poté byl prakticky znovu postaven za hraběte Josefa Malabaile z Canalu v pozdním barokním slohu. V roce 1910 jej koupila obec Slatina.
Hlavní obrázek místa
Východní průčelí zámečku obrácené k hlavní cestě.
© Jan P. Štěpánek 04/2006
Obec Slatina leží v klidném místě Moravskoslezského kraje, mimo hlavní silniční tahy, v místech kam většina lidí zavítá jen zcela výjimečně. Poblíž obce vede silnice II/464, která spojuje Raduň a Bílovec. Zavítáte-li někdy do těchto míst stojí za to kousek si zajet a prohlédnout si v obci nevelký pozdně barokní zámek s malým parkem. Najdete jej poměrně snadno, protože se nachází uprostřed obce, při průjezdové komunikaci a dnes je sídlem obecního úřadu Slatina. Dnešní podobu získal zámek za hraběte Josefa Malabaile z Canalu, který jej nechal po požáru ve druhé polovině 18. stol. opravit. Jedná se o jednopatrovou obdélníkovou budovu s mansardovou střechou a rizality uprostřed obou hlavních průčelí, zakončenými trojúhelníkovým štítem. V obci se dále nachází kostel Nanebevzetí Panny Marie, několik kapliček a při okraji obce památná lípa.
L.P., 4.2. 2006
historie

První písemné zprávy o vsi Slatina pocházejí z roku 1439. Ves byla rozdělena na tři díly a největší díl tvořil manský statek fulneckého panství, kde již v 15. stol. snad stávala tvrz o které se píše v souvislosti, kdy statek s tvrzí zdědila po svém otci Benešovi z Deštného roku 1439 Markéta z Deštného. Podle některých autorů se však jednalo o tvrz, která měla stát v dolní části bývalé zámecké zahrady a beze stopy zmizela. Ves byla krátce spojena v jeden celek když ji v první polovině 16. stol. vlastnili Slatinští ze Studénky. Písemně je tvrz potvrzena až v roce 1602 za Aliny Bruntálské z Vrbna. V tomto případě je již nepochybně zmiňována tvrz, která stála na místě dnešního zámku. K přestavbě tvrze na zámek došlo až v 18. stol., za Karla Fridricha Hamaly z Jičína či za jeho syna Karla Antonína. Původní tvrz byla přestavěna na malý barokní zámek. Podle některých autorů je stavba datována…  číst dále

L.P. podle Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Severní Morava, 4.2. 2006

Půdorys místa

půdorys přízemí zámku
© Šlechtická sídla na Novojičínsku (J. Tichánek)
Obrázek Obrázek Obrázek
Moravskoslezský kraj,  Nový Jičín  (NJ), Slatina

Místa v okolí

 Hradní vrch
 Dorňákův kopec
 Výškovice
 kostel sv. Jakuba
 Bravinné
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Barbory
 úřednický dům
 radnice
 Bílovec
 Bítov
 Lukavec
 kaple sv. Víta
 Pustá Polom
 Kyjovice
 Kanihůra
 Zbyslavice
 Velké Albrechtice
 Pohořílky
 Zbyslavice
 Jakubčovické šance
 Šance
 kostel sv. Mikuláše
 Bravantice
 kostel sv. Valentina
 Děrné
 Vrchy
 kaple sv. Jiří
 kostel sv. Jiří
 Kujavy
 Studénka
 Pustějov
 Studénka
 Studénka
 Studénka
 loretánská kaple
 Fulnek
 Knurrův dům
 Přerovec
 kostel sv. Kateřiny
 Klimkovice
 Hradec nad Moravicí
 Raduň
 Hrabyně
 Velká Polom
 kostel sv. Vavřince
 obecní kaple
 Weisshuhnův kanál
 kostel sv. Mikuláše
 Bartošovický mlýn
 Nová Horka
 Suché Lazce
 kostel sv. Anny
 Polanka nad Odrou
 Smolkov
 Štítina
 Smolkov
 Poruba
 Josefínin platan
 Bartošovice
 fara
 kostel sv. Jakuba
 Vikštejn
 Polanská niva
 Kravaře
 kostel sv. Vavřince
 Štáblovice
 Petřvald
 fara
 Dolní Benešov
 Sedlnické sněženky
 Sedlnice
 zvonice
 Wesselsky mlýn
 kostel sv. Anny
 Slavkov
 Odry
 městské hradby
 katovna
 Dolní Životice
 Dolní Životice
 Hlučín
 Trnávka
 městské hradby
 Jezdkovice
 Kateřinice
Kontaktní informace
Obecní úřad Slatina
Slatina 1
742 93 Slatina
Tel: + 420 556 427 012
http://www.obecslatina.cz/
slatina@iol.cz
Základní informace místa
ID místa: 2870
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.2.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama