Zámek nechala postavit Marie Elgerová z Eichbergu v letech 1833–1834 na místě starého, zaniklého zámku. Později jej získali Pillersdorfové, kteří ho vlastnili až do roku 1945. Dnes je v zámku pobočka Zemského archivu v Opavě.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 10/2004
V obci Neplachovice, při silnici z Opavy do Krnova, stojí v její severní části zámek z roku 1834. Zámek byl vystavěn v pozdně empírovém slohu. Jedná se o jednopatrovou obdélníkovitou budovu se sedlovou střechou. V průčelí je balkón podpíraný čtyřmi toskánskými sloupy. Z druhé strany je terasa s dvouramenným schodištěm. V parku barokní plastiky. Zámek je z části podobný nedalekému zámku ve Štemplovci, který byl postaven přibližně ve stejné době.
8.10. 2004
historie

V obci Neplachovice stávala původně tvrz, snad ze 14. století. Avšak první zmínka v písemnostech je o ní až v roce 1490. Pravděpodobně v 17. stol. , kdy statek vlastnili Lichnovští z Voštic byla tvrz přestavěna na zámek. Tento zámek je v literatuře označován jako starý a koncem 18. století jej zničili pruští vojáci. Dnes nelze ani s jistotou říci, kde stával. Počátkem 19. stol. vlastnila Neplachovice Marie Elgerová z Eichbergu a ta nechala v letech 1833 – 1834 postavit dnešní – nový zámek.Jeho posledními majiteli byli Pillersdorfové a to až do roku 1945. Dnes v zámku sídlí pobočka Zemského archivu v Opavě.

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Severní Morava, 8.10. 2004

Další texty historie
Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP),

Místa v okolí

 Holasovice
 Loděnice
 Štemplovec
 Držkovice
 Držkovice
 Velké Heraltice
 Branice
 Stěbořice
 Nový Dvůr
 Nový Dvůr
 arboretum
 Vartnov
 kaple sv. Anny
 Jezdkovice
 zvonice
 kostel sv. Tekly
 Slavkov
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Hedviky
 Slezská univerzita
 synagoga
 Obchodní dům Breda
 evangelický kostel
 Slezské divadlo
 Hlavnice
 kostel sv. Alžběty
 Obecní dům
 nová radnice
 Blücherův palác
 Sobkův palác
 Cvilín
 Filípkův dvůr
 městské hradby
 Choltice
 Opava
 větrný mlýn
 kaple sv. Kříže
 Sosnová
 Sosnová
 Litultovice
 Dolní Životice
 Dolní Životice
 Cvilín
 Oldřišov
 Mladecko
 Krnov
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Martina
 Štáblovice
 městské hradby
 větrný mlýn
 evangelický kostel
 Jakartovice
 Velké Hoštice
 Jakartovice-Deštné
 Staré Heřminovy
 Brantice
 Raduň
 Hradec nad Moravicí
 kostel sv. Michala
 Kravaře
 Ježník
 obecní kaple
 kostel Panny Marie
 Štítina
 Kobylí
 Přerovec
 Hošťálkovy
 Medlice
 Šternek
Kontaktní informace
Zámecká 81
747 74 Neplachovice
Tel: 776 830 062
romanantala@live.com
Základní informace místa
ID místa: 2635
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 8.10.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama