Zámek v rozsáhlém parku nad Heraltickým potokem, přestavěný koncem 16. století z gotického hradu s válcovou věží. Další přestavby v 17., 18. a 19. stol. Dispozici tvoří půdorys s malým a velkým nádvořím, mezi ně vestavěna novogotická kaple.
Hlavní obrázek místa
západní průčelí zámku
© Jan P. Štěpánek 03/2008
Při východním okraji obce v rozsáhlém parku nad Heraltickým potokem se nachází zámek jehož sloh nelze jednoznačně definovat. Jádro zámku tvoří pozůstatky hradu ze 14. stol. s válcovou věží. Západně od věže je dnes dvoupatrové křídlo, které spolu s jednopatrovými křídly obklopuje velké nádvoří. Východně od věže je malé nádvoří, obklopené pozůstatky renesančního zámku s charakteristickými renesančními klenbami. Mezi nádvoří byla na přelomu 19. a 20. století vestavěna novogotická kaple.
L.P., 9.6. 2005
popis

Kolem malého nádvoří se zachovala částečně ve hmotě budov původní malá bergfritová dispozice z přelomu 13. a 14. století. V druhé polovině 15. století došlo k rozšíření dispozice o zděné předhradí – to se pak stalo součástí zdí renesančního zámku. Nová pozdně gotická budova s průjezdem a sálem byla přistavěna ke vstupnímu průčelí jižně od věže. Tuto přestavbu provedl s největší pravděpodobností Hynčík Bírka z Násilé. Na počátku 20. století byla do sálu vestavěna pseudogotická kaple. V polovině 16. století pánové z Vrbna zvýšili gotické paláce na dvě patra a palác na západě prodloužili na sever. V druhé polovině 17. století Jiří Štěpán z Vrbna postavil na severní straně jádra za původní hradbou třípodlažní budovu, do dvora pak otevřené patrové ochozy s arkádami na pilířích. V předhradí přibyly patrové budovy s arkádami v přízemí, změněny byly i fasáda, okna a některé klenby. Okolo roku…  číst dále

Miroslav Plaček: Hrady a zámky na Moravě a ve Slezsku, Libri, Praha 2001, 25.11. 2007

historie

Krásný renesanční zámek byl z původního hradu přestavěn ke konci 16. století. V roce 1600 Štěpán z Vrna Velké Heraltice prodal Zikmundovi mladšímu Sedlickému z Choltic a pouhých 11 let nato je od něj koupil Bohuslav Pavlovský z Pavlovic. Po jeho smrti obec připadá Václavovi svobodnému pánovi z Oppersdorfu. Nešťastným historickým mezníkem byl pro obec silný požár, který ji v roce 1666 z velké části poškodil. O dva roky později se majitel panství stává Jiří Štěpán hrabě z Vrbna, za něhož je zámek barokně upraven. V roce 1694 statek koupil cisterciácký klášter na Velhradě a roku 1767 je opět v držení hrabat z Vrbna, kteří provedli v interiéru zámku rozsáhlé opravy. Po Mistrovských z Nemyšle, vládnoucích od roku 1840, se jako poslední majitelé obce Velké Heraltice uvádějí v letech 1899–1945 hrabata Bellegarde. Ti na zámku, ve kterém je dnes domov mládeže, provedli poslední úpravy a přistavěli…  číst dále

jps7, 28.2. 2005

Půdorys místa

Půdorys přízemí, Analýza přízemí (podle J. Svobody). Zrněně je vyznačeno raně gotické jádro, mřížkovaně zdivo pozdně gotické, šrafovaně renesanční, tečkovaně barokní
© Plaček M., Hrady a zámky na Moravě a ve Slezsku, Libri, 3. vydání, 2001, str. 357, obr. 403
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

4.8.2010 23:18 kamila
učila sem se tam jako zahradnice a byla sem spokojena mohu doporučit.
20.3.2007 19:04 lida machačová
jsme se nedostali,ale do zámeckého parku ano.byli jsme tam před dvěma lety na podzim,kdy celý park hrál všemi barvami.je to krásné místo a zámek se jim moc poved.je z něj myslím,nějaký domov mládeže a ikdyž jsme potkali učitelky s dětma,tak nás nevyhnaly.
Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP),

Místa v okolí

 Šibenice
 Štemplovec
 Loděnice
 arboretum
 Nový Dvůr
 Nový Dvůr
 Neplachovice
 větrný mlýn
 Hlavnice
 Holasovice
 Sosnová
 Sosnová
 Jezdkovice
 Sosnová
 zvonice
 Vartnov
 Stěbořice
 Choltice
 Mladecko
 Držkovice
 Litultovice
 Držkovice
 větrný mlýn
 Branice
 Jakartovice
 Dolní Životice
 kostel sv. Anny
 Slavkov
 Dolní Životice
 Staré Heřminovy
 kaple sv. Anny
 Jakartovice-Deštné
 Cvilín
 kostel sv. Michala
 městské koupaliště
 kostel sv. Hedviky
 Cvilín
 Justiční palác
 kostel sv. Vavřince
 Štáblovice
 Slezská univerzita
 synagoga
 socha Petra Bezruče
 kostel Panny Marie
 evangelický kostel
 Obchodní dům Breda
 Brantice
 kostel sv. Alžběty
 Obecní dům
 Slezské divadlo
 nová radnice
 Blücherův palác
 Sobkův palác
 radnice
 městské hradby
 Krnov
 městské hradby
 kostel sv. Tekly
 kostel sv. Martina
 Opava
 evangelický kostel
 Filípkův dvůr
 kaple sv. Kříže
 Hanuše
 Melč
 kostel sv. Vavřince
 Zátor
 kostel sv. Floriána
 kostel sv. Martina
 Medlice
 Šternek
 Kerhartice
 Ježník
 kostel sv. Michala
 Weisshuhnův kanál
 Hradec nad Moravicí
 kostel sv. Markéty
 Raduň
 Jakubčovické šance
 Šance
Kontaktní informace
ODBORNÉ UČILIŠTĚ
A PRAKTICKÁ ŠKOLA
Opavská 1
747 75 Velké Heraltice
Tel: +420 553 663 004
ZVSI.Heraltice@quick.cz
Základní informace místa
ID místa: 2897
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 9.6.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Naposledy navštívené

reklama