zámek Loděnice

Hotel Zámeček Kocharowsky
Barokní zámek vznikl přestavbou pův. renesančního zámku, postaveného koncem 16. stol. Martinem Kynarem ze Serfenštejnu. V 1. pol. 18. stol. byl v majetku Jana Julia Frobela barokně přestavěn. V 1. pol. 19. stol. Sedlničtí z Choltic založili zám. park. Od r. 2007 v soukr. majetku, slouží jako hotel.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 10/2004
Zámek se nachází v obci Loděnice dnes části Holasovic. Zámeček je využíván jako ubytovací a stravovací zařízení. Jedná se o jednopatrovou barokní budovu, obdélníkového půdorysu s mansardovou střechou. V průčelí rizalit s trojúhelníkovým štítem.
10.10. 2004
popis

Volně stojící jednopatrová budova obdélného půdorysu s mansardovou střechou. V ose hlavního průčelí je rizalit, fasádu budovy člení na nárožích pilastry s vpadlými výplněmi s páskovým dekorem se zvonečkovým motivem. Vstupní portál je zdobený rozeklaným frontonem. Obdélná okna jsou rámována profilovanou šambránou, v části rizalitu mají zvlněné nadokenní římsy. U zámku je přírodně krajinářský park.

E. Horáková podle Umělecké památky Moravy a Slezska 1., Bohumil Samek, Academia 1994, 29.10. 2012

historie

Dnešní barokní zámek stojí na místě původního renesančního zámečku, který vybudoval koncem 16. stol. tehdejší majitel části Loděnic, Martin Kynar ze Serfenštejnu, na místě fojství (sídla soudního úředníka). V roce 1592 sem byla umístěna tiskárna z Jezdkovic. Později statek prodal, a v držení zámku se vystřídalo několik majitelů. V 1. čtvrtině 18. stol. vlastnil statek Jan Julius Frobel a zámek přestavěl barokně. V 1. polovině 19. stol. patřil zámek Sedlnickým z Choltic a za nich byl v okolí zámku založen krajinářský park. Zámek byl v této době využíván již jen jako vrchnostenský úřad. Od roku 2007 je zámek v soukromém vlastnictví a slouží jako hotel.

L. Pitter, E. Horáková podle: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Severní Morava; Umělecké památky Moravy a Slezska 1., Bohumil Samek, Academia 1994, 11.10. 2004

Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Holasovice

Místa v okolí

 Neplachovice
 Štemplovec
 Holasovice
 Velké Heraltice
 Držkovice
 Držkovice
 Branice
 Vartnov
 Nový Dvůr
 arboretum
 Nový Dvůr
 Stěbořice
 zvonice
 Jezdkovice
 Sosnová
 Hlavnice
 kaple sv. Anny
 Sosnová
 Cvilín
 kostel sv. Anny
 větrný mlýn
 Slavkov
 kostel sv. Tekly
 Choltice
 kostel sv. Hedviky
 Litultovice
 Cvilín
 Obchodní dům Breda
 Slezská univerzita
 synagoga
 evangelický kostel
 Slezské divadlo
 kostel sv. Alžběty
 Dolní Životice
 nová radnice
 Mladecko
 Obecní dům
 Dolní Životice
 Blücherův palác
 Sobkův palác
 městské hradby
 Opava
 Filípkův dvůr
 větrný mlýn
 kaple sv. Kříže
 radnice
 Krnov
 kostel sv. Martina
 městské hradby
 evangelický kostel
 Jakartovice
 kostel sv. Vavřince
 Štáblovice
 Oldřišov
 Staré Heřminovy
 Brantice
 Jakartovice-Deštné
 kostel sv. Michala
 Velké Hoštice
 Ježník
 Zátor
 Hradec nad Moravicí
 kostel Panny Marie
 Raduň
 Suché Lazce
 Kobylí
 obecní kaple
 Hošťálkovy
 Slezská Harta
 Medlice
 Šternek
Kontaktní informace
Zámeček Kocharowsky
Loděnice 105
747 74 Neplachovice
Tel: 777 591 960
http://www.kocharowsky.eu
liborheinz@gmail.com
Základní informace místa
ID místa: 2639
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 11.10.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama