Nevelké tvrziště v podobě okružního valu, mělkého bývalého vodního příkopu a pahorku jádra o velikosti 25 x 17 m. Rozkládá se na severozápadním okraji osady Držkovice na pravém břehu řeky Opavy. Doba existence tvrziště prozatím nebyla prokázána.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled na jádro tvrziště
© Jan P. Štěpánek 02/2014
Výrazné terénní pozůstatky nevelkého tvrziště na severozápadním okraji osady Držkovice, nyní součásti městské části Opava-Vávrovice. Z původní samostatné obce dnes na českém území, na pravém břehu řeky Opavy, zůstalo jen několik trvale obydlených stavení. Hlavní část původní obce na levém břehu řeky připadla na počátku 20. století dnešnímu Polsku. Vlastní tvrziště se znatelnými pozůstatky okružního valu, příkopu a pahorku jádra se rozkládá na okraji osady, za domem č.p. 10, jižně od toku řeky Opavy. Areál je volně přístupný.
© Jan P. Štěpánek, 17.2. 2014
popis

Držkovické tvrziště bylo založeno na pravém, českém břehu řeky Opavy, na hraně terasy říční nivy. Není jisté, zdali bylo tvrziště chráněno mlýnským náhonem, který jej obtékal ze tří stran (vyjma jižní), od samého počátku, nebo byl tento náhon zřízen až později a pouze kopíroval terénní situaci tvrze. Zdá se však spíše, že byl zřízen spolu s tvrzí, neboť vodou z náhonu byl napájen příkop tvrziště. Tomu by odpovídal i průkop valem tvrziště v severozápadním nároží. Samotný areál tvrziště má přibližně čtvercový areál s oblým jihovýchodním kvadrantem (cca 42 x 40 m), vymezený nevysokým vnějším valem. Uprostřed této plochy se z mělkého (kdysi zavodněného) příkopu zvedá o 1 - 2 m vlastní jádro tvrziště, zajímavého peckovitého tvaru s hlavní osou směřující ve směru jz. - sv. (25 x 17 m). Plocha centrálního pahorku nenese výraznější stopy terénních nerovností, pouze s výjimkou severních částí. Zástavba tvrze snad byla převážně dřevěná či jen…  číst dále

© Jan P. Štěpánek, 18.2. 2014

Půdorys místa

Přibližný terénní náčrt situace tvrziště
© Jakub Ivánek: Tvrz v Držkovicích (okr. Opava) a její pozůstatky (in Časopis Slezského zemského muzea. Série B - vědy historické. Opava : Slezské zemské muzeum, 2008)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Opava-Vávrovice

Místa v okolí

 Držkovice
 Holasovice
 Neplachovice
 Štemplovec
 Loděnice
 kaple sv. Anny
 Stěbořice
 kostel sv. Hedviky
 Justiční palác
 Obchodní dům Breda
 synagoga
 Slezská univerzita
 socha Petra Bezruče
 Slezské divadlo
 kostel sv. Alžběty
 evangelický kostel
 nová radnice
 Obecní dům
 Filípkův dvůr
 Sobkův palác
 Blücherův palác
 městské hradby
 Opava
 kostel sv. Anny
 kaple sv. Kříže
 Slavkov
 Nový Dvůr
 Nový Dvůr
 arboretum
 Velké Heraltice
 Jezdkovice
 kostel sv. Tekly
 Oldřišov
 Branice
 Choltice
 Hlavnice
 Dolní Životice
 Vartnov
 Dolní Životice
 Velké Hoštice
 zvonice
 Litultovice
 větrný mlýn
 kostel sv. Vavřince
 Štáblovice
 Cvilín
 Mladecko
 Raduň
 Suché Lazce
 Kravaře
 Sosnová
 Sosnová
 Cvilín
 Hradec nad Moravicí
 obecní kaple
 Štítina
 kostel sv. Kateřiny
 Weisshuhnův kanál
 radnice
 kostel sv. Martina
 Krnov
 městské hradby
 Jakartovice
 evangelický kostel
 Jakubčovické šance
 Šance
 Jakartovice-Deštné
 Přerovec
 kostel sv. Michala
 kostel Panny Marie
 Pustá Polom
 kostel sv. Martina
Základní informace místa
ID místa: 11590
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 18.2.2014
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama