Hrobka hraběcího rodu Bellegarde v podobě menší kolonády při ohradní zdi areálu hřbitova s kostelem. Postavena koncem 19. stol. Bellegardeové získali panství Velké Heraldice sňatkem a vlastnili je v l. 1899-1945.
Hlavní obrázek místa
hrobka rodu Bellegarde na hřbitově ve Velkých Heralticích
© Jan P. Štěpánek 03/2008
Bellegardové měli dělený rodový znak. V horní polovině byl na zlatém poli umístěn říšský orel. Dolní polovinu tvořil na modrém poli zlatý, dolů obrácený plamenný oblouk s pěti dolů šlehajícími plameny. V klenotu měl rod vzlétající stříbrnou orlici s palmovou ratolestí na koruně helmice. Přikrývadla modré a zlaté barvy.
Jan P. Štěpánek, 4.10. 2008
popis

Popis hrobky

Bellegardeové si vybudovali v sousedství velkoheraltického kostela Neposkvrněného početí Panny Marie v areálu hřbitova při ohradní zdi svou rodovou hrobku. Stalo se tak patrně někdy v poslední třetině 19. století. Hrobka má podobu jednostranné kolonády o pětici oblouků na sloupech s dórskou hlavicí. Kryje jí prostá stanová střecha. V ose stavby je umístěn štít s aliančním erbem Bellegardeů. Na zadní stěně hrobky jsou štukem vyznačeny půlkruhově zakončené rámy slepých polí. Až na střední s motivem ukřižovaného Krista jsou tato pole prázdná. Na podlaze stavby jsou umístěny náhrobní deska náhrobku hraběnky Rudolfiny Kinské a středová deska s křížem a kovovým erbem Bellegardeů. Na stěně pod štukovými poli jsou umístěny malé měděné desky se jmény a daty dalších příslušníků rodu Bellegarde. Ke kamenné ohradní zdi hřbitova je hrobka přičleněna nízkým litinovým ozdobným plotem s brankou.

Jan P. Štěpánek, 4.10. 2008

historie

Historie rodu Bellegarde ve Velkých Heralticích

Hraběcí rod Bellegarde odvozuje svůj původ ze Savojska a jeho prvního příslušníka, jistého Noyela de Bellegarde. Prvním z rodu, kdo dostal český inkolát, byl Franz von Bellegarde, říšský hrabě, v roce 1741 od císařovny Marie Terezie. Franz (František) zastával úřad ministra války. Bellegardové byli rozděleni na větev štýrskou a slezsko-rakouskou. Právě druhá větev se díky sňatku usadila ve Velkých Heralticích. Dcera Vilmy hraběnky Kinské Rudolfina Karolina, majitelka panství od roku 1859, byla provdána za Františka Alexandra Heinricha Ernsta von Bellegarde (1833 – 1912). František Alexandr byl nositelem maltézského řádu. Jedinou majitelkou však i po svatbě zůstala Rudolfina Karolina Kinská. Po její smrti v roce 1899 bylo panství zapsáno na jejího manžela. Po Františkově smrti v roce 1912 panství připadlo jeho synovi Augustu Bellegardovi (1858 – 1929). Posledními majiteli zámku a panství byly od roku 1929 dcery Augusta Bellegardeho Arnoštka,…  číst dále

Jan P. Štěpánek dle více zdrojů, 4.10. 2008

Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP),

Místa v okolí

 Velké Heraltice
 Loděnice
 Štemplovec
 větrný mlýn
 Sosnová
 Sosnová
 Hlavnice
 arboretum
 Nový Dvůr
 Nový Dvůr
 Neplachovice
 zvonice
 Vartnov
 Jezdkovice
 Holasovice
 větrný mlýn
 Choltice
 Stěbořice
 Mladecko
 Litultovice
 Jakartovice
 Staré Heřminovy
 Držkovice
 Držkovice
 Branice
 Dolní Životice
 Jakartovice-Deštné
 Dolní Životice
 Slavkov
 kostel sv. Anny
 Cvilín
 kostel sv. Michala
 kaple sv. Anny
 Cvilín
 Brantice
 městské koupaliště
 kostel Panny Marie
 kostel sv. Vavřince
 Štáblovice
 Krnov
 kostel sv. Hedviky
 radnice
 kostel sv. Martina
 Justiční palác
 městské hradby
 evangelický kostel
 Slezská univerzita
 synagoga
 socha Petra Bezruče
 evangelický kostel
 Obchodní dům Breda
 kostel sv. Alžběty
 Obecní dům
 Slezské divadlo
 nová radnice
 kostel sv. Tekly
 kostel sv. Vavřince
 Sobkův palác
 Zátor
 městské hradby
 Blücherův palác
 Opava
 Slezská Harta
 Filípkův dvůr
 Melč
 kaple sv. Kříže
 Medlice
 kostel sv. Michala
 Šternek
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Floriána
 Kerhartice
 Ježník
 Weisshuhnův kanál
 Hradec nad Moravicí
 kostel sv. Markéty
 Velký Roudný
 Jakubčovické šance
 Šance
Základní informace místa
ID místa: 6844
Typ místa: sakrální památky
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 4.10.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama