Zámek byl přestavěn v roce 1824 z letního sídla mnichů vídeňským měšťanem Josefem Langem. Roku 1958 se zámek stává domovem pro řádové sestry, později zde bylo zřízeno učiliště. Dnes je zámek v soukromých rukou.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 11/2004
Obec Lechovice leží při silnici I. třídy č. 53 spojující Pohořelice a Znojmo. Hned na začátku obce ve směru od Pohořelic je nenápadná odbočka k poutnímu kostelu Navštívení Panny Marie. V jeho těsné blízkosti stojí oplocený nepřístupný zámek. Původní barokní letní rezidence z poloviny 18. století byla počátkem 19. století přestavěna na jednoduchý jednopatrový trojkřídlý zámek v klasicistním stylu se zajímavým portálem. Jiný vzhled dostaly i fasády stejně jako interiér. Mansardová nástavba je z roku 1961. V okolí zámku je park, který také není přístupný.
25.11. 2004
turistické

V současnosti (2017) je (podle vyjádření majitelů) zámecký park v denní době pro veřejnost přístupný.

Josef Aulík , 5.4. 2017

historie

V Lechovicích původně stávala tvrz, která je vzpomínána již ve 14. stol. V době, kdy se majitelem Lechovic stává Jan z Lichtenburku (okolo roku 1480), je zmiňováno již jen tvrziště. V roce 1660 s majitelem panství stává loucký klášter. Opat kláštera Antonín Nolbeck dal v roce 1740 na místě bývalé tvrze postavit klášterní letní sídlo v barokním slohu. Po zrušení kláštera v roce 1874 se majitelem panství stává náboženský fond. Od něho kupuje Lechovice vídeňský měšťan Josef Lang, který v roce 1824 odkupuje i letní rezidenci mnichů, kterou nechal přestavět na zámek. Dcera Josefa Langa se provdala za barona Karl Fridrich Kűbeck von Kűban, presidenta dvorní komory císaře Ferdinanda Dobrotivého. Dalším majitelem byl jejich syn Maxmilián. Maxmilán zemřel v roce 1913 a lechovické panství zdědil jeho syn A. Kűbeck, který zámek obhospodařoval až téměř do konce druhé světové války. V roce 1958 byl na zámku zřízen domov pro řádové sestry…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Morava, 25.11. 2004

Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN),

Místa v okolí

 Allein
 Bohunice
 Božice
 Žerotice
 Břežany
 Želetice
 Želetice
 Tasovice
 kostel sv. Kunhuty
 Hostěradice
 Tvořihráz
 Dyje
 Miroslav
 Horní Dunajovice
 Skalice
 sýpka
 Emin zámek
 vodní mlýn
 Panská rybárna
 kostel sv. Markéty
 Jiřice u Miroslavi
 Červený most
 kostel sv. Anny
 Únanov
 Plaveč
 kostel sv. Mikuláše
 Miroslavské Knínice
 kaple Panny Marie
 Dyjákovice
 kostel sv. Prokopa
 boží muka
 Jaroslavice
 Němčičky
 kostel sv. Jiljí
 Višňové
 Louka
 Mikulovice
 Vlkova věž
 Louka
 městské hradby
 Pražská brána
 znojemské podzemí
 Daunův palác
 Džbánice
 kostel sv. Michala
 Althanský palác
 Ugartův palác
 Radniční věž
 boží muka
 židovský hřbitov
 Našiměřice
 kostel sv. Mikuláše
 Znojmo
 kaple sv. Kateřiny
 kostel sv. Markéty
 boží muka
 Přímětice
 Pustý zámek
 Lapikus
 Vrbkův kámen
 Chvalovice
 poklona
 Lampelberk
 poklona
 Bohutice
 poklona
 poklona
 Olbramovice
 kostel sv. Vavřince
 Branišovice
 boží muka
 Ratíšovice
Kontaktní informace
Zámek Lechovice, s.r.o.
Lechovice 48
671 63
Tel: 515271350
http://www.zameklechovice.cz/
info@lechovice.cz
Základní informace místa
ID místa: 2693
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 25.11.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama