Nevelké tvrziště v podobě okružního valu, mělkého bývalého vodního příkopu a pahorku jádra o velikosti 25 x 17 m. Rozkládá se na severozápadním okraji osady Držkovice na pravém břehu řeky Opavy. Doba existence tvrziště prozatím nebyla prokázána.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled na jádro tvrziště
© Jan P. Štěpánek 02/2014
Výrazné terénní pozůstatky nevelkého tvrziště na severozápadním okraji osady Držkovice, nyní součásti městské části Opava-Vávrovice. Z původní samostatné obce dnes na českém území, na pravém břehu řeky Opavy, zůstalo jen několik trvale obydlených stavení. Hlavní část původní obce na levém břehu řeky připadla na počátku 20. století dnešnímu Polsku. Vlastní tvrziště se znatelnými pozůstatky okružního valu, příkopu a pahorku jádra se rozkládá na okraji osady, za domem č.p. 10, jižně od toku řeky Opavy. Areál je volně přístupný.
© Jan P. Štěpánek, 17.2. 2014
popis

Držkovické tvrziště bylo založeno na pravém, českém břehu řeky Opavy, na hraně terasy říční nivy. Není jisté, zdali bylo tvrziště chráněno mlýnským náhonem, který jej obtékal ze tří stran (vyjma jižní), od samého počátku, nebo byl tento náhon zřízen až později a pouze kopíroval terénní situaci tvrze. Zdá se však spíše, že byl zřízen spolu s tvrzí, neboť vodou z náhonu byl napájen příkop tvrziště. Tomu by odpovídal i průkop valem tvrziště v severozápadním nároží. Samotný areál tvrziště má přibližně čtvercový areál s oblým jihovýchodním kvadrantem (cca 42 x 40 m), vymezený nevysokým vnějším valem. Uprostřed této plochy se z mělkého (kdysi zavodněného) příkopu zvedá o 1 - 2 m vlastní jádro tvrziště, zajímavého peckovitého tvaru s hlavní osou směřující ve směru jz. - sv. (25 x 17 m). Plocha centrálního pahorku nenese výraznější stopy terénních nerovností, pouze s výjimkou severních částí. Zástavba tvrze snad byla převážně dřevěná či jen…  číst dále

© Jan P. Štěpánek, 18.2. 2014

Půdorys místa

Přibližný terénní náčrt situace tvrziště
© Jakub Ivánek: Tvrz v Držkovicích (okr. Opava) a její pozůstatky (in Časopis Slezského zemského muzea. Série B - vědy historické. Opava : Slezské zemské muzeum, 2008)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Opava-Vávrovice

Místa v okolí

 Držkovice
 Holasovice
 Neplachovice
 Štemplovec
 Loděnice
 kaple sv. Anny
 Stěbořice
 kostel sv. Hedviky
 Justiční palác
 synagoga
 Obchodní dům Breda
 Slezská univerzita
 socha Petra Bezruče
 kostel sv. Alžběty
 Slezské divadlo
 evangelický kostel
 nová radnice
 Obecní dům
 Filípkův dvůr
 Sobkův palác
 Blücherův palác
 Opava
 městské hradby
 kostel sv. Anny
 kaple sv. Kříže
 Slavkov
 Nový Dvůr
 Nový Dvůr
 arboretum
 Velké Heraltice
 Jezdkovice
 kostel sv. Tekly
 Oldřišov
 Branice
 Choltice
 Hlavnice
 Vartnov
 Dolní Životice
 Dolní Životice
 Velké Hoštice
 zvonice
 Litultovice
 větrný mlýn
 kostel sv. Vavřince
 Štáblovice
 Cvilín
 Raduň
 Mladecko
 Kravaře
 Suché Lazce
 Sosnová
 Sosnová
 Cvilín
 Hradec nad Moravicí
 obecní kaple
 kostel sv. Kateřiny
 Štítina
 Weisshuhnův kanál
 radnice
 Krnov
 kostel sv. Martina
 městské hradby
 Jakartovice
 evangelický kostel
 Šance
 Jakubčovické šance
 Jakartovice-Deštné
 Přerovec
 kostel sv. Michala
 kostel Panny Marie
 Pustá Polom
 kostel sv. Martina
Základní informace místa
ID místa: 11590
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 18.2.2014
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama