Zámek nechala postavit Marie Elgerová z Eichbergu v letech 1833–1834 na místě starého, zaniklého zámku. Později jej získali Pillersdorfové, kteří ho vlastnili až do roku 1945. Dnes je v zámku pobočka Zemského archivu v Opavě.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 10/2004
V obci Neplachovice, při silnici z Opavy do Krnova, stojí v její severní části zámek z roku 1834. Zámek byl vystavěn v pozdně empírovém slohu. Jedná se o jednopatrovou obdélníkovitou budovu se sedlovou střechou. V průčelí je balkón podpíraný čtyřmi toskánskými sloupy. Z druhé strany je terasa s dvouramenným schodištěm. V parku barokní plastiky. Zámek je z části podobný nedalekému zámku ve Štemplovci, který byl postaven přibližně ve stejné době.
8.10. 2004
historie

V obci Neplachovice stávala původně tvrz, snad ze 14. století. Avšak první zmínka v písemnostech je o ní až v roce 1490. Pravděpodobně v 17. stol. , kdy statek vlastnili Lichnovští z Voštic byla tvrz přestavěna na zámek. Tento zámek je v literatuře označován jako starý a koncem 18. století jej zničili pruští vojáci. Dnes nelze ani s jistotou říci, kde stával. Počátkem 19. stol. vlastnila Neplachovice Marie Elgerová z Eichbergu a ta nechala v letech 1833 – 1834 postavit dnešní – nový zámek.Jeho posledními majiteli byli Pillersdorfové a to až do roku 1945. Dnes v zámku sídlí pobočka Zemského archivu v Opavě.

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Severní Morava, 8.10. 2004

Další texty historie
Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP),

Místa v okolí

 Holasovice
 Loděnice
 Štemplovec
 Držkovice
 Držkovice
 Šibenice
 Velké Heraltice
 Stěbořice
 Branice
 Nový Dvůr
 Nový Dvůr
 arboretum
 Vartnov
 kaple sv. Anny
 Jezdkovice
 zvonice
 kostel sv. Tekly
 Slavkov
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Hedviky
 Justiční palác
 Slezská univerzita
 synagoga
 Obchodní dům Breda
 evangelický kostel
 socha Petra Bezruče
 Slezské divadlo
 kostel sv. Alžběty
 Hlavnice
 Obecní dům
 nová radnice
 Blücherův palác
 Sobkův palác
 Cvilín
 Filípkův dvůr
 městské hradby
 Opava
 Choltice
 větrný mlýn
 kaple sv. Kříže
 Sosnová
 Sosnová
 Litultovice
 Dolní Životice
 Sosnová
 Dolní Životice
 Cvilín
 Oldřišov
 Mladecko
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 Krnov
 kostel sv. Martina
 Štáblovice
 městské hradby
 větrný mlýn
 evangelický kostel
 Jakartovice
 Hanuše
 Velké Hoštice
 Jakartovice-Deštné
 Staré Heřminovy
 Brantice
 Raduň
 Hradec nad Moravicí
 kostel sv. Michala
 Suché Lazce
 Kravaře
 Ježník
 obecní kaple
 kostel Panny Marie
 Štítina
 Kobylí
 Přerovec
 Hošťálkovy
 Medlice
 Šternek
Kontaktní informace
Zámecká 81
747 74 Neplachovice
Tel: 776 830 062
romanantala@live.com
Základní informace místa
ID místa: 2635
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 8.10.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama