Zámek byl postaven Karlem Traugottem Skrbenským z Hříště na místě staršího barokního zámku, který nechal počátkem 19. stol. zbořit. Dnes budova slouží jako domov pro řeholnice.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 10/2004
Zámek sloužil církevnímu řádu, je dobře zachovalý.
10.12. 2003
turistické

Zámek Štemplovec, dnes charitní domov pro řeholnice, nechal postavit počátkem 19. stol. tehdejší majitel statku Karel Traugott Skrbenský z Hříště, na místě původního barokního zámku, který nechal zbořit. Při novém zámku byl založen park. Budova zámku má obdélníkový půdorys, je jednopatrová s dvoupatrovým rizalitem. V jeho těsné blízkosti se nachází poutní místo „Hůrka“. Pouť zde bývá vždy první neděli po 16. květnu.

7.10. 2004

historie

Štemplovec-zámek

Ves se připomíná r. 1377.Ve druhé polovině 15.stol. zpustla.Znovu osazena v 60. letech 16.stol. R.1564 první zmínka o tvrzi v majetku Bruntálských z Vrbna.O tvrzi poslední zmínka r.1617, za třicetileté války zřejmě zpustla.Na jejím místě vystavěn v druhé pol. 17.stol. barokní zámek.Na poč. 19. stol. zámek zbořen a na jeho místě postaven zámek empírový, zhruba dnešního vzhledu.

Spurný. F.:Hrady,zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, 11.12. 2003

pověsti

Kůň vykopl kalich na Hůrce u Štemplovce

Poutní kapli na Hůrce u Štemplovce údajně založil rytíř Johann Anton Pino z Friedenthalu.Dle tradice byla postavena na místě rozbořeného pozemského pekla,které Bůh kdysi dovolil podstavit jedinému čertovi, když si ďábel usmyslil rozšířit svůj svět až na zemský povrch.Po zakokrhání kohouta však byla stavba rozmetána po celém okolí.Dodnes v okolí kaple uvidíme čedičové balvany, ty jsou však pozůstatky dávné sopečné činnosti.

Poláškovi,J. a J.:Moravskoslezské pověsti, 11.12. 2003

Komentáře

8.3.2015 17:37
zámek je totálně zničený rozkradený vykopané dráty ze země v zámku nezbylo nic ze železa, v zámeckém parku jsou rozkradeny kanály je to tam na zabití mohl bych to tady jmenovat aspon hodinu ,nikdo nic stím nedělá a za tohle stojí jeden občan ze štemplovce jmenuje se Jur*o chtělo se mi brečet jak jsem byl v zámku
9.8.2009 14:42 František Musil
Zámek je nyní v soukormých rukou, charitní domov pro řeholnice zde již není umístěn. celý objekt je oplocen a přístup k zámku prakticky není možný
Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP),

Místa v okolí

 Loděnice
 Neplachovice
 Holasovice
 Šibenice
 Velké Heraltice
 Držkovice
 Držkovice
 Stěbořice
 Nový Dvůr
 Nový Dvůr
 arboretum
 Jezdkovice
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Anny
 Slavkov
 Hlavnice
 Branice
 Vartnov
 Choltice
 větrný mlýn
 zvonice
 kostel sv. Hedviky
 Justiční palác
 Litultovice
 Slezská univerzita
 synagoga
 Obchodní dům Breda
 Dolní Životice
 socha Petra Bezruče
 evangelický kostel
 Dolní Životice
 Slezské divadlo
 kostel sv. Alžběty
 Sosnová
 Sosnová
 Obecní dům
 nová radnice
 Blücherův palác
 Sobkův palác
 Mladecko
 městské hradby
 Opava
 Sosnová
 Filípkův dvůr
 kaple sv. Kříže
 kostel sv. Tekly
 Cvilín
 kostel sv. Vavřince
 Štáblovice
 větrný mlýn
 Jakartovice
 Cvilín
 Jakartovice-Deštné
 Hanuše
 Oldřišov
 Staré Heřminovy
 radnice
 Krnov
 kostel sv. Martina
 městské hradby
 evangelický kostel
 kostel sv. Michala
 Velké Hoštice
 Hradec nad Moravicí
 Brantice
 Melč
 Weisshuhnův kanál
 Raduň
 kostel Panny Marie
 Suché Lazce
 obecní kaple
 Jakubčovické šance
 Šance
 Ježník
 kostel sv. Martina
 Kerhartice
 Medlice
 Šternek
 Hošťálkovy
Kontaktní informace
Štemplovec 1
747 74 Neplachovice
Tel: 553 663 540
Základní informace místa
ID místa: 1841
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 10.12.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Naposledy navštívené

reklama