Nevelká obdélná budova bývalého klasicistního zámku vystavěná v české části vsi Držkovice po roce 1792. Po r. 1919 zámek přeměněn v soukromý rodinný dům. V r. 1945 poškozen při bojích o Ostravu, ale poté opět obnoven. Modernizace z let 2002-2003 setřela poslední pozůstatky historické podoby.
Hlavní obrázek místa
průčelí zámečku od návsi
© Jan P. Štěpánek 02/2014
Nenápadný objekt bývalého zámku na jižním pravobřežním okraji osady Držkovice, respektive českém pozůstatku původní vsi Držkovice, neboť vlastní jádro vsi leží na levém břehu Opavy a od roku 1742 náleží Prusku, respektive Polsku jako obec Dzierzkowice. Zámeček tvoří prostá patrová obdélná budova na jižní straně návsi naproti kapličce. S ohledem na modernizace budovy, které proběhly ve 20. století, již ničím objekt bývalé šlechtické sídlo nepřipomíná. Původní okna byla nahrazena moderními plastovými a mansardový tvar střechy byl změněn na prostý sedlový. Objekt je soukromým vlastnictvím a je nepřístupný.
Jan P. Štěpánek dle F. Musil: Neznámé zámky Moravy a Slezska, 2015, 12.1. 2016
historie

Veškeré starší údaje, zmiňující šlechtické sídlo v Držkovicích a jeho majitele, se vztahují k dnešní polské obci Dzierzkowice. První údaj, který je snad možno vztáhnout k české části Držkovic, je zmínka o tvrzi z roku 1567 jako o majetku Anny Kašové z Jankovic. Jde však patrně o tvrz, jejíž terénní pozůstatky se nacházejí severozápadně od zámku. Současný zámek byl vystavěn po roce 1792 za Antonína Strahlera, který jižně od mlýnského náhonu nechal vybudovat nevelkou prostou klasicistní budovu o jednom patře s mansardovou střechou. Kolem zámečku se po záboru levobřežní části vsi rozkládalo pouze několik stavení, dále mlýn a pivovar. Součástí zámečku bylo i několik nových hospodářských budov. V roce 1815 přešel zámek do majetku rodu Sedlnických z Choltic, který zdejší majetky vlastnil až do roku 1904. Po nich se zde vystřídaly rody Aškenazyů a Bartoňů z Bobolusk. Tehdy již zámek nesloužil jako sídlo…  číst dále

Jan P. Štěpánek dle F. Musil: Neznámé zámky Moravy a Slezska, 2015, 12.1. 2016

Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Opava-Vávrovice

Místa v okolí

 Držkovice
 Holasovice
 Neplachovice
 Štemplovec
 Loděnice
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Hedviky
 Stěbořice
 Obchodní dům Breda
 synagoga
 Slezská univerzita
 evangelický kostel
 Slezské divadlo
 nová radnice
 kostel sv. Alžběty
 Obecní dům
 Filípkův dvůr
 Sobkův palác
 Blücherův palác
 kaple sv. Kříže
 městské hradby
 Opava
 kostel sv. Anny
 Slavkov
 Nový Dvůr
 Nový Dvůr
 arboretum
 Velké Heraltice
 Jezdkovice
 Oldřišov
 kostel sv. Tekly
 Branice
 Choltice
 Hlavnice
 Dolní Životice
 Dolní Životice
 Velké Hoštice
 Vartnov
 zvonice
 Litultovice
 větrný mlýn
 kostel sv. Vavřince
 Štáblovice
 Cvilín
 Raduň
 Kravaře
 Suché Lazce
 Mladecko
 Sosnová
 Sosnová
 Hradec nad Moravicí
 obecní kaple
 Cvilín
 kostel sv. Kateřiny
 Štítina
 Weisshuhnův kanál
 radnice
 Krnov
 kostel sv. Martina
 městské hradby
 Jakubčovické šance
 Šance
 Jakartovice
 Jakartovice-Deštné
 evangelický kostel
 Přerovec
 kostel sv. Michala
 kostel Panny Marie
 Pustá Polom
 kostel sv. Martina
 Kerhartice
Základní informace místa
ID místa: 11591
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 12.1.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama