Původně gotický farní kostel založený někdy v 1. čtvrtině 13. století prošel četnými úpravami a dnes je kulturní památkou. V letech 1736-1765 zde jako farář působil P. Dr. Prokop Diviš.
Hlavní obrázek místa
kostel sv. Markéty s farou
© Luděk Vláčil 09/2020
Dříve samostatná jihomoravská obec Přímětice (německy Brenditz) je dnes částí města Znojma. Dominantou Přímětic je památkově chráněný, v jádru gotický, římskokatolický farní kostel svaté Markéty s vedle stojící farou, která mezi kulturní památky nepatří. Před kostelem je socha sv. Agáty (též sv. Háta) a památník Prokopa Diviše, jenž zde sestrojil svůj "meteorologický stroj", bleskosvod. Jeho působení zde připomíná i pamětní deska na budově fary. Severně od kostela se rozkládá panský dvůr se zámečkem.
Luděk Vláčil, 16.10. 2020
historie

První zmínky o vsi pocházejí z roku 1220, kdy zde moravský markrabě Vladislav Jindřich na přímluvu svého znojemského kastelána Jimrama založil farnost, jejíž duchovní správa byla svěřena premonstrátskému klášteru ve Znojmě-Louce. Kostel, z něhož se zachovalo zejména gotické kněžiště, tedy v Příměticích vznikl již někdy v 1. čtvrtině 13. století. V roce 1730 byla k jižní straně kostela, jako druhá loď, přistavěna kaple sv. Barbory, jež byla spojena s kostelem třemi průchody. V letech 1736-1765 zde jako farář působil světoznámý přírodovědec P. Dr. Prokop Diviš, jemuž je věnován památník před kostelem. Po zrušení kláštera v Louce přechází roku 1789 patronát na hrabata Ugarte, kteří získali nově vytvořený přímětický statek. Po požáru roku 1794 byla zbořena kaple sv. Barbory a klenba chrámové lodě obnovena. V přímětické faře probíhalo jednání o příměří po bitvě u Znojma, která dne 11.7.1809 skončila vítězstvím Napoleona…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.nockostelu.cz a další, 15.10. 2020

Komentáře

Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Přímětice

Místa v okolí

 Přímětice
 boží muka
 židovský hřbitov
 poklona
 kostel sv. Prokopa
 Únanov
 poklona
 Pražská brána
 poklona
 kostel sv. Michala
 městské hradby
 Ugartův palác
 kaple sv. Kateřiny
 Znojmo
 Althanský palác
 kostel sv. Mikuláše
 Radniční věž
 znojemské podzemí
 poklona
 Daunův palác
 Vlkova věž
 boží muka
 Červený most
 poklona
 kaple sv. Anny
 vodní nádrž Znojmo
 Plenkovice
 Vrbkův kámen
 Louka
 Louka
 Kravsko
 Králův stolec
 Plaveč
 kaple Panny Marie
 boží muka
 Lapikus
 boží muka
 Dyje
 Popice
 socha sv. Floriána
 Němčičky
 boží muka
 Tvořihráz
 kostel sv. Linharta
 Papírna
 Mikulovice
 Šobes
 Tasovice
 sousoší Piety
 malovaný sklep
 boží muka
 Šenkenberk
 kostel sv. Volfganga
 Žerotice
 boží muka
 Nový Hrádek u Lukova
 Bohunice
 Jevišovice
 Chvalovice
 Svatý Kámen
 Horní Dunajovice
 Želetice
 barokní sýpka
 kostel sv. Josefa
 Želetice
 Čížov
 Lesná
 Jevišovice
 Jevišovice
 Ratíšovice
 Galgen/šibenice
 Kaja
 Pavlický dvůr
 Hardeggská vyhlídka
 Višňové
 Boskovštejn
 Hardegg
 Hardegg III
 Hardegg II
 Niederfladnitz
 Lechovice
 Braitava
 Slatina
 Slatina
 Slatina
 Bukovina
 Újezd
 Pustý zámek
 Skalice
 vodní mlýn
 sýpka
 Lampelberk
 Panská rybárna
 Ctidružice
 Hostim
 Džbánice
 kostel sv. Jiljí
 Jaroslavice
 Vesce
Základní informace místa
ID místa: 15289
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 17.10.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama