Tvrz postavená v polovině 16. století Mikulášem z Ledské, nebo jeho synem Janem. První zmínka o ní je až z roku 1593. Po roce 1694, jako majetek Šternberků, přestává být šlechtickým sídlem a je přestavena na sýpku. Šternberkům patří do roku 1924.
Hlavní obrázek místa
© Petr Nožička 06/2010
Ves Uhřínovice se poprvé připomíná v roce 1387, kdy je provolána část vsi jako odúmrť po Heřmanu Kožkovi, kterou získává Doběš z Přepych. V roce 1390 se zde připomíná Václav z Uhřínovic a další část v té době vlastnil Mikuláš z Hodečína, zmiňovaný kolem roku 1400. Jestli už zde vznikla tvrz ve 14. století, jak by mohli napovídat přídomky majitelů, nevíme. Později se Uhřínovice stávají součást statku v Ledské. Při dělení tohoto statku v rodě Absolonů z Ledské získávají statek v roce 1528 bratři Mikuláš a Jan mladší, který nedlouho poté umírá. Mikuláš či jeho syn Jan vybudovali u dvora v Uhřínovicích renesanční tvrz, která je poprvé zmiňována v roce 1593, kdy na ní zajišťuje věno své manželce Anně, Jan Absolon. Po jeho smrti v roce 1606 dědí majetek jeho strýc Mikuláš, který jej nedlouho poté v roce 1607 prodává vdově po Janovi Johance, rozené z Radče, po které jej dědí děti z jejího prvního manželství s Myškou ze Žlunic. Sňatkem s Kateřinou Myškovou získává Uhřínovice Mikuláš Talacko z Ještětic a tomuto rodu panství patří až do roku 1665, kdy ho i s tvrzí prodává Mikuláš Talacko z Ještětic Janu Václavu z Opperdorfu a připojuje k častolovickému panství. Jan umírá v roce 1676 a v roce 1682 dochází k rozdělení majetku mezi jeho tři syny. Uhřínovice připadly jeho synovi Janu Václavu Šebestianovi Oppersdorfovi. Za tohoto majitele byla tvrz přestavěna, jak dokládal dnes již zaniklý nápis na budově tvrze. V roce 1684 prodávají jeho synové panství Tomáši Černínovi z Chudenic. V roce 1694 získává uhřínovickou tvrz s častolovickým panstvím Adolf Vratislav ze Šternberka. Tvrz přestává být šlechtickým sídlem a je nedlouho po roce 1694 přestavěna na sýpku. Majetkem Šternberků je až do pozemkové reformy v roce 1924 a je přidělena jako hospodářská budova jedné z přilehlých budov…  číst dále
Petr Nožička, čerpáno z: Kol. autorů: Encyklopedie českých tvrzí III, Argo Praha 2005, Musil Svoboda, Hrady, zámky, tvrze okresu RnK, Grantis UO 1998, 17.7. 2010

Půdorys místa

plán přízemí tvrze
© zaměření L. Svoboda, kresba J. Úlovec (in kol.: Encyklopedie českých tvrzí, III. díl [S-Ž], ARGO, Praha 2005)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK), Uhřínovice

Místa v okolí

 Lično
 Hoděčín
 Černíkovice
 Černíkovice
 Osičina
 Bolehošťská Lhota
 Solnice
 Kvasiny
 Přepychy
 zámecký zvěřinec
 kostel sv. Víta
 Častolovice
 Obchodní mlýn
 vodárenská věž
 Kostelec nad Orlicí
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Kostelec nad Orlicí
 kostel sv. Jiří
 Očelice
 Skalka
 Opočno
 kostel sv. Havla
 Rychnov nad Kněžnou
 měšťanská škola
 pivovar
 úřední dům
 kašna
 radnice
 Opočno – MPZ
 kostel Panny Marie
 letohrádek
 palmový skleník
 mariánský sloup
 synagoga
 Chábory
 dům č. p. 134
 dům č. p. 141
 socha sv. Marka
 Skuhrov
 Skuhrov nad Bělou
 Hříště
 synagoga
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Václava
 Vlastivědné muzeum
 pivovar
 Vranov
 pivovar
 Borohrádek
 kostel sv. Jakuba
 židovský hřbitov
 Doudleby nad Orlicí
 socha sv. Prokopa
 kostel sv. Ducha
 židovský hřbitov
 kamenný most
 Vamberk
 kostel sv. Prokopa
 Muzeum krajky
 kostel Božího Těla
 Vrbice
 Rychmberk
 Podorlický skanzen
 kostel sv. Kateřiny
 Peklo
 Nový hrad
 Libníkovice
 kostel sv. Jiří
 Těšnov
 Přestavlky
 Hlodný
 Villa Nova Uhřínov
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Mikuláše
 Hluky
 Veliny
 Velešov
 Potštejn
 kostel sv. Zikmunda
 kostel sv. Vavřince
 Potštejn
 Dobřany
 Hradce
 kostel sv. Mikuláše
 Litice nad Orlicí
 zvonička
 socha sv. Anny
 Litice nad Orlicí
 kostel sv. Martina
 Holice
Základní informace místa
ID místa: 9304
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 14.12.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama