Původně gotický farní kostel založený někdy v 1. čtvrtině 13. století prošel četnými úpravami a dnes je kulturní památkou. V letech 1736-1765 zde jako farář působil P. Dr. Prokop Diviš.
Hlavní obrázek místa
kostel sv. Markéty s farou
© Luděk Vláčil 09/2020
Dříve samostatná jihomoravská obec Přímětice (německy Brenditz) je dnes částí města Znojma. Dominantou Přímětic je památkově chráněný, v jádru gotický, římskokatolický farní kostel svaté Markéty s vedle stojící farou, která mezi kulturní památky nepatří. Před kostelem je socha sv. Agáty (též sv. Háta) a památník Prokopa Diviše, jenž zde sestrojil svůj "meteorologický stroj", bleskosvod. Jeho působení zde připomíná i pamětní deska na budově fary. Severně od kostela se rozkládá panský dvůr se zámečkem.
Luděk Vláčil, 16.10. 2020
historie

První zmínky o vsi pocházejí z roku 1220, kdy zde moravský markrabě Vladislav Jindřich na přímluvu svého znojemského kastelána Jimrama založil farnost, jejíž duchovní správa byla svěřena premonstrátskému klášteru ve Znojmě-Louce. Kostel, z něhož se zachovalo zejména gotické kněžiště, tedy v Příměticích vznikl již někdy v 1. čtvrtině 13. století. V roce 1730 byla k jižní straně kostela, jako druhá loď, přistavěna kaple sv. Barbory, jež byla spojena s kostelem třemi průchody. V letech 1736-1765 zde jako farář působil světoznámý přírodovědec P. Dr. Prokop Diviš, jemuž je věnován památník před kostelem. Po zrušení kláštera v Louce přechází roku 1789 patronát na hrabata Ugarte, kteří získali nově vytvořený přímětický statek. Po požáru roku 1794 byla zbořena kaple sv. Barbory a klenba chrámové lodě obnovena. V přímětické faře probíhalo jednání o příměří po bitvě u Znojma, která dne 11.7.1809 skončila vítězstvím Napoleona…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.nockostelu.cz a další, 15.10. 2020

Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Přímětice

Místa v okolí

 Přímětice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Prokopa
 Únanov
 Pražská brána
 kostel sv. Michala
 městské hradby
 Ugartův palác
 Althanský palác
 kaple sv. Kateřiny
 Znojmo
 znojemské podzemí
 kostel sv. Mikuláše
 Radniční věž
 Daunův palác
 boží muka
 Červený most
 Vlkova věž
 Vrbkův kámen
 Plenkovice
 Louka
 Louka
 Kravsko
 Králův stolec
 boží muka
 Plaveč
 kaple Panny Marie
 Lapikus
 boží muka
 Dyje
 Popice
 socha sv. Floriána
 Němčičky
 boží muka
 Tvořihráz
 kostel sv. Linharta
 Papírna
 Mikulovice
 Šobes
 Tasovice
 sousoší Piety
 malovaný sklep
 boží muka
 kostel sv. Volfganga
 Šenkenberk
 boží muka
 Žerotice
 Bohunice
 Nový Hrádek u Lukova
 Jevišovice
 Svatý Kámen
 Chvalovice
 Horní Dunajovice
 kostel sv. Josefa
 Želetice
 barokní sýpka
 Želetice
 Čížov
 Lesná
 Jevišovice
 Jevišovice
 Ratíšovice
 Kaja
 Galgen/šibenice
 Pavlický dvůr
 Višňové
 Hardeggská vyhlídka
 Hardegg
 Boskovštejn
 Hardegg III
 Hardegg II
 Niederfladnitz
 Lechovice
 Braitava
 Slatina
 Slatina
 Slatina
 Bukovina
 Újezd
 Pustý zámek
 Skalice
 Lampelberk
 vodní mlýn
 sýpka
 Panská rybárna
 Hostim
 Džbánice
 kostel sv. Jiljí
 Jaroslavice
 Vesce
Základní informace místa
ID místa: 15289
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 17.10.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama