Nevelké tvrziště v podobě okružního valu, mělkého bývalého vodního příkopu a pahorku jádra o velikosti 25 x 17 m. Rozkládá se na severozápadním okraji osady Držkovice na pravém břehu řeky Opavy. Doba existence tvrziště prozatím nebyla prokázána.
Hlavní obrázek místa
jádro tvrze od severu
© D Dohňanský, 03/2015
Výrazné terénní pozůstatky nevelkého tvrziště na severozápadním okraji osady Držkovice, nyní součásti městské části Opava-Vávrovice. Z původní samostatné obce dnes na českém území, na pravém břehu řeky Opavy, zůstalo jen několik trvale obydlených stavení. Hlavní část původní obce na levém břehu řeky připadla na počátku 20. století dnešnímu Polsku. Vlastní tvrziště se znatelnými pozůstatky okružního valu, příkopu a pahorku jádra se rozkládá na okraji osady, za domem č.p. 10, jižně od toku řeky Opavy. Areál je volně přístupný.
© Jan P. Štěpánek, 17.2. 2014
popis

Držkovické tvrziště bylo založeno na pravém, českém břehu řeky Opavy, na hraně terasy říční nivy. Není jisté, zdali bylo tvrziště chráněno mlýnským náhonem, který jej obtékal ze tří stran (vyjma jižní), od samého počátku, nebo byl tento náhon zřízen až později a pouze kopíroval terénní situaci tvrze. Zdá se však spíše, že byl zřízen spolu s tvrzí, neboť vodou z náhonu byl napájen příkop tvrziště. Tomu by odpovídal i průkop valem tvrziště v severozápadním nároží. Samotný areál tvrziště má přibližně čtvercový areál s oblým jihovýchodním kvadrantem (cca 42 x 40 m), vymezený nevysokým vnějším valem. Uprostřed této plochy se z mělkého (kdysi zavodněného) příkopu zvedá o 1 - 2 m vlastní jádro tvrziště, zajímavého peckovitého tvaru s hlavní osou směřující ve směru jz. - sv. (25 x 17 m). Plocha centrálního pahorku nenese výraznější stopy terénních nerovností, pouze s výjimkou severních částí. Zástavba tvrze snad byla převážně dřevěná či jen…  číst dále

© Jan P. Štěpánek, 18.2. 2014

Půdorys místa

Přibližný terénní náčrt situace tvrziště
© Jakub Ivánek: Tvrz v Držkovicích (okr. Opava) a její pozůstatky (in Časopis Slezského zemského muzea. Série B - vědy historické. Opava : Slezské zemské muzeum, 2008)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Opava-Vávrovice

Místa v okolí

 Držkovice
 Holasovice
 Neplachovice
 Štemplovec
 Loděnice
 kaple sv. Anny
 Šibenice
 Stěbořice
 kostel sv. Hedviky
 Justiční palác
 Obchodní dům Breda
 synagoga
 Slezská univerzita
 kostel sv. Alžběty
 Slezské divadlo
 evangelický kostel
 socha Petra Bezruče
 nová radnice
 Obecní dům
 Filípkův dvůr
 Sobkův palác
 Blücherův palác
 Opava
 městské hradby
 kaple sv. Kříže
 kostel sv. Anny
 Slavkov
 Nový Dvůr
 Nový Dvůr
 arboretum
 Velké Heraltice
 Jezdkovice
 kostel sv. Tekly
 Oldřišov
 Branice
 Choltice
 Hlavnice
 Vartnov
 Dolní Životice
 Dolní Životice
 Velké Hoštice
 zvonice
 Litultovice
 větrný mlýn
 kostel sv. Vavřince
 Štáblovice
 Hanuše
 Cvilín
 Raduň
 Mladecko
 Kravaře
 Suché Lazce
 Sosnová
 Sosnová
 Cvilín
 Hradec nad Moravicí
 Sosnová
 obecní kaple
 Štítina
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Jiří
 Weisshuhnův kanál
 radnice
 Krnov
 kostel sv. Martina
 městské hradby
 evangelický kostel
 Jakartovice
 Šance
 Jakubčovické šance
 Jakartovice-Deštné
 Přerovec
 kostel sv. Michala
 kostel Panny Marie
 Pustá Polom
 kostel sv. Martina
Základní informace místa
ID místa: 11590
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 18.2.2014
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama