Zámek v rozsáhlém parku nad Heraltickým potokem, přestavěný koncem 16. století z gotického hradu s válcovou věží. Další přestavby v 17., 18. a 19. stol. Dispozici tvoří půdorys s malým a velkým nádvořím, mezi ně vestavěna novogotická kaple.
Hlavní obrázek místa
západní průčelí zámku
© Jan P. Štěpánek 03/2008
Při východním okraji obce v rozsáhlém parku nad Heraltickým potokem se nachází zámek jehož sloh nelze jednoznačně definovat. Jádro zámku tvoří pozůstatky hradu ze 14. stol. s válcovou věží. Západně od věže je dnes dvoupatrové křídlo, které spolu s jednopatrovými křídly obklopuje velké nádvoří. Východně od věže je malé nádvoří, obklopené pozůstatky renesančního zámku s charakteristickými renesančními klenbami. Mezi nádvoří byla na přelomu 19. a 20. století vestavěna novogotická kaple.
L.P., 9.6. 2005
popis

Kolem malého nádvoří se zachovala částečně ve hmotě budov původní malá bergfritová dispozice z přelomu 13. a 14. století. V druhé polovině 15. století došlo k rozšíření dispozice o zděné předhradí – to se pak stalo součástí zdí renesančního zámku. Nová pozdně gotická budova s průjezdem a sálem byla přistavěna ke vstupnímu průčelí jižně od věže. Tuto přestavbu provedl s největší pravděpodobností Hynčík Bírka z Násilé. Na počátku 20. století byla do sálu vestavěna pseudogotická kaple. V polovině 16. století pánové z Vrbna zvýšili gotické paláce na dvě patra a palác na západě prodloužili na sever. V druhé polovině 17. století Jiří Štěpán z Vrbna postavil na severní straně jádra za původní hradbou třípodlažní budovu, do dvora pak otevřené patrové ochozy s arkádami na pilířích. V předhradí přibyly patrové budovy s arkádami v přízemí, změněny byly i fasáda, okna a některé klenby. Okolo roku…  číst dále

Miroslav Plaček: Hrady a zámky na Moravě a ve Slezsku, Libri, Praha 2001, 25.11. 2007

historie

Krásný renesanční zámek byl z původního hradu přestavěn ke konci 16. století. V roce 1600 Štěpán z Vrna Velké Heraltice prodal Zikmundovi mladšímu Sedlickému z Choltic a pouhých 11 let nato je od něj koupil Bohuslav Pavlovský z Pavlovic. Po jeho smrti obec připadá Václavovi svobodnému pánovi z Oppersdorfu. Nešťastným historickým mezníkem byl pro obec silný požár, který ji v roce 1666 z velké části poškodil. O dva roky později se majitel panství stává Jiří Štěpán hrabě z Vrbna, za něhož je zámek barokně upraven. V roce 1694 statek koupil cisterciácký klášter na Velhradě a roku 1767 je opět v držení hrabat z Vrbna, kteří provedli v interiéru zámku rozsáhlé opravy. Po Mistrovských z Nemyšle, vládnoucích od roku 1840, se jako poslední majitelé obce Velké Heraltice uvádějí v letech 1899–1945 hrabata Bellegarde. Ti na zámku, ve kterém je dnes domov mládeže, provedli poslední úpravy a přistavěli…  číst dále

jps7, 28.2. 2005

Půdorys místa

Půdorys přízemí, Analýza přízemí (podle J. Svobody). Zrněně je vyznačeno raně gotické jádro, mřížkovaně zdivo pozdně gotické, šrafovaně renesanční, tečkovaně barokní
© Plaček M., Hrady a zámky na Moravě a ve Slezsku, Libri, 3. vydání, 2001, str. 357, obr. 403
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP),

Místa v okolí

 Štemplovec
 Loděnice
 arboretum
 Nový Dvůr
 Nový Dvůr
 Neplachovice
 větrný mlýn
 Hlavnice
 Holasovice
 Sosnová
 Sosnová
 Jezdkovice
 zvonice
 Vartnov
 Stěbořice
 Choltice
 Mladecko
 Držkovice
 Litultovice
 větrný mlýn
 Držkovice
 Branice
 Jakartovice
 Dolní Životice
 kostel sv. Anny
 Slavkov
 Dolní Životice
 Staré Heřminovy
 kaple sv. Anny
 Jakartovice-Deštné
 Cvilín
 kostel sv. Michala
 městské koupaliště
 kostel sv. Hedviky
 Cvilín
 kostel sv. Vavřince
 Štáblovice
 Slezská univerzita
 synagoga
 evangelický kostel
 Obchodní dům Breda
 Brantice
 kostel Panny Marie
 kostel sv. Alžběty
 Obecní dům
 Slezské divadlo
 nová radnice
 Blücherův palác
 Sobkův palác
 radnice
 městské hradby
 Krnov
 městské hradby
 kostel sv. Tekly
 kostel sv. Martina
 Opava
 evangelický kostel
 Filípkův dvůr
 kaple sv. Kříže
 Melč
 kostel sv. Vavřince
 Zátor
 Slezská Harta
 kostel sv. Floriána
 Medlice
 kostel sv. Martina
 Šternek
 kostel sv. Michala
 Weisshuhnův kanál
 Kerhartice
 Ježník
 Hradec nad Moravicí
 kostel sv. Markéty
 Raduň
 Jakubčovické šance
 Šance
Kontaktní informace
ODBORNÉ UČILIŠTĚ
A PRAKTICKÁ ŠKOLA
Opavská 1
747 75 Velké Heraltice
Tel: +420 553 663 004
ZVSI.Heraltice@quick.cz
Základní informace místa
ID místa: 2897
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 9.6.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama