Loděnice

Hotel Zámeček Kocharowsky
Barokní zámek vznikl přestavbou pův. renesančního zámku, postaveného koncem 16. stol. Martinem Kynarem ze Serfenštejnu. V 1. pol. 18. stol. byl v majetku Jana Julia Frobela barokně přestavěn. V 1. pol. 19. stol. Sedlničtí z Choltic založili zám. park. Od r. 2007 v soukr. majetku, slouží jako hotel.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 10/2004
Zámek se nachází v obci Loděnice dnes části Holasovic. Zámeček je využíván jako ubytovací a stravovací zařízení. Jedná se o jednopatrovou barokní budovu, obdélníkového půdorysu s mansardovou střechou. V průčelí rizalit s trojúhelníkovým štítem.
10.10. 2004
popis

Volně stojící jednopatrová budova obdélného půdorysu s mansardovou střechou. V ose hlavního průčelí je rizalit, fasádu budovy člení na nárožích pilastry s vpadlými výplněmi s páskovým dekorem se zvonečkovým motivem. Vstupní portál je zdobený rozeklaným frontonem. Obdélná okna jsou rámována profilovanou šambránou, v části rizalitu mají zvlněné nadokenní římsy. U zámku je přírodně krajinářský park.

E. Horáková podle Umělecké památky Moravy a Slezska 1., Bohumil Samek, Academia 1994, 29.10. 2012

historie

Dnešní barokní zámek stojí na místě původního renesančního zámečku, který vybudoval koncem 16. stol. tehdejší majitel části Loděnic, Martin Kynar ze Serfenštejnu, na místě fojství (sídla soudního úředníka). V roce 1592 sem byla umístěna tiskárna z Jezdkovic. Později statek prodal, a v držení zámku se vystřídalo několik majitelů. V 1. čtvrtině 18. stol. vlastnil statek Jan Julius Frobel a zámek přestavěl barokně. V 1. polovině 19. stol. patřil zámek Sedlnickým z Choltic a za nich byl v okolí zámku založen krajinářský park. Zámek byl v této době využíván již jen jako vrchnostenský úřad. Od roku 2007 je zámek v soukromém vlastnictví a slouží jako hotel.

L. Pitter, E. Horáková podle: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Severní Morava; Umělecké památky Moravy a Slezska 1., Bohumil Samek, Academia 1994, 11.10. 2004

Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Holasovice

Místa v okolí

 Neplachovice
 Štemplovec
 Holasovice
 Velké Heraltice
 Držkovice
 Držkovice
 Branice
 Vartnov
 Nový Dvůr
 Stěbořice
 Nový Dvůr
 arboretum
 zvonice
 Jezdkovice
 Hlavnice
 Sosnová
 Sosnová
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Anny
 větrný mlýn
 Cvilín
 Slavkov
 kostel sv. Tekly
 Choltice
 kostel sv. Hedviky
 Justiční palác
 Litultovice
 Slezská univerzita
 synagoga
 Obchodní dům Breda
 Cvilín
 socha Petra Bezruče
 evangelický kostel
 Slezské divadlo
 kostel sv. Alžběty
 Dolní Životice
 nová radnice
 Mladecko
 Obecní dům
 Dolní Životice
 Blücherův palác
 Sobkův palác
 městské hradby
 Filípkův dvůr
 Opava
 kaple sv. Kříže
 větrný mlýn
 radnice
 Krnov
 městské hradby
 kostel sv. Martina
 evangelický kostel
 Jakartovice
 kostel sv. Vavřince
 Štáblovice
 Staré Heřminovy
 Oldřišov
 Brantice
 Jakartovice-Deštné
 kostel sv. Michala
 Velké Hoštice
 Ježník
 Zátor
 kostel Panny Marie
 Hradec nad Moravicí
 Raduň
 Suché Lazce
 Kobylí
 obecní kaple
 Slezská Harta
 Hošťálkovy
 Medlice
 Šternek
Kontaktní informace
Zámeček Kocharowsky
Loděnice 105
747 74 Neplachovice
Tel: 777 591 960
http://www.kocharowsky.eu
liborheinz@gmail.com
Základní informace místa
ID místa: 2639
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 11.10.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama