Papírna

mlýn Papírna, Lauerův mlýn, Lauer Mühle
Zachovalé zříceniny vodního mlýna, šestého v pořadí v lokalitě zvané Devět mlýnů, na pravém břehu řeky Dyje v Národním parku Podyjí. Mlýny zde zmiňovány již k r. 1497. Ve 20. letech 20. stol. upraven v papírnu. Po r. 1945 provoz zastaven a v důsledku existence železné opony areál zlikvidován.
Hlavní obrázek místa
zakonzervovaná zřícenina papírny
© Jan P. Štěpánek 05/2016
Zakonzervovaná a udržovaná ruina bývalé papírny na vodní pohon na pravém břehu řeky Dyje v překrásném prostředí národního parku Podyjí leží nedaleko známé vinice Šobes. Lokalita mohutného meandru řeky Dyje kolem Šobesu je nazývána obecně Devět mlýnů a je tomu tak proto, že v minulosti se zde nacházelo hned devět mlýnů na vodní pohon za sebou. Mlýn zvaný Papírna byl šestým z nich. Z původního rozsáhlého areálu několika budov, jimž dominoval jak vodní mlýn, tak papírna, dnes zbyly jen od roku 2015 zakonzervované zříceniny objektu papírny a obnovený vodní náhon. Komplex se nachází na břehu Dyje při žluté turistické značce, která směřuje z Hnanic, přes Papírnu, Sealsfeldův kámen až do Znojma.
Jan P. Štěpánek, 8.10. 2016
historie

Osídlení v divokém a hlubokém údolí meandrující řeky Dyje bylo už od dob ustálení hranic českého soustátí v 11. století velmi sporadické. Jen roztroušené samoty, několik vodních hamrů a mlýnů bylo možné zde podél toku najít. Největší koncentrace těchto obydlí a provozů byla v oblasti současných tzv. Devíti mlýnů.Nejstarší zmínka o vodních mlýnech zde pochází z roku 1497 a je z listiny krále Vladislava II. Jagelonského znojemským klariskám. Ačkoliv se hovoří o lokalitě, kde by mělo být devět mlýnů, všechny na pravém břehu řeky, badatelé lokalizovali pouze šest objektů. Odhadují, že zbylé tři objekty ležely níže po proudu a zanikly do 16. století v důsledku častých povodní. Do roku 1945 se zachovaly ze šesti mlýnů jen čtyři. I nad těmi se však stahovala zlá mračna. S nástupem komunistické diktatury byla kolem hraniční řeky Dyje zřízena neprostupná a hlídaná tzv. železná opona, v důsledku jejíž výstavby bylo…  číst dále

Jan P. Štěpánek dle internet, 8.10. 2016

Komentáře

Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Havraníky

Místa v okolí

 Šobes
 kostel sv. Linharta
 boží muka
 sousoší Piety
 kostel sv. Volfganga
 Popice
 socha sv. Floriána
 Svatý Kámen
 malovaný sklep
 Králův stolec
 boží muka
 vodní nádrž Znojmo
 boží muka
 boží muka
 Galgen/šibenice
 Vrbkův kámen
 Louka
 boží muka
 kaple sv. Kateřiny
 Znojmo
 kostel sv. Mikuláše
 Louka
 Althanský palác
 Daunův palác
 Radniční věž
 Vlkova věž
 Ugartův palác
 znojemské podzemí
 kostel sv. Michala
 boží muka
 Pražská brána
 městské hradby
 Niederfladnitz
 Kaja
 židovský hřbitov
 Červený most
 Chvalovice
 kostel sv. Markéty
 Přímětice
 boží muka
 Hardegg
 Hardeggská vyhlídka
 Hardegg II
 Dyje
 Hardegg III
 Čížov
 poklona
 poklona
 kostel sv. Prokopa
 Únanov
 poklona
 Kravsko
 Plenkovice
 poklona
 poklona
 kaple sv. Anny
 Tasovice
 Braitava
 Lesná
 Fronsburg
 Šenkenberk
 Lampelberk
 Lapikus
 Plaveč
 kaple Panny Marie
 Mniszkův kříž
 jez
 Grundův mlýn
 Vranov nad Dyjí
 kaple sv. Josefa
 měšťanský dům
 manufaktura
 Claryho kříž
 vodní nádrž Vranov
 Vlčí dvůr
 Němčičky
 Tvořihráz
 Neudegg
 Bohunice
 Seefeld
 Žerotice
 Želetice
 Želetice
 Horní Dunajovice
Základní informace místa
ID místa: 13147
Typ místa: mlýn
Podkategorie: vodní
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.10.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama