Zámek byl přestavěn v roce 1824 z letního sídla mnichů vídeňským měšťanem Josefem Langem. Roku 1958 se zámek stává domovem pro řádové sestry, později zde bylo zřízeno učiliště. Dnes je zámek v soukromých rukou.
Hlavní obrázek místa
průčelí lechovického zámku od vstupní brány do zámeckého areálu
© Jan P. Štěpánek 03/2009
Obec Lechovice leží při silnici I. třídy č. 53 spojující Pohořelice a Znojmo. Hned na začátku obce ve směru od Pohořelic je nenápadná odbočka k poutnímu kostelu Navštívení Panny Marie. V jeho těsné blízkosti stojí oplocený nepřístupný zámek. Původní barokní letní rezidence z poloviny 18. století byla počátkem 19. století přestavěna na jednoduchý jednopatrový trojkřídlý zámek v klasicistním stylu se zajímavým portálem. Jiný vzhled dostaly i fasády stejně jako interiér. Mansardová nástavba je z roku 1961. V okolí zámku je park, který také není přístupný.
25.11. 2004
turistické

V současnosti (2017) je (podle vyjádření majitelů) zámecký park v denní době pro veřejnost přístupný.

Josef Aulík , 5.4. 2017

historie

V Lechovicích původně stávala tvrz, která je vzpomínána již ve 14. stol. V době, kdy se majitelem Lechovic stává Jan z Lichtenburku (okolo roku 1480), je zmiňováno již jen tvrziště. V roce 1660 s majitelem panství stává loucký klášter. Opat kláštera Antonín Nolbeck dal v roce 1740 na místě bývalé tvrze postavit klášterní letní sídlo v barokním slohu. Po zrušení kláštera v roce 1874 se majitelem panství stává náboženský fond. Od něho kupuje Lechovice vídeňský měšťan Josef Lang, který v roce 1824 odkupuje i letní rezidenci mnichů, kterou nechal přestavět na zámek. Dcera Josefa Langa se provdala za barona Karl Fridrich Kűbeck von Kűban, presidenta dvorní komory císaře Ferdinanda Dobrotivého. Dalším majitelem byl jejich syn Maxmilián. Maxmilán zemřel v roce 1913 a lechovické panství zdědil jeho syn A. Kűbeck, který zámek obhospodařoval až téměř do konce druhé světové války. V roce 1958 byl na zámku zřízen domov pro řádové sestry…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Morava, 25.11. 2004

Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN),

Místa v okolí

 Allein
 Bohunice
 Božice
 Žerotice
 Břežany
 Želetice
 Želetice
 Tasovice
 Hostěradice
 kostel sv. Kunhuty
 Tvořihráz
 Dyje
 Miroslav
 Horní Dunajovice
 Skalice
 sýpka
 Emin zámek
 vodní mlýn
 Panská rybárna
 kostel sv. Markéty
 Jiřice u Miroslavi
 Červený most
 kostel sv. Anny
 Plaveč
 Únanov
 Miroslavské Knínice
 kostel sv. Mikuláše
 kaple Panny Marie
 Dyjákovice
 kostel sv. Prokopa
 boží muka
 Němčičky
 Jaroslavice
 kostel sv. Jiljí
 Višňové
 Louka
 Mikulovice
 Louka
 městské hradby
 Vlkova věž
 Daunův palác
 Pražská brána
 znojemské podzemí
 Radniční věž
 Džbánice
 kostel sv. Michala
 Althanský palác
 Ugartův palác
 židovský hřbitov
 boží muka
 kostel sv. Mikuláše
 Našiměřice
 kaple sv. Kateřiny
 Znojmo
 kostel sv. Markéty
 Přímětice
 Pustý zámek
 Lapikus
 Vrbkův kámen
 Chvalovice
 Lampelberk
 Bohutice
 Olbramovice
 kostel sv. Vavřince
 Branišovice
 boží muka
 Ratíšovice
Kontaktní informace
Zámek Lechovice, s.r.o.
Lechovice 48
671 63
Tel: 515271350
http://www.zameklechovice.cz/
info@lechovice.cz
Základní informace místa
ID místa: 2693
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 25.11.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama