Loděnice

Hotel Zámeček Kocharowsky
Barokní zámek vznikl přestavbou pův. renesančního zámku, postaveného koncem 16. stol. Martinem Kynarem ze Serfenštejnu. V 1. pol. 18. stol. byl v majetku Jana Julia Frobela barokně přestavěn. V 1. pol. 19. stol. Sedlničtí z Choltic založili zám. park. Od r. 2007 v soukr. majetku, slouží jako hotel.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 10/2004
Zámek se nachází v obci Loděnice dnes části Holasovic. Zámeček je využíván jako ubytovací a stravovací zařízení. Jedná se o jednopatrovou barokní budovu, obdélníkového půdorysu s mansardovou střechou. V průčelí rizalit s trojúhelníkovým štítem.
10.10. 2004
popis

Volně stojící jednopatrová budova obdélného půdorysu s mansardovou střechou. V ose hlavního průčelí je rizalit, fasádu budovy člení na nárožích pilastry s vpadlými výplněmi s páskovým dekorem se zvonečkovým motivem. Vstupní portál je zdobený rozeklaným frontonem. Obdélná okna jsou rámována profilovanou šambránou, v části rizalitu mají zvlněné nadokenní římsy. U zámku je přírodně krajinářský park.

E. Horáková podle Umělecké památky Moravy a Slezska 1., Bohumil Samek, Academia 1994, 29.10. 2012

historie

Dnešní barokní zámek stojí na místě původního renesančního zámečku, který vybudoval koncem 16. stol. tehdejší majitel části Loděnic, Martin Kynar ze Serfenštejnu, na místě fojství (sídla soudního úředníka). V roce 1592 sem byla umístěna tiskárna z Jezdkovic. Později statek prodal, a v držení zámku se vystřídalo několik majitelů. V 1. čtvrtině 18. stol. vlastnil statek Jan Julius Frobel a zámek přestavěl barokně. V 1. polovině 19. stol. patřil zámek Sedlnickým z Choltic a za nich byl v okolí zámku založen krajinářský park. Zámek byl v této době využíván již jen jako vrchnostenský úřad. Od roku 2007 je zámek v soukromém vlastnictví a slouží jako hotel.

L. Pitter, E. Horáková podle: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Severní Morava; Umělecké památky Moravy a Slezska 1., Bohumil Samek, Academia 1994, 11.10. 2004

Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Holasovice

Místa v okolí

 Neplachovice
 Štemplovec
 Holasovice
 Velké Heraltice
 Držkovice
 Šibenice
 Držkovice
 Branice
 Vartnov
 Nový Dvůr
 Stěbořice
 Nový Dvůr
 arboretum
 zvonice
 Jezdkovice
 Hlavnice
 Sosnová
 Sosnová
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Anny
 větrný mlýn
 Cvilín
 Slavkov
 kostel sv. Tekly
 Sosnová
 Choltice
 kostel sv. Hedviky
 Justiční palác
 Litultovice
 Slezská univerzita
 synagoga
 Obchodní dům Breda
 Cvilín
 socha Petra Bezruče
 evangelický kostel
 Slezské divadlo
 kostel sv. Alžběty
 Dolní Životice
 nová radnice
 Mladecko
 Obecní dům
 Dolní Životice
 Blücherův palác
 Sobkův palác
 městské hradby
 Filípkův dvůr
 Opava
 kaple sv. Kříže
 větrný mlýn
 radnice
 Krnov
 městské hradby
 kostel sv. Martina
 evangelický kostel
 Jakartovice
 kostel sv. Vavřince
 Štáblovice
 Staré Heřminovy
 Oldřišov
 Brantice
 Jakartovice-Deštné
 Hanuše
 kostel sv. Michala
 Velké Hoštice
 Ježník
 Zátor
 kostel Panny Marie
 Hradec nad Moravicí
 Raduň
 Suché Lazce
 Kobylí
 obecní kaple
 Slezská Harta
 Hošťálkovy
 Medlice
 Šternek
Kontaktní informace
Zámeček Kocharowsky
Loděnice 105
747 74 Neplachovice
Tel: 777 591 960
http://www.kocharowsky.eu
liborheinz@gmail.com
Základní informace místa
ID místa: 2639
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 11.10.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama