Zámek postavený Maltézskými rytíři ve druhé pol. 18. stol. v barokním slohu podle plánů stavitele Jana Palliardiho v areálu bývalého hospodářského dvora, snad na místě bývalé tvrze, po které zbyly pod zámkem klenuté sklepy.
Hlavní obrázek místa
Hlavní průčelí
© Luděk Pitter 05/2007
Při příjezdu do Dožic od Nepomuka, nás hned na začátku Dožic přivítají tři sochy na podstavcích po levé straně silnice. O několik metrů dál je odbočka vpravo na cestu do bývalého vrchnostenského dvora. Vlevo od cesty je zámek a vpravo chátrající hospodářské budovy. Nedaleko zámku stojí patrová kamenná sýpka. Sochy na návsi jsou z roku 1742 a představují sv. Antonína Paduánského, sv. Annu a sv. Jana Nepomuckého, zhotovené nákladem Vančury z Řehnic.
L.P., 4.6. 2007
popis

Malý barokní jednopatrový zámeček obdélníkového tvaru s valbovou střechou a kamenným schodištěm k hlavnímu vstupu. Maltézské rytíře připomíná klenák vstupního portálu s maltézským křížem.

L.P., 4.6. 2007

historie

Ves Dožice je připomínána v písemných pramenech již roku 1318 jako sídlo vladyků Racka a Lva. Z toho někteří autoři soudí, že zde již stála tvrz. V 15. stol. patřila ves ke Lnářům a v polovině 16. stol. koupil Dožice od Martinkovských z Roseče, kteří zde seděli od počátku 16. stol. a v jejich majetku je zapsána i tvrz, Mauric (Mořic) Chanovský z Dlouhé Vsi a jeho rod zde sídlil až do druhé poloviny 17. stol. Později se majitelé měnili. V první pol. 18. stol. držel Dožice Josef Jáchym Vančura z Řehnic, c.k. rada a zemský soudce, který jej prodal roku 1777 křížovnickému řádu sv. Jana. V té době stál v Dožicích zámek z části dřevěný s dřevěnou věží. Později přešlo vlastnictví na Maltéze červeného kříže. Křížovníci drželi Dožice až do roku 1915. Dnešní zámek byl pravděpodobně postaven za křížovníků, v letech 1780-1781, podle plánů stavitele Jana Palliardiho a sloužil jako venkovské sídlo…  číst dále

L.P. (Found K., Karel T., Jižní Plzeňsko II, Historicko-turistický průvodce č. 13, Nakladatelství českého lesa, 2000), 4.6. 2007

Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Dožice

Místa v okolí

 kostel sv. Jiljí
 Starý Smolivec
 Strašná skála
 Na Skále
 kaple sv. Vojtěcha
 Životice
 kostel sv. Vavřince
 Podhůří
 židovský hřbitov
 Kasejovice
 kostel sv. Jakuba
 synagoga
 Hvožďany
 Třemšín
 Třemšín
 Mítov
 Hengst
 Řesanice
 Zelená Hora
 Lnáře
 kaple sv. Markéty
 kostel sv. Václava
 Zelenohorská pošta
 kaple sv. Vojtěcha
 Újezdec
 kostel sv. Voršily
 Oselce
 Pouskův mlýn
 Těnovice
 Poustevna
 Hrádek
 Prádlo
 Zábrodský mlýn
 kostel sv. Ondřeje
 pivovar
 Spálené Poříčí
 kostel sv. Mikuláše
 děkanství
 Tchořovice
 socha sv. Barbory
 židovský hřbitov
 radnice
 skanzen Chanovice
 Chlum
 Hradiště
 židovský hřbitov
 Defurovy Lažany
 Chanovice
 Pole
 synagoga
 Chocenice
 Chocenice
 židovský hřbitov
 Kadov
 Homberk
 Potenštejn
 Žinkovy
 kostel sv. Mikuláše
 kaple Božího hrobu
 stará radnice
 kaplanka
 socha sv. Floriana
 Blatná
 Žákava
 parostrojní lihovar
 mariánský sloup
 kostel sv. Vavřince
 Pokonice
 Hůrka u Vranovic
 Vlčtejn
 Nezvěstice
 kostel Všech svatých
 Lovčice
Kontaktní informace
Dožice 1
335 43 Dožice
Základní informace místa
ID místa: 5315
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 4.6.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.


Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.


reklama