Zámek nechala postavit Marie Elgerová z Eichbergu v letech 1833–1834 na místě starého, zaniklého zámku. Později jej získali Pillersdorfové, kteří ho vlastnili až do roku 1945. Dnes je v zámku pobočka Zemského archivu v Opavě.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 10/2004
V obci Neplachovice, při silnici z Opavy do Krnova, stojí v její severní části zámek z roku 1834. Zámek byl vystavěn v pozdně empírovém slohu. Jedná se o jednopatrovou obdélníkovitou budovu se sedlovou střechou. V průčelí je balkón podpíraný čtyřmi toskánskými sloupy. Z druhé strany je terasa s dvouramenným schodištěm. V parku barokní plastiky. Zámek je z části podobný nedalekému zámku ve Štemplovci, který byl postaven přibližně ve stejné době.
8.10. 2004
historie

V obci Neplachovice stávala původně tvrz, snad ze 14. století. Avšak první zmínka v písemnostech je o ní až v roce 1490. Pravděpodobně v 17. stol. , kdy statek vlastnili Lichnovští z Voštic byla tvrz přestavěna na zámek. Tento zámek je v literatuře označován jako starý a koncem 18. století jej zničili pruští vojáci. Dnes nelze ani s jistotou říci, kde stával. Počátkem 19. stol. vlastnila Neplachovice Marie Elgerová z Eichbergu a ta nechala v letech 1833 – 1834 postavit dnešní – nový zámek.Jeho posledními majiteli byli Pillersdorfové a to až do roku 1945. Dnes v zámku sídlí pobočka Zemského archivu v Opavě.

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Severní Morava, 8.10. 2004

Další texty historie
Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP),

Místa v okolí

 Holasovice
 Loděnice
 Štemplovec
 Držkovice
 Držkovice
 Velké Heraltice
 Branice
 Stěbořice
 Nový Dvůr
 Nový Dvůr
 arboretum
 Vartnov
 kaple sv. Anny
 Jezdkovice
 zvonice
 kostel sv. Tekly
 kostel sv. Anny
 Slavkov
 kostel sv. Hedviky
 Justiční palác
 Slezská univerzita
 synagoga
 Obchodní dům Breda
 socha Petra Bezruče
 evangelický kostel
 Slezské divadlo
 kostel sv. Alžběty
 Hlavnice
 Obecní dům
 nová radnice
 Blücherův palác
 Sobkův palác
 Cvilín
 Filípkův dvůr
 městské hradby
 Opava
 Choltice
 větrný mlýn
 kaple sv. Kříže
 Sosnová
 Sosnová
 Litultovice
 Dolní Životice
 Dolní Životice
 Cvilín
 Oldřišov
 Mladecko
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 Krnov
 kostel sv. Martina
 městské hradby
 Štáblovice
 větrný mlýn
 evangelický kostel
 Jakartovice
 Velké Hoštice
 Jakartovice-Deštné
 Staré Heřminovy
 Brantice
 Raduň
 Hradec nad Moravicí
 Suché Lazce
 kostel sv. Michala
 Kravaře
 Ježník
 obecní kaple
 kostel Panny Marie
 Štítina
 Kobylí
 Přerovec
 Hošťálkovy
 Medlice
 Šternek
Kontaktní informace
Zámecká 81
747 74 Neplachovice
Tel: 776 830 062
romanantala@live.com
Základní informace místa
ID místa: 2635
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 8.10.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama