Tvrz postavená v polovině 16. století Mikulášem z Ledské, nebo jeho synem Janem. První zmínka o ní je až z roku 1593. Po roce 1694, jako majetek Šternberků, přestává být šlechtickým sídlem a je přestavena na sýpku. Šternberkům patří do roku 1924.
Hlavní obrázek místa
© Petr Nožička 06/2010
Ves Uhřínovice se poprvé připomíná v roce 1387, kdy je provolána část vsi jako odúmrť po Heřmanu Kožkovi, kterou získává Doběš z Přepych. V roce 1390 se zde připomíná Václav z Uhřínovic a další část v té době vlastnil Mikuláš z Hodečína, zmiňovaný kolem roku 1400. Jestli už zde vznikla tvrz ve 14. století, jak by mohli napovídat přídomky majitelů, nevíme. Později se Uhřínovice stávají součást statku v Ledské. Při dělení tohoto statku v rodě Absolonů z Ledské získávají statek v roce 1528 bratři Mikuláš a Jan mladší, který nedlouho poté umírá. Mikuláš či jeho syn Jan vybudovali u dvora v Uhřínovicích renesanční tvrz, která je poprvé zmiňována v roce 1593, kdy na ní zajišťuje věno své manželce Anně, Jan Absolon. Po jeho smrti v roce 1606 dědí majetek jeho strýc Mikuláš, který jej nedlouho poté v roce 1607 prodává vdově po Janovi Johance, rozené z Radče, po které jej dědí děti z jejího prvního manželství s Myškou ze Žlunic. Sňatkem s Kateřinou Myškovou získává Uhřínovice Mikuláš Talacko z Ještětic a tomuto rodu panství patří až do roku 1665, kdy ho i s tvrzí prodává Mikuláš Talacko z Ještětic Janu Václavu z Opperdorfu a připojuje k častolovickému panství. Jan umírá v roce 1676 a v roce 1682 dochází k rozdělení majetku mezi jeho tři syny. Uhřínovice připadly jeho synovi Janu Václavu Šebestianovi Oppersdorfovi. Za tohoto majitele byla tvrz přestavěna, jak dokládal dnes již zaniklý nápis na budově tvrze. V roce 1684 prodávají jeho synové panství Tomáši Černínovi z Chudenic. V roce 1694 získává uhřínovickou tvrz s častolovickým panstvím Adolf Vratislav ze Šternberka. Tvrz přestává být šlechtickým sídlem a je nedlouho po roce 1694 přestavěna na sýpku. Majetkem Šternberků je až do pozemkové reformy v roce 1924 a je přidělena jako hospodářská budova jedné z přilehlých budov…  číst dále
Petr Nožička, čerpáno z: Kol. autorů: Encyklopedie českých tvrzí III, Argo Praha 2005, Musil Svoboda, Hrady, zámky, tvrze okresu RnK, Grantis UO 1998, 17.7. 2010

Půdorys místa

plán přízemí tvrze
© zaměření L. Svoboda, kresba J. Úlovec (in kol.: Encyklopedie českých tvrzí, III. díl [S-Ž], ARGO, Praha 2005)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK), Uhřínovice

Místa v okolí

 Lično
 Hoděčín
 Černíkovice
 Černíkovice
 Osičina
 Bolehošťská Lhota
 Solnice
 Kvasiny
 Přepychy
 kostel sv. Víta
 zámecký zvěřinec
 Častolovice
 Obchodní mlýn
 vodárenská věž
 Kostelec nad Orlicí
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Kostelec nad Orlicí
 Skalka
 Očelice
 Opočno
 měšťanská škola
 pivovar
 úřední dům
 kašna
 radnice
 Rychnov nad Kněžnou
 Opočno – MPZ
 kostel Panny Marie
 letohrádek
 palmový skleník
 mariánský sloup
 synagoga
 dům č. p. 134
 dům č. p. 141
 socha sv. Marka
 Chábory
 Skuhrov
 Hříště
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Václava
 Vlastivědné muzeum
 pivovar
 pivovar
 Borohrádek
 Vranov
 kostel sv. Jakuba
 židovský hřbitov
 kostel sv. Ducha
 Doudleby nad Orlicí
 židovský hřbitov
 kamenný most
 Vamberk
 kostel sv. Prokopa
 Muzeum krajky
 kostel Božího Těla
 Vrbice
 Podorlický skanzen
 Rychmberk
 kostel sv. Kateřiny
 Peklo
 Nový hrad
 Libníkovice
 kostel sv. Jiří
 Těšnov
 Přestavlky
 Hlodný
 Villa Nova Uhřínov
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Mikuláše
 Hluky
 Veliny
 Velešov
 kostel sv. Zikmunda
 Potštejn
 kostel sv. Vavřince
 Potštejn
 Dobřany
 Hradce
 Litice nad Orlicí
 zvonička
 Litice nad Orlicí
 Holice
Základní informace místa
ID místa: 9304
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 14.12.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama